Žetva 2009 god.

Kosio danas vlaga prve prikolice 14.9 druge 15.7 treće 14.8. Hektolitar otišao u piz.. materinu sa 80 na 74 kao i prinos. ::lose:: ::lose::
 
Danas u mom kraju obilna kisa, a u susjednim selima i obilan led koji je obavljao zetvu svega do cega je stigao... evo i predvecer jos ima leda po njivama i kraj ceste... UZAS...

Nema zetve ove godine, kako mi se cini, jer ranije usijana zita su zrela za vrsidbu, ali su od silnih kisa pocela crniti i nece biti dobro ako ovako nastavi padati.
 
Čista propast.Zašto nije padala kada je trebalo ovako nego sada samo da zasere stvar.Obišao sam danas žito crno kao gar a čudi me otkud još nije nabubrilo u klasu,zrno normalne veličine samo meko ko duša
 
Danas je košeno sa vlagama od 15-17.Pšenica očajno izgleda i hektolitar je od 67!! do 74!!.Ko će to da primi nemam pojma jer mi u silosu nismo smeli primiti ništa ispod 76 hektolitra.
 
bogami mi imamo naruceno nekih 100kj zita,ako to sve pokosimo bice ::novac::,mada znajuci nase ljude kako hoce odma' i sad,da uradimo i 3/4 od toga,bice super. :ppozdrav:



mi sad trebali da idemo da kosimo,ali ima 15% vlage,dok prodje kroz kombajn bice jos 1,5-2%,tako da niko ga nece primiti,a i danas niko neprima.
 
da li se neko malo vise raspitivao o onom pomaganju drzave za 3 dinara ako zelimo da kupujemo mehanizaciju u zameni za pesenicu... kako to moze da se ostvari? sta je potrebno od papira?
 
nekada kad su bile zemljoradničke zadruge, sve se moglo štelovati i vlaga i čistoća, i najnekvalitetnija pšenica se primala kao kvalitetna, normalno magacioner je bio car, krade me na vagu, ali ima i za mene i za njega, a sada više toga nema, taj magacioner radi za privatni mlin i ne prima sve i svašta- samo ostalo ono- krade me na vagu - žalosno ali istinito :zli: neka nam je Bog u pomoći
 
Kiša guta zrno
J. SIMIĆ, 29.06.2009 18:39:12

Ratare i stručnjake za pšenicu već hvata panika. Kada kiša više ne bi padala, a kombajni za tri dana ušli u iole prosušene njive, prosečan rod bi bio manji od 10 do 20 odsto. Ali, meteorolozi najavljuju padavine i u narednih sedam dana!
U Institutu za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu ne pamte kada se poslednji put kao ove godine kiša tako žestoko isprečila između kombajnera i 570.000 hektara njiva pod pšenicom.
- Preterana vlaga je žito dovela u neprirodnu fazu. Umesto da pri uobičajenim julskim vrućinama hlebno zrno otpušta vlagu te da dostigne fiziološku zrelost, kiša mu prisilno dodaje vlagu, što zbog težine zrna ima za posledicu poleganje pšenice i klijanje - upozorava dr Srbislav Denčić, dodajući i drugu zabrinjavajuću posledicu: vlažno pšenično zrno naseljavaju mikroorganizmi i saprofiti, i ono, umesto zdrave zreložute, poprima crnu boju.
Poleganje klasja opasnije je po rod od mikroorganizama. Do sada je poleglo oko 20 odsto pšenice, mahom u Bačkoj i u Sremu. U zrenjaninskom ataru bili su nešto preduzimljiviji, pa
je pre desetak dana požnjeveno 20 odsto pšenice. Ali, kako su padavine već bile uzele maha, prosečan rod dostiže jedva 3,7 tona po hektaru.
Da ironija bude veća, razloga za brigu o prinosu ove godine imaju ratari koji su izdvojili velika sredstva da bi propisno i bogato prihranili svoju pšenicu. Jer, njen klas je veći, bogatiji i znatno teži zbog upijene vlage, pa samim tim i brže poleže i trune.
Kao da je slutio dugotrajne padavine, Vojislav Malešev iz Kaća, na nagovor iskusnih proizvođača, ove godine je svojih 60 hektara pšenice prvi put prskao hemijskim sredstvima koja podstiču rast čvršće, a kraće stabljike i krupan klas.
- Moja pšenica još nije počela da poleže, ali ako kiše nastave, ne znači da se to neće dogoditi - kaže Malešev.
Simo Matić, direktor novosadskog Udruženja „Žitovojvodina“, u čijem članstvu su svi veći industrijski mlinovi Vojvodine, centralne Srbije i Crne Gore Sima Matić smatra da je u ovom trenutku krajnje neozbiljno govoriti o ceni pšenice dok je ona „još trava“, odnosno dok nije požnjevena.
- Nas više zabrinjava kvalitet tog zrna koji, sigurno je, neće biti dovoljno dobar upravo zbog kiše - kaže Matić.
 
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=y1VuMwepi9I&eurl=http%3A%2F%2Fwww.rtv.rs%2Fsr_ci%2Fvesti%2Fprivreda%2Fpoljoprivreda%2F2009_06_29%2Fvest_139323.jsp&feature=player_embedded[/youtube]
 
a gde je sada to cuveno trziste kako to da ne reaguje sa rastom cene ili to trziste postoji samo u prici
 
Nazad
Vrh