@ mcole
Na žalost, ja se u konstrukciju gorionika uopšte ne razumem. Čak šta više, poprilično sam smotan u bravarskim poslovima iako su mi i deda i otac bili kovači i bravari. Ja sam oduvek više volio lemilicu i instrumente od čekića i brusilice. Ipak, jako se zanimam za te stvari jer mi je to veoma interesantno a u poslednje vreme slobodno mogu reći i da mi je postala opsesija. Čitam sve što mi dođe pod ruku o temi grejanja i klimatizacije pa iako znam da npr. neću koristiti toplotne pumpe i solarne kolektore ja i to gledam i čitam.
Do ove godine sam se grejao na ugalj a od ove jeseni na sojinu slamu. Što se tiče uglja, nisam imao problema sa njim što se tiče samog grejanja. Doduše, koristio sam ovaj komadni, niskokalkorični ugalj sa površinskih kopova koji sam mešao sa šapurikama i imao zadovoljavajuće grejanje. Bez šapurika je slaba vajda od tog uglja a sa njima se može pristojno grejati. Međutim problem je bio na drugoj strani, ne tehničkoj, ako se to može tako nazvati. Jednostavno ni na jednom stovarištu ne mere količinu uglja i jednostavno je toliko uočljivo zakidanje na meri da sam ja najviše zbog toga rešio da pređem na grejanje na sojinu slamu. Nisam hteo da dozvolim da neko pravi magarca od mene. Oni jednostavno kašikom uspu u prikolicu ugalj i kažu tu ima toliko i toliko a ti ako nećeš slobodno idi na drugo mesto. A ja sam se na ugalj grejao 25 godina koliko imam centralno grejanje i znam koliko mi je stalo uglja u šupu nekad a koliko sad. Uvek ide priča kako uglja nema i kako ga je teško nabaviti i da praktično oni meni čine uslugu što su mi dali ugalj a ne nekom drugom. E, pa više mi neće činiti usligu, neka je čine nekom drugom a ja ću sam sebi obezbediti drugi vid ogreva a uz to je još i jeftinije.
I tako sam rešio da pređem na grejanje sa sojinom slamom. Na taj način se greje već više godina nekoliko mojih drugara a i sestra čija je kuća u neposrednoj blizini moje kuće. Iz njihovog iskustva a i svog jer sam povremeno ja ložio kod sestre, stvorio sam idealističku sliku o grejanju na soju. Mislio sam da za razliku od uglja ovde jednostavnije mogu dozirati loženje jer se sama potpala svodi na jednu šibicu. Međutim na početku grejanja moj entuzijazam za grejanje na soju je malo splasnuo.
Isprva sam imao problema sa gorenjem bale. Iako su bile potpuno suve, neke bale jednostavno nisu gorele kako je predviđeno i morao sam da otvaram cela vratanca za čišćenje pepela kako bi koliko toliko bilo dovoljno vazduha za gorenje jer i maksimalno otvorena klapna za promaju to nije obezbeđivala. Pored ovog problema, polako je počela da se stvara i smola u kotlu što je posledica niske temperature u ložištu. Prvo sam sumnjao na dimnjak ali isti takav ima i komšija pa kod njega identičan kotao dobro radi. Vremenom je taj problem skoro isčezao. Kad ubacujem balu u kotao, obavezno prekinem uzice i na gurkanje je uguram u kotao čime se ona rastrese i tad nema problema sa gorenjem. (Deluje šašavo ali radi posao!
)
Međutim, iako su sad bale gorele i dalje sa prvom balom nisam mogao da postignem dovoljnu temperaturu vode da prestane smoljenje. Dalje, iako su bili relativno topli dani meni je trebalo po 4 i više bala da bi se kuća zagrejala pa sam mislio da neću imati ni dovoljno bala (izbalirao sam 1300) kad počnu ledeni dani i, kako sam tad cenio, budem trošio po desetak bala dnevno. (Pošto nemam dovoljno šapurika tad ih još nisam ložio.) Pored svega, nije mi se sviđalo ni to što su periodi između dva loženja jako kratki.
Sve je to uticalo na moje blago razočarenje u ovaj vid grejanja. Posle sam polako došao do svih odgovora (nadam se
). Početno negorenje sam pripisao sabijenim balama. Nedostizanje veće temperature sa prvom balom sam objasnio velikom količinom vode u mom sistemu. Imam 313 rebara radijatora, dosta razvoda sa crnim cevima i kotao u koji stane 260l vode. Svu tu količinu vode ne može da zagreje prva bala na temperaturu iznad koje prestaje smolisanje. Zbog toga mi je sad taktika da posle prve bale odmah ložim i drugu i tad mogu da postignem visoke temperature vode. Kasnije je sve mnogo lakše pošto i kad dopustim da mi temperatura u sistemu padne na 40 stepeni sa novom balom lako idem na 70-80 stepeni tako da samo u prvom delu izgaranja bale imam uslove za smolisanje ali je to kratko. Kad su došli hladniji dani i kad sam počeo da dodajem šapurike, moj entuzijazam se polako vratio.
Iako ne dodajem mnogo šapurika (jedan džak od veštaka na dva ili tri loženja), to je sad sasvim druga priča. Veće su temperature vode, duži interval između loženja i manji je problema sa gorenjem kad se priguši klapna. Regulator promaje sam sad tako uštelovao da ne dozvoli veću temperaturu vode od 75-80 stepeni i to mi obezbeđuje dva sata dok temperatura vode ponovo ne padne na 40 stepeni i tad ide novo loženje. Ovo je za prve tri bale. Kod sledećih bala se kuća već zagrejala i manje je oduzimanje toplote od radijatora pa se taj period produžava i na tri sata. Kod poslednjeg loženja regulator promaje malo prigušim pa onda ostaju topli radijatori i po 4 sata od loženja. To je zbog inertnosti sistema zbog velike količine vode u njemu i ono što je na početku dana i prvog loženja mana, na kraju dana i poslednjeg loženja je prednost. Kad su bili oni najhladniji ledeni dani ja nisam trošio više od 6 bala sa šapurikama (tri džaka od veštaka) i sad već vidim da ne samo da mi neće nedostajati bala do kraja sezone već ću imati i viška. Istina, ne ložim od ujutro jer pre podne i nismo unutra, a nema ni potrebe jer ostane dovoljno toplo od prethodnog dana. A preko dana, kad krene loženje u kući je toplo, za neke i pretplo. Po temperaturi u kući, komotno bih mogao povećati razmak između dva loženja i dopustiti da se voda u sistemu još više ohladi. Međutim, u tom slučaju je povećano smolisanje i iako izgleda nelogično veća je potrošnja ogreva pa mi je temperatura vode od 40 stepeni signal kad da ložim ponovo. Naravno da ne gledam u termometar, ali se ta granica jako lepo oseti na radijatorima koji tad nisu vrući već tek topli a ubrzo prelaze u mlake i hladne.
Sad sam video da se sa sojom jako kvalitetno mogu ogrejati (i jeftinije u odnosu na druge energente) i taj način grejanja ću svakako zadržati. Ali i tu ima nekoliko momenata na koji mi nisu baš po volji. Najpre je tu skladištenje. Iako sam odlično zašuškao kamaru ponjavom, ipak je jedan deo bala zakisao i prokisao i svakako da bi najblje bilo napraviti neki hangar za bale. Zbog toga mi je jako interesantna ideja da se bale dodatno sabiju na malu zapreminu. Em što treba manji prostor za skladištenje, em je i manipulacija lakša. Drugo je bezbednost, odnosno strah da ne planu bale koje držim u kotlarnici (količina za dva tri dana loženja). To iziskuje da kod svakog loženja detaljno počistim sve ostatke koji se raspu oko kotla. I na kraju tu je količina pepela kao i komfor loženja jer se ipak ne može otići na više sati od kuće. Zbog svega toga su mi pelete veoma interesantne i tome ću težiti.
Eto, napisah ovaj maratonski post, možda će nekom poslužiti ako se nađe dilemi za koji vid grejanja se opredeliti.