Šljiva

Hvala.
Znaci, to su u prevodu neki klonovi, pri cemu nema nekog plusa u odnosu na postojece vodece sorte.
Gledao sam ali nigde nisam nasao na TOP sorte.
Sta bi ste mi od njih preporucili, sta se kako pokazalo?
Sadim na jesen parcelu od 30 ari, pa sam iskalemio nekih 35 stenleja i 5 ruskih, pa razmisljam da li da dopunim sa necim novim, ili da se ne igram uopste? Mozda da ubacim cisto neku lepoticu zbog oprasivanja- mada ima dosta sljivaka oko mene.
Sta predlazete, nemam nekog iskustva, imam jedan zasad 50 stabla stenleja i po 2-3 rane + lepotica, druga godina.
f6098f8357743a0b01f97cf897c9ae5a.jpg


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
Osnovno pitanje je u koju namjenu zelis sljuvu, ako je u pitanju konzum i dzemovi onda mozes da ubacis svega po malo, da imas sljiva tokom cele godine, ako pak zelis za rakiju onda je tu vec problem jer mala kolicina stabala je u pitanju. Osnovni problem je sto se sve Cacanske sorte i Stenlej moraju podabirati a posto je malo stabala u pitanju ne mozes pravilno ukomiti jer u jednom podabiru nemas dovoljno da namiris bar jedno bure, a sve gore navedene sorte bace vise od pola roda u podabir, naravno ako se ceka da plod dobro uzri, a to je osnov za dobru, atomaticnu i kvalitetnu rakiju.
Moj savet ti je da trazis sljivu koja se drzi na peteljki do punog zrenja, opet kazem ako ti je rakija prioritet, ne znam za Top sorte njih nemam ali imaju kolege na forumu pa se malo raspitaj. Neko je pisao za Jojo da je extra, ja sam je nasao i posadio 10 stabala ali tek je usla u drugu vegetaciju tako da je jos cekam da se pokaze. Dobro sumiraj sve i prvenstveno slusaj ljude sa foruma koji imaju iskustvo u praksi, to sto oni pisu ne pije vode, kad se cita sve su savrsene .
Toliko od mene Pozdrav!

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Ima li neko zasad Nade? Kakva su iskustva?

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Malo "čačkam" po netu... Lepotica po opisu ljudi koji su je stvorili "Nije osetljiva prema prouzrokovačima truleži ploda i cveta (Monilinia laxa Aderh et Ruhl.). " http://www.institut-cacak.org/sorteprikaz/23/cacanska_lepotica.html Ja mislim da ove godine ostavim jedan red neoprskan. Nije neki trošak ali kontam čemu ako ne mora.

To ti drug sve zavisi od toga koliko je rodila tj kolicine ploda na njoj a prvenstveno vremenskih prilika.
Ako se okisa u vreme njenog zrenja a dobro je rodila, monilija ce ti ubijei do 60%, ja je imam i govorim iz iskustva.
Sto se tice monilije u vreme cvetanja tu je ok kao i rodna ja ih prscem samo u precvetavanje u kombinaciji fungicid+insekticid. nista vise, i nemam problema nikada. pozzz...
 
U cvetu sam i mislio, prskam u cvetu pa u precvetavanju. Znači uspeš da je zaštitiš ako prskaš samo u precvetavanju, još par ljudi mi je reklo da radi tako godinama ali neki strah jebemliga.
 
To ti drug sve zavisi od toga koliko je rodila tj kolicine ploda na njoj a prvenstveno vremenskih prilika.
Ako se okisa u vreme njenog zrenja a dobro je rodila, monilija ce ti ubijei do 60%, ja je imam i govorim iz iskustva.
Sto se tice monilije u vreme cvetanja tu je ok kao i rodna ja ih prscem samo u precvetavanje u kombinaciji fungicid+insekticid. nista vise, i nemam problema nikada. pozzz...
Čekas da skroz precveta,opadnu krunični listići pa posle zajedno sa osom ili?Koje preparate koristiš?Da li tako radiš i sa Stenlejom?
 
S obzirom da imam pcele radim u precvjetavanju kad pocnu da opadaju ladice. Od sortimenta imam Ranu, Ljepoticu i Rodnu, i sve radim u istom tretmanu, Stenlija imam samo par stabala tako da za njega ne mogu da kazem nista, ja radim sve isto i nemam problema.
A sada cu da pojasnim kako radim, posto nemam mnogo stabala nekih 150kom, rezidbu radim pred kretanje vegetacije cekam sto duze mogu, odmah posle rezidbe idem bakar+ulje, tako da max 15 dana posle krece i cvijetanje, svi znamo da je bakar extra fungicid i zato nema potrebe da radim do precvijetavanja nista. U precvijetavanju idem neki sistemicni insekticid, obicno Perfection i sistemicni fungicid obicno Akord. Kada se plod otrijebi i stablo dobro olista, odradim Slavol+Amiksol i ubacim fungicid na bazi mankozeba i ne radim vise nista do jesenjeg tretmana bakrom i uljem.
Eventualno ako se okisa pred zrenje a ima dosta roda odradim protiv monilije preventivno, ali to veoma rijetko.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Sto se tice smotavca, veoma zanemarljivo i to druga generacija pravi neznatne stete.
Na 400m NV sam, nesto malo preko.
Dok drugar ima vocnjak na oko 200m NV i mora obavezno da tretira protiv smotavca unisti mu skoro sve ako ne tretira.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Baš zbog toga sam te pitao za nadmorsku visinu, vi na većim NV ste spašeni od mnogih nametnika za razliku od nas koji smo niže. Tako koliko god mi se sviđa tvoj "recept" za zaštitu teško je izvodljiv na nižim NV.
 
Nisam nikada video ovakav uzgojni oblik i mogu da kazem da je ovo bas lepo vreteno sve je ravnomerno rasporedjeno a predpostavljam da orezivanje ide svake godine koliko je bese rastojanje i koliko ide u visinu ovako mora zbog blizine sadnje
 
Da rezidba ide svake godine, naravno, kao i kod ostalih uzgojnih oblika. Rastojanje je 3.5 x 2.5 m. Mogao sam da idem u redu i na 2 m, ali posto mi je parcela sjevero-istocne ekspozicije isao sam malo redje zbog prozracnosti i osuncanosti. Visina je 3.5 m

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Kod mene je 10% iscvjetalo ostalo u bijelim balonima, prvo jutro - 4, juce dnevna - 3 i tako cijelu noc i danas isto. Mislim da je to preduga izlozenost vecem minusu.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh