Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

da neunistiva je, moj teco je ima 31 godinu lozi je maksimalno jer greje oko 300 kvadrata i jos uvek je kao nova. zbog toga ja nisam hteo uzeti ni jednu drugu jer sve peci koje ja znam da su pravljene za bale soje, a video sam ih mnogo izdrzavaju mah 10-tak godina, pa ako uzmemo u obzir da ona kosta oko 850e nije bas jeftino grejanje. sakuljan reci mi da li voda protice i kroz to rebro na kom su vrata namontirana ?
Post je spojen: [time]1296071768[/time]
_________________________________________________
okrim slikacu moju pec, ona je cela odlivena i garantujem ti da sve ove peci na trzistu su igracke naspram nje. ja lozim 2x dnevno ugalj i drvo, a curenje katrana necete imati ako temperatura kotla ne varira i ne pada ispod 50 stepeni. ako bi uspeo da preradim otvor za lozene ( vrata ) za sezonu bi mi bilo dosta oko 800 bala x 20 dinara po bali
 
@ bokib

Ja ne ložim balirane biljne ostatke i imam peć za etažno grejanje "Alfa" iz Vranja, ali znam za ovu fabriku da već dugi niz godina proizvode sve vrste kotlova, izlažu na sajmu, opremaju velike hale i plastenike, pa sam mislio da bi njihov sajt mogao nekome poslužiti, ako nizašta drugo, onda za uporednu informaciju.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
i otpad u kuli sece limove i savija limove za peci imaju dimenzije skoro svih vrsta peci, samo doneses kuci i povaris. izadje jeftinije oko 35 % od ovih sto prodaju po vasarima i kucnim radionicama
 
Mirko, u ovom klipu se vidi taj kotao iz Kule.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_sAt8ezTRdk[/youtube]
 
@ dukej

Super video. :D Znači da nisam uzalud postavio link prema sajtu proizvođača ovih kotlova. Možda će neko izvući iz svega ovoga nešto korisno.
 
da li je se još nekom ovo desilo,moj rođak je kupio pre par godina kotao ABC Užice i sve je bilo o.k do pre dve nedelje kad je kotao jednostavno prestao da greje,znači vatra gori,odžak dobro vuče a on ne greje,da bi podigao na 50 stepeni mora donja vrata da otvori i da ga pogori 5 puta više ogreva....
ja imam grejanje 28 god. i nikad se nešto slično nije desilo,probao je sve i svašta,čak ga je i prao ....
 
U S.Karlovcima sam pitao da li će biti nekih subvencija ili nekih povoljnih kredita za ugradnju grejanja na bio-masu, rekli su mi da nema, može da se dobije subvencionisan kredit za grejanje staklenika, plastenika ili nekih poljoprivrednih objekata što je i do sada bilo, ali za grejanje kuća nema.
Kažu da je u planu ministarstva energetike da sledeće godine subvencioniše ugradnju grejanja iz obnovljivih izvora sa 30-50% . Rekli su da se malo strpimo, da će se isplatiti čekanje.
Ako čujete nešto o ovome, javite.
 
Ako bude subvencija, budu za sisteme sa (karikirano) 99,99 posto efikasnosti, koju nijedan od tih za normalnu cenu ne postiže.

Nude ti 1500 € subvenciju ali moraš kupit sistem, koji je 5000 € (ili 7000 € ili više) skuplji.
 
Pa to i je u svrhu poboljšanje iskorištanje resursa.

Generalno se subvencioniraju sistemi, koji imaju certificirane izvrsne karakteristike.

Te karakteristike ti u svakodnevnoj upotrebi nikako ne postižeš.

Cene certificiranih komponenti sistema na biomasu, što kod nas podrazumeva drvnu masu možeš kod jednog zastupnika pogledat na http://www.biomasa.si/ceniki. Ti su najskuplji, makar i ostali nisu puno jeftiniji, a ne da mi se tražit sada. Tu su i prospekti, da se može videt što nude za te pare. Nadam se da je razumljivo. Ako ko ne bi čega razumeo, pitajte bez stida.

A treba računat kako za subvenciju pored kotla trebaš i akumulaciju tople vode dovoljne zapremine u zavisnosti od površine objekta.
 
Stvar je prilično jednostavna, kao i uvek. Da bi dobio subvenciju ili ti podsticaj, moraš ispuniti standarde i kupiti opremu koju sam ja proizveo. Naravno ja sam pisao standarde da odgovaraju meni a ne tebi.
 
@ MONTOYA

Kako vatra gori, je l' kilavi ili gori u puno. Ako vatra slabo gori (a pretpostavljam da je to slučaj jer mora da drži otvorena donja vrata), onda nešto nije u redu sa promajom, obično je negde jako sužen dimni kanal. Najčešće bude začepljena ili dimnjača ili dimnjak. Iako dimnjak vuče, ne mora da znači da dovoljno vuče. To je pogotovo vidljivo kod potpaljivanja vatre, dok je dimnjak još hladan i tad kotao jako dimi. Postepeno se dimnjak zagreva i posle provuče ali opet nedovoljno za dobro izgaranje, no dim solidno napušta dimnjak pa to dovodi do nepreciznog zaključka da dimnjak dobro vuče. Ne mora samo doći do začepljenja, moguće je da se i dimnjak ošteti, ispuca ili na neki drugi način dobije falš vazduh, pa ne vuče dovoljno. Za početak ja bih proverio ogledalom dimnjak i proverio dimnjaču

Ako vatra gori punim inezitetom a kotao ne greje, onda je moguće da je izgorela klapna koja preusmerava dimove kod potpale pa da vatra celo vreme odlazi direktno u dimnjak i ne prolazi kroz izmenjivač u kotlu i tako ne predaje efikasno toplotu vodi. Ne mora samo da izgori klapna, može i da se nešto poremeti (otkači, polomi) kod polugice koja pokreće tu klapnu, pa iako čovek misli da je prebacuje iz položaja za potpalu u radni položaj, klapna se ne mrda i stoji tako da vatru i dim direktno pušta u dimnjak.

Drugo mi ništa ne pada na pamet! :ppozdrav:
 
Treba nekad i ocistiti kotao od cadji mislim da se samo zatvorio nije moguce da odjednom ne greje postoji problem.
 
juče bio na sajmu u Mađarskoj , i bio izložen peć na biomasu Passat(Danska) sličan mojoj. raspitao u vezi cene :eek:d 44Kw košta oko 6400 eura +PDV


IM[img]
 
dukej je napisao(la):
@ MONTOYA

Kako vatra gori, je l' kilavi ili gori u puno. Ako vatra slabo gori (a pretpostavljam da je to slučaj jer mora da drži otvorena donja vrata), onda nešto nije u redu sa promajom, obično je negde jako sužen dimni kanal. Najčešće bude začepljena ili dimnjača ili dimnjak. Iako dimnjak vuče, ne mora da znači da dovoljno vuče. To je pogotovo vidljivo kod potpaljivanja vatre, dok je dimnjak još hladan i tad kotao jako dimi. Postepeno se dimnjak zagreva i posle provuče ali opet nedovoljno za dobro izgaranje, no dim solidno napušta dimnjak pa to dovodi do nepreciznog zaključka da dimnjak dobro vuče. Ne mora samo doći do začepljenja, moguće je da se i dimnjak ošteti, ispuca ili na neki drugi način dobije falš vazduh, pa ne vuče dovoljno. Za početak ja bih proverio ogledalom dimnjak i proverio dimnjaču

Ako vatra gori punim inezitetom a kotao ne greje, onda je moguće da je izgorela klapna koja preusmerava dimove kod potpale pa da vatra celo vreme odlazi direktno u dimnjak i ne prolazi kroz izmenjivač u kotlu i tako ne predaje efikasno toplotu vodi. Ne mora samo da izgori klapna, može i da se nešto poremeti (otkači, polomi) kod polugice koja pokreće tu klapnu, pa iako čovek misli da je prebacuje iz položaja za potpalu u radni položaj, klapna se ne mrda i stoji tako da vatru i dim direktno pušta u dimnjak.

Drugo mi ništa ne pada na pamet! :ppozdrav:
probao je sve i svašta i neće da greje,ispustio je vodu iz sistema i naručio kotao na bale,130000 din stanu dve bale
 
Nadam se da mu je prostor koji greje adekvatan tom kotlu za dve bale. Ako je manji onda će imati problema jer dve bale oslobode jako puno toplotne energije i u kući bude pakao. Ako uz taj kotao pridruži i akumulator toplote, onda je to dobitna kombinacija jer sa manje loženja može dovoljno zagrejati akumulaciju. Takođe se nadam da će postojeći dimnjak biti dovoljan za taj kotao i ako je problem bio u dimnjaku odmah će se pokazati i kod ovog vida grejanja.

Da li možeš slikati taj kotao kad mu stigne? :ppozdrav:
 
dimnjak mu ima sigurno 11-12m i povelikog preseka i može sigurno odrađivati
i ja sam mu rekao da je mnogo za dve bale,on kaže da je majstor što pravi kotlove to mu preporučio ali još nije 100% siguran sad po nedelji idemo da se detaljno dogovori....
znam samo da mu je rekao da je kotao od kotlovskog lima 5mm i da može ložiti sem bala i drva i ugalj...
kad stigne slikaću
 
Nazad
Vrh