Šljiva

Pozdrav sremac,
Uff baš na 1,5m ... na 4x2 su sadili i to funkcioniše ali moraš imati pomoć nekog stručnog makar u prvih par godina. Neočekuj da ćeš sam ili uz pomoć foruma moći da održavaš takav zasad. Takav zasad traži dosta veće angažovanje nego kad se sadi tradicionalno ali verovatno na kraju ima i svojih prednosti. Moj ti je savet da nađeš nekoga ko može i zna da ti formira takav zasad, naravno da vidiš gde je već radio na takvom zasadu i tek onda da kreneš u sadnju.
 
20210901-133138.jpg
Proveren naučni metod za proveru gustine ::super::
 
Pozdrav sremac,
Uff baš na 1,5m ... na 4x2 su sadili i to funkcioniše ali moraš imati pomoć nekog stručnog makar u prvih par godina. Neočekuj da ćeš sam ili uz pomoć foruma moći da održavaš takav zasad. Takav zasad traži dosta veće angažovanje nego kad se sadi tradicionalno ali verovatno na kraju ima i svojih prednosti. Moj ti je savet da nađeš nekoga ko može i zna da ti formira takav zasad, naravno da vidiš gde je već radio na takvom zasadu i tek onda da kreneš u sadnju.
Iskreno u razgovoru sa profesorom voćarstva sam došao do zaključka da započnem sadnju na taj sistem zasnivanja zasada. Imao sam na umu da on u prvih 3 godine obavlja formiranje stabla. Iskreno čak mi je predlagao i na gušći razmak da idem, na 1, 20m.
 
Ima na forumu par ljudi ( žicaprom i TREBAVA) koji imaju guste zasade i koji hoće da pomognu ali su verovatno sad zauzeti berbom... uglavnom u takvu avanturu se neupuštaj bez stručne pomoći.
 
Iskreno u razgovoru sa profesorom voćarstva sam došao do zaključka da započnem sadnju na taj sistem zasnivanja zasada. Imao sam na umu da on u prvih 3 godine obavlja formiranje stabla. Iskreno čak mi je predlagao i na gušći razmak da idem, na 1, 20m.
A sto bi pravio sebi vise posla za iste pare?
Sljiva drzi cenu takvu kakvu ima, nije to jabuka pa da su velike razlike u ceni izmedju klasa.
Razmisli i o ubacivanju crvene ranke, duplo duzi vek, bolja cena, veca potraznja.
Profesor bi da pravi marketing svog znanja preko tvojih ledja - ja to tako vidim.
 
A sto bi pravio sebi vise posla za iste pare?
Sljiva drzi cenu takvu kakvu ima, nije to jabuka pa da su velike razlike u ceni izmedju klasa.
Razmisli i o ubacivanju crvene ranke, duplo duzi vek, bolja cena, veca potraznja.
Profesor bi da pravi marketing svog znanja preko tvojih ledja - ja to tako vidim.
Imao sam prilike da probam svezu sljivu Top Taste i mnogo mi se dopala. Otuda i ova ideja da podignem zasad sa tom sortom,a li i da ubacim Jojo kao pratecu. Ima i toga, covek se sam ponudio u principu. Da jasno mi je to sve sto se tice plasiranja, ali mislim da se postize malo veci kvalitet ploda kada se uzgaja na taj nacin, nego da tradicionalan. Mozda i gresim, ne znam ni sam vise.
 
Imao sam prilike da probam svezu sljivu Top Taste i mnogo mi se dopala. Otuda i ova ideja da podignem zasad sa tom sortom,a li i da ubacim Jojo kao pratecu. Ima i toga, covek se sam ponudio u principu. Da jasno mi je to sve sto se tice plasiranja, ali mislim da se postize malo veci kvalitet ploda kada se uzgaja na taj nacin, nego da tradicionalan. Mozda i gresim, ne znam ni sam vise.
Znam za toptaste i jeste kvalitet, ali trziste to ne zna, trziste zna za lepoticu, rodnu i stenlej.
Pozegace nema, a crvena ranka je trzisno poznata i to ti je ono sto je potrebno za plasman.
Rakija od kruske zna se trazi se vilja, iako je dobra i kaludjerka,boskova,butira.
Tako je i sljiva ranka, a dunja leskovacka i to se prvo proda.
Za gusci zasad treba da biras manje bujnu podlogu da bi olaksao sebi-neki vavit, st.julian ili bar dzanarika sa posrednikom crnog trna, belosljivu.
Gust zasad a jaka podloga, pa jos kad oplete mraz pa ubit ces se od rezanja, a i bez mraza tu ces cele godine sa makazama ulazit u vocnjak.
 
Poslednja izmena:
Ja sam planirao ove jeseni da sadim crvenu ranku i savetuju me da sadim na 4 x 2. Kazu ima vec zasada i na 4 x 1,5.
Imam par mladih stabala, koliko vidim nema sorta jak porast kao ove cacanke na dzanarici.
Moguce je da im taj razmak odgovara, ako se radi neki uzgojni oblik sa centralnom vodiljom.
Svidja mi se i ona i belosljiva jer nema tu puno nekog smolavljenja, monilija im nista ne moze, licno msm da su mnogo bolje podloge za sljivu i kajsiju.
Cak bi pre da kojim slucajem pravim zasad i cacanki za podlogu pre birao ove vrste - izdanke msm i visok kalem.
 
Kad se već priča o sadnji.
Hoću da počupam neki baš stari šljivar i posadim novi e sad ima osušenih stabla i sve ukazuje na žilogriz.
Da li je dovoljno prilikom sadnje u rupu stavljati indekticid i posle naravno koristiti isti u adekvatnom periodu za ovu živuljku?
 
Kad se već priča o sadnji.
Hoću da počupam neki baš stari šljivar i posadim novi e sad ima osušenih stabla i sve ukazuje na žilogriz.
Da li je dovoljno prilikom sadnje u rupu stavljati indekticid i posle naravno koristiti isti u adekvatnom periodu za ovu živuljku?
Ako su zilogriz ili siljojrilac prisutni u postojecem zasadu, nakon vađenja mora se zemljiste uzorati kako bi se provetrilo dobro. Ne bi se smelo saditi na njemu nista nakon toga neko vreme da se insekti povuku odatle. Sipanjem insekticida u rupu nista necete dobiti. Prskanjem takodje, nema vajde nikakve. Problem sa njima se najbolje resava mehanickim putem, tako sto cete sakupljati imaga u periodu od maja do jula kada su najaktivniji. Ja sam jedino tako uspeo da smanjim populaciju u sljiviku. Postoje i nematode koje se koriste u unistavanju larve, ali taj metod je izvodljiv ako imate sistem za navodnjavanje u vocnjaku.
 
Znam za toptaste i jeste kvalitet, ali trziste to ne zna, trziste zna za lepoticu, rodnu i stenlej.
Pozegace nema, a crvena ranka je trzisno poznata i to ti je ono sto je potrebno za plasman.
Rakija od kruske zna se trazi se vilja, iako je dobra i kaludjerka,boskova,butira.
Tako je i sljiva ranka, a dunja leskovacka i to se prvo proda.
Za gusci zasad treba da biras manje bujnu podlogu da bi olaksao sebi-neki vavit, st.julian ili bar dzanarika sa posrednikom crnog trna, belosljivu.
Gust zasad a jaka podloga, pa jos kad oplete mraz pa ubit ces se od rezanja, a i bez mraza tu ces cele godine sa makazama ulazit u vocnjak.
To ste u pravu. Kod nas postoji taj globalni problem sto ljudi ne prihvataju nista novo. Porucio sam sadnice sa manje bujnom podlogom, kako ste i naveli gore "vavit". Jasno mi je je to zahtevan posao. Zelim da probam da podignem taj kako se sada kaze "moderniji zasad", jer ove sorte koje sam naveo imaju potencijal za dobar prinos pri gustom odrzavanju. Volim da probam i vidim nesto drugacije nego kako se to inace radi. Planiram da prodajem samo svezu sljivu za konzum, ili eventualno da susim.
 
To ste u pravu. Kod nas postoji taj globalni problem sto ljudi ne prihvataju nista novo. Porucio sam sadnice sa manje bujnom podlogom, kako ste i naveli gore "vavit". Jasno mi je je to zahtevan posao. Zelim da probam da podignem taj kako se sada kaze "moderniji zasad", jer ove sorte koje sam naveo imaju potencijal za dobar prinos pri gustom odrzavanju. Volim da probam i vidim nesto drugacije nego kako se to inace radi. Planiram da prodajem samo svezu sljivu za konzum, ili eventualno da susim.
1/ pod jedan pise postoji problem da ljudi ne prihvataju nista novo ❓ ma ne prihvata se uvek svaka inovacija ali pod uslovom da bude nesto pametno 2/ porucene su sadnice sa manje bujnom podlogom ❓dzenarika je savrsena podloga i rezidbom se vrsi berba sa zemlje moze sa molerskim merdevinama a i ne mora zasto onda smanjivati bujnost , 3/moderan zasad ❓i dobar prinos pri gustom odrzavanju⁉️moderan zasad nije na rastojanju od 1,5 m ili 2 metara a ovo dobar prinos pri gustom odrzavanju mi nije nikako jasno sta bi trebalo da znaci 4 /volim da probam nesto drugacije⁉️⚠️
A ZA TO VOLIM DA PROBAM NESTO DRUGACIJE sledi pitanje DALI MISLITE DA U STAROJ JUGI A TADA SMO BILI VODECA ZEMLJA U PROIZVODNJI SLJIVE NIJE BILO STRUCNJAKA KOJI BI SE SETILI ILI PRIMENILI GUSTU SADNJU NEGO SMO MORALI DA CEKAMO TOLIKO DUGO DA NAM NEKI PROFESOR TEORETICAR NACRTA SVOJ BIZNIS PLAN🆘
u ovom video klipu je sve receno mora da bude i svetla i promaje i prostora za mehanizaciju i NAJVAZNIJA STVAR SMANJITI TROSKOVE I PODIZANJA ZASADA I PROIZVODNJE STO VISE NE RASIPATI SE AKO SE NE MORA. Sto se tice sorti ima mnogo vrhunskih sorti i sve prave dobru matematiku ali ako je vec sve jasno i provereno sto se tice sorti koje dominiraju nasim trzistem pitanje je DA LI JE YO- YO BOLJA SORTA OD STENLEJA❓ILI DA LI JE ZAHVALNIJA ZA SADNJU OD LEPOTICE❓Zna se koji su standardi prilikom sadnje svih vocnih kultura i koje su najpozeljnija rastojanja i sve preko tih standarda je cist marketing za uvaljivanje sadnog materijaza zbunjivanje uglavnom novih proizvodjaca. Nase trziste je godinama prepusteno stihiji i totalno neorganizovano i tako ce biti jos dugo. Jedini nacin da se zaokruzi ceo ciklus je da sam proizvodjac sljive ima svoju susaru ili da zavrsi sa pecenjem rakije za koju ima razradjen plasman a 90 posto nase sljive godinama zavrsava u buretu. Sto se podloge tice pominju se neke nove podloge za koje niko za sada sa sigurnoscu ne moze da tvrdi da su u prednosti ili ne u odnosu na dzenariku a dzenarika ostvaruje izuzetne rezultate zasto bi se menjala ako je ok Sto se tice same sadnje i svega sto ide uz to drustvene mreze su cudo i ako bi se covek malo udubio u samu materiju a ima mnogo pametnih i saveta i video klipova sigurno je da bi mu se veoma brzo iskristalisalo sta mu je ciniti ali u svakom slucaju ne zuriti nikako i ne donositi ishitrene odluke
 
Može li mali savet? Da li je dobro plugom otvoriti brazdu i u nju onda zasaditi sadnice? Da se ne kopaju rupe, nego na određeni razmak postavljati sadnice u brazdu?
Pozdrav
 
Može zašto da ne, mnogi su tako radili... Jedino (nije lično iskustvo, nego sam nekad negde čuo) nevalja ako je u većoj strani jer brazda je mekša od ostatka parcele pa hoće jače padavine da "speru" zemlju.
 
Može li mali savet? Da li je dobro plugom otvoriti brazdu i u nju onda zasaditi sadnice? Da se ne kopaju rupe, nego na određeni razmak postavljati sadnice u brazdu?
Pozdrav
Nemoj to da radis nego plati nekoga da izrigoluje njivu pa neka to sve lepo izmrzne zimus i na prolece ti nece biti teskoca kopanje rupa jer ce zemlja biti rastresita. Jedino moze da ti se napravi malo smaranja sto se tice zalivanja ako u tom periodu bude suvo. Jesi li odustao od guste sadnje i gde nabavljas sadni materijal
 
Nazad
Vrh