Žetva 2009 god.

juče iš'o u atar peške.čini mi se da bar još 2-3 dana neće moći da se nastavi žetva...to što isparava vlat povlači..
 
Au ,kako je rano pocela zetva mislio sam da cemo to brzo resiti,a ono ce se oteci u nedogled.
 
Juče i noćas ovde padala kiša. Od nastavka žetve barem pet-šest dana nema ništa. ::lose::
 
Dragin: Država će pšenicu plaćati 13 dinara
Autor Biznis Novine
Wednesday, 24 June 2009
ImageDržava će od zemljoradnika otkupiti 60.000 do 70.000 tona pšenice po ceni od 13 dinara po kilogramu, da bi zaštitila proizvođače, izjavio je ministar poljoprivrede Saša Dragin.Dragin je najavio da će Ministarstvo poljoprivrede, da bi zaštitilo proizvođače, kontrolisati i sva otkupna mesta za žito.- Biće uveden i nov način pomoći poljoprivrednicima, koji će im omogućiti da pšenicu ovogodišnjeg roda zamene za mehanizaciju, pri čemu će cena pšenice po kilogramu biti za tri dinara viša nego na Produktnoj berzi u Novom Sadu - rekao je ministar.Kako je naveo, Ministarstvo poljoprivrede će u saradnji sa opštinama insistirati na pravičnoj podeli državnog zemljišta kako bi i poljoprivrednici na lokalu dobili dovoljno oranica.
 
blago nama...verovatno ce otkupiti 61000 t, a trebalo bi prema proceni strucnjaka da otkupi oko 400000t da bi se uticalo na cenu psenice. Sa kolicinim koju oni planiraju da otkupe verovatno mogu da uticu na cenu psenice na Grenlandu. :zli:
 
Samo ce potrositi pare uzalud, ko i obicno! Umesto da urade nesto sto bi za promenu dalo i rezultata!
 
kako dobiti tu cenu,da li ce biti neki konkurs ili vec sta :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245951767[/time]_________________________________________________
kako dobiti tu cenu,da li ce biti neki konkurs ili vec sta :ppozdrav:
 
cicimoric je napisao(la):
ervin je napisao(la):
ja sam u subotu ovrsio 4.75kj prinos ukupno bio 12100kg sto bi bilo2547kg na 1kj nije nesto sjajno ali u odnosu na vremenske prilike je jos dosta dobro :ppozdrav:

Ajde imenjače/zemljače objasni ti meni šta je dobro u prinosu od 2547 kg/KJ. I koliko si zaradio na ta 4.75 KJ? Verujem da vise zaradis na uslugama za jedan dan sto uradis sa svojim kombajnima nego na ta 4.75 KJ zita. Jel tako?


Klima se promenila nema nista od zita. Nekada je radjalo 3500-4000 kg/KJ bez problema ali ta vreman su prosla.........nazalost.
heh ja znam da sa ovim prinosima nema ni dinara zarade a u cijoj je njivi bilo i malo nedostatka padavine jos dosta dobro i rodilo tu njivu u zadnjih 15god samo su ptice djubrili tako da moglo biti i gore psenica mora da rodi 2300kg da bi pokrio ulaganja sve sto je ispod to je onda gubitak a preko mala neka parica kapne za koje :ppozdrav:
 
I kod nas je danas bilo kise! najverovatnije nista od kombajniranja ove nedelje!
 
kod mene nije bilo kiše. sad doš'o s kantara, reko' da vidim da nije neko udaren mokrom čarapom, pa kren'o da vrši...
ništa od kiše nije urađeno..gricko malo žita usput, meni to deluje kao 20% vlaga...NI BLIZU vršidbe..
 
Sad mi javio kolega da je jedan kombajn izasao da proba. Ni kod nas nije bilo kise .
 
Jedan se vratio a drugi jos vrsi. Kaze da napuni prikolicu pa kako bude.On je merio oko 16% vlaga. Sin je rucno ovrsio sa nase parcele uzorak i vlaga je 16, ali kad prodje kroz kombajn verovatno bi bila 17-18.E ako dodje i ta kisa od Tarane onda nista od kosidbe .
 
kiraj je napisao(la):
Jedan se vratio a drugi jos vrsi. Kaze da napuni prikolicu pa kako bude.On je merio oko 16% vlaga. Sin je rucno ovrsio sa nase parcele uzorak i vlaga je 16, ali kad prodje kroz kombajn verovatno bi bila 17-18.E ako dodje i ta kisa od Tarane onda nista od kosidbe .

A zasto kad prodje kroz kombajn ima vise vlage?
 
Ovo govorim iz iskustva. Verovatno se donji delovi stabljike slabije osuse pa pri svom tom muljanju zrno dobije malo vlage od slame.
 
Nazad
Vrh