Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Obećao sam slike džakova u kojima donosim šapurike u kotlarnicu. Za orijentaciju o veličini uzmite podatak da je kotlarnica ukopana 40cm.

Ako je hladno kao ovih dana, onda džak šapurika potrošim na dva loženja; ako je spoljašnja temperatura oko 0 onda ga potrošim na 3 loženja; a ako je oko +5 onda na 4 loženja. Ako je +10 napolju, onda ne trošim šapurike.

Naravno da ne bi ništa škodilo da i više šapurika ložim. Čak bi bilo i bolje jer to povećava vremenski period između dva loženja, ali je ovo u skladu sa količinom šapurika koje su mi na raspolaganju. Stavio sam i sliku gde se vidi koliko mi je još ostalo. Nadam se da će biti dovoljno do kraja zime, ali se ne brinem previše jer imam bala i više nego što će mi trebati. :D

img9690g.jpg


img9719en.jpg
 
Pozdrav svima, juce sam naleteo na ovaj forum, interesuje me grejanje na slamu pa sam procitao vase odgovore i iskustva i mislim da je tema veoma zanimljiva. Cini mi se da je mana ovog grejanja jedino cesto lozenje, pa bih da mi neko sa iskustvom kaze koliko se cesto lozi, jel uspeva vatra da se odrzi tokom cele noci. Takodje bih zamolio clana URBAN da mi pojasni kako je naoravio gorionik na slici i sta sagoreva, ja imam piljevine ali kako je dozirati? :sta:
 
po meni je gre'ota u takvu pec gurati ugalj i drva!

za takve enrgente moze mnogo manja pec jako lepo da odradjiva posao!
 
ako se komin redovno pali nema nikakvih problema jednom u 2 do 4 nedelje tako da su naslage smole tanje, a palim ga novinama jedan blic je dovoljan.
 
Ovo i mene zanima mada pretpostavljam da se može ložiti ali da je iskorišćenost mala a možda i ne uspe da digne temperaturu?? Mislim da bi nama na selu najviše odgovarao neki univerzalni kotao u koji se može trpati bukvalno sve! Na žalost mislim da tako nešto ne postoji.
 
taj na biomasu ti je univerzalan ,jedino nesmes da punis loziste.i naprotiv iskoriscenje nije manje
 
@ drvodeljac

Nema šanse da ti slama gori celu noć. Kod mene bala izgori za max sat vremena, često i kraće. Može nekad i malo duže ako je prigušena klapna promaje, samo što je u tom slučaju iskoristivost ogreva manja i kraće vremena se održi temperatura vode u sistemu u odnosu kad se vatra manje prigušuje. (Već sam o ovome govorio i moram ponovo naglasiti da sam to zaključio samo na osnovu mog iskustva, a ne da sam to pronašao negde u literaturi ili na netu. Budući da je svaki sistem priča za sebe (različiti objekti koji se greju, količina vode u sistemu i sl.), možda to kod nekog drugog i nije tako, ja sam opisao kako pomenuto loženje kod mene daje rezultate. :cao: )

@ MONOTYA

Nisam ložio drva i ugalj jer ih nemam. Stavljao sam ponekad malo nekih otpadaka tipa usitnjene grane ili kakve otpadne letve i iverice, ali nikad samostalno već onako na balu. I to sve u manjim količinama (tanje suve grane), tako da izgori u potpunosti zajedno sa balom zbog lakšeg čišćenja pepela. (U početku grejanja sam imao problema sa gorenjem bala, (ostala je misterija zbog čega :D), pa sam se uvek trudio da pre stavljanja nove bale u kotao pročistim ložište od pepela kako bi ono bilo slobodno za cirkulaciju svežeg vazduha potrebnog za sagorevanje a koji dolazi ispod ložišta iz donje komore. To sam činio uz pomoć nekog drvenog "razgrtača", s' kojim razguram pepeo da propadne dole van ložišta. Tu praksu sam zadržao i sad iako više nemam problema sa gorenjem bala.)
Moj zet je ložio snopiće tanjeg granja samostalno (bez bale) i nije imao nikakvih problema samo ni on nije imao puno tog granja pa ga nisam ni pitao da li je tako duže držao vatru...

Evo tog "razgrtača", moram razmisliti da l' da ga patentiram! :haha:

img9723s.jpg
 
Hvala! :D

Meni je ovo prva godina da se grejem na sojinu slamu. Imao sam i ranije dodira sa tim načinom grejanja i stekao sam bio neku idealizovanu sliku kako će to sve izgledati kad se i ja sa uglja prebacim na biomasu. Međutim, ta slika se baš i nije poklopila sa stvarnošću pa sam u početku grejanja ove zime bio blago razočaran i pomalo se kajao što sam uzalud bacio pare. (Prethodne godine sam morao da kupim nov kotao na ugalj jer je stari procurio, ove godine novi kotao za bale, prerađivao sam kotlarnicu da bi uopšte mogao da smestim ovaj novi kotao, zazidao jedan prozor i tako dosta smanjio svetlo u dnevnoj sobi pa me sad čeka još i tu otvaranje otvora na drugom mestu, trebaće praviti neki vid nadstrešnice za bale... ::novac:: ::novac:: ::novac:spavam: No vremenom sam se polako uštimovao, grejanje sad radi potpuno ok, kuća je topla (čak i više nego što je potrebno) i iako i dalje nije onako kako sam zamišljao da će biti (a i slušao od drugih, od kojih neki čak ni nemaju ovakav vid grejanja), sad sam zadovoljan.

Baš zbog te razlike između onog što sam očekivao i onog što ostvarujem u praksi, ja iznosim detaljnije moja iskustva, možda će nekom to pomoći da bolje sagleda mane i vrline ovakvog načina grejanja... :ppozdrav:
 
DA se malo i ja uključim u temu.
Meni je ovo šesta sezona kako se grejem na bio-masu.Da sada ne ponavljam što sam već pisao imam isti kotao kao Dukej, i ložio sam u njega bukvalno sve i svašta počev od žitne slame,presovane kukuruzovine(iza berača),lišća iz bašte,ljuštika od kukuruza kada ga čistimo za čardak,sojinu slamu,šapurike, drva (šogor ima kamin peć pa što nemože da iscepa ja ložim) i još koješta.bukvalno sve što je moglo da gori.
Broj jedan su šapurike(oklasine,kočanj ili kako ih već ko zove).Jedina mana je što treba mnogo šapurika za celu sezonu.Kada na primer naložim 3 korpe (potpaljujem ih sa sojinom slamom,kada se bala razveže pa uzmem 2-3 segmanta iz bale) miran sam oko 2,5 - 3 sata.E sada kada sam još i drva ložio (onako neiscepana) onda se interval loženja pomara do max. 4 sata samo što onda drva ne izgoru sasvim pa samo dodam šapurike i opet sam miran 3-4 sata.
Što se soje tiče ona je na drugom mestu.Bacim balu i miran sam 2-2,5 sata, ako dodam i malo šapurika(jednu korpu) onda nemoram da ložim i 3 sata.Drugar ima peć u koju staju dve bale i potroši količinski isto bala kao i ja samo loži manje puta na dan ( i on i ja potrošimo oko 10 bala na dan kada je ovako hladno samo ja ložim 10 puta na dan i on 5 puta)
Sve ostalo je mnogo lošiji energent i ne isplati se ložiti jer moraš stalno biti pored peći i ubacivati u nju k'o Pera ložač :haha:
Tako da se mogu i drva ložiti u te peći samo nije isplativo kao na primer sojina slama.
 
svaka cast za postovima!
drugar ima isto sencansku,al' tu vecu,gde mogu 2 bale da stanu.on se greje sa zitnom slamom i piljevinom od drva,starac mu drzi drvaru pa to dobije.
uglavnom on po ovoj zimoci na dan trosi oko 5~6 bala + piljevinu,aaaa unutra,sauna.
al' je i kuca jako dobro ususkana i izolovana.po njegovoj prici,trosi oko 800 bala za sezonu.
 
u kotao za biomasu sam lozio drva,ugalj,sapurike i razne otpatke i daju mnogo bolju vatru od soje koju moram ubacivati svakih 1,5h ili na sat ako je jako hladno a tada u kotlu ima jos dosta zari pa kad to malo procackam a ono pepeo leti na sve strane,prosle godine sam ubacio 3 korpe komisaka i 2 korpe bagremovih suvih drva temp vode u kotlu je skocila na preko 90 i 5 sati sam bio u gacama :haha: nije se moglo drugacije.ovih dana ubacujem 2 korpe komisaka i razna drva sto mi je odpad bio i grane(da iskoristim da ne bacam bezveze) danas dodao i grumen uglja i bas je lepo odrzao zar pa sam kasnije samo ubacio par grana i gori bez problema vodu mi drzi na 50-70 stepeni bez vece oscilacije dok soja dodje do 70-80 pa ne lozim do 20-40 sve zavisi kad se ko smiluje da izadje da nalozi :haha:
 
@svi
da li ste probali,ako na pecki imate regulator promaje,da napunite pecku sa sapurikama?
i ako jeste,koliko sati ste mirni,zapravo koliko prodje vremena od lozenja do lozenja!?

@bubisa
koliko trosis cukanjica,zapravo koliko bi ti bilo dovoljno za sezonu i koju kvadraturu grejes?
 
Kish, jedan čovek u Bašaidu loži samo čokanje (šapurike), ima veliku spratnu kuću (oko 200 kvadrata) i potroši 22 petotonke prikolice čokanja. Mislim da nema izolaciju na kući.
 
Mi se grejemo iskljucivo na sapurine, imamo klasican kotao Radijator-Kraljevo K33s. Greje se cela kuca 200 kvadrata, za jedan dan izduvam 10-ak dzakova sapurina(onih velikih od ureje). Kad napunim pec (taman stane jedan dzak), drzi otprilike sat-sat i po. Nemamo izolaciju na kuci.
 
Nazad
Vrh