Šljiva

Koja kolicina NPK se preporucuje za jesenju gnojidbu sljive od dvije godine ?
 
Citao sam u brosuri sa Instituta u Cacku da se u drugoj godini daje 600 grama NPK po sadnici. I meni je malo previse mada je moje znanje zaista malo.
Za kraj prve godine se preporucuje oko 250-300 grama.
Nije mi sada ovde brosura ali AKO TREBA mogu naci i slikati. Ustvari radi se mini knjizi.
 
Zavisi od zemljišta, ali stvarno i ja sam naišao na podatak od 150 do 250 grama. Jedna šaka puna je oko 50 do 60 grama.

Za višegodišnje spominju čak i pola kile...meni je to nekako suludo iskreno...
 
Nisam stručan i ne bih da se mešam samo da skrenem pažnju da se fosfor i kalijum slabo spuštaju u dubinu, tek nekih 5 cm godišnje. Tako da će najveći deo toga (osim azota) ostati u površinskom sloju. Još ako bude sušna godina....
 
Danas u voćnjak ubacili ovčije đubrivo staro dve godine, dodali 350 gr mineralnog đubriva, (15:15:15) za sadnice u drugoj odnosno 700 gr za sadnice u 4 godini, isfrezirali i zatvorili profil zemljišta, ostaje još da odradimo jesenje prskanje i do proleća šta Bog da.

Evo slika pre ozbiljnijeg rada. :)



 
Poslednja izmena:
Nisam stručan i ne bih da se mešam samo da skrenem pažnju da se fosfor i kalijum slabo spuštaju u dubinu, tek nekih 5 cm godišnje. Tako da će najveći deo toga (osim azota) ostati u površinskom sloju. Još ako bude sušna godina....

Negdje sam pročitao 7 cm, mada nisam tačno siguran. Jedino što znam a to je da kemirina đubriva ulaze mnogo dublje od ostalih. Iz iskustva mogu preporučiti formulacije za voće a to su Power 8:24:24 i 8:20:30. Obe formulacije sadrže još mikro elemente.:osmeh:


Matkee@ čini mi se sa slika da taj stajnjak nije do kraja pregorio, možda grješim ali čini mi se da ima dosta trave i slame. Frezanje je odlčna stvar, još ako se ubaci stajnjak i mineralno to je pun pogodak:osmeh:. Samo bi i tebi preporučio ove dve formulacije gore da baciš umjesto 15:15:15, azot ćeš dodati kroz kan ili ureju na proljće. Mada opet preporučujem kan, jer ureja puno kisali zemlju odnosno zavisi od tipa zemljišta.
 
Kolega sljivar u potpunosti ste u pravu. :ppozdrav:
Stajnjak nije u potpunosti pregoreo, jer je gornjih 30 cm i 30 cm sa strana ostalo dosta suvo, mešali smo sa pregorelim jer smo morali da ga sklonimo sa mesta na kome je bio.
Od ove godine stajsko đubre izvozimo na njivu.
15:15:15 smo ubacili iz dva raloga, imali smo 100 kg "viška", i baš zbog tih nepregorelih ostataka da može u zemlji da se završi proces. Sledeće godine ubacujem verovatno 5:24:16 ili neko kompleksno đubrivo sa manje azota jer azot dodajemo u dva navrata kada krene vegetacija uz obilno zalivanje i freziranje.
 
Onda sve ima smisla.

Ne znam dali si to radio ali nije loše na stajski đubar dok je još na gomili baciti ureju u dva-tri navrata, ubrzava dosta proces sagorjevanja. Naravno uz povremeno poljevanje vodum u ljetnom periodu.:osmeh:
 
Nisam to radio sa stajnjakom, ali jesam sa kompostom, odlična stvar, sagorevanjeje u mnogome brže, a đubrivo se obogaćuje azotom, ali tada crevo mora često da bude u ruci. :osmeh:
 
Danasnja sadnja sljive Ranke:
slika1130.jpg

Posadio sam 50 komada imam jos toliko. Slika je svetla jer je dan bio suncan,sutra stize bolja slika.
 
Pozdrav svima!
Mozda ce pitanje biti glupo ali ipak da pitam :).
Isao sam u svoj vocnjak koji je zasadjen pre petnestak dana i video da skoro na svakom drvetu ima neki pauk.
Da li je to normalno ili ne? Da li se tek posadjeno voce prska necim ili netreba do proleca prskati nisacim?
Meni su rekli da do proleca ne treba nista e sad neznam da li su u pravu ili bi trebalo izvrsiti neko zimsko prskanje.
 
Evo slike koje sam obećao.





Kolega micko007, ovde nema glupih pitanja. :ppozdrav:
Pokušaću da odgovorim, te paukove možete slikati čisto da bi videli o čemu je reč, ovako je teško rećći bilo šta.
Dobro bi bilo izvršiti dezinfekciju sa Bakar oksid-om 50 ili Cuprozin-om.
 
Pozdrav svima!
Mozda ce pitanje biti glupo ali ipak da pitam :).
Isao sam u svoj vocnjak koji je zasadjen pre petnestak dana i video da skoro na svakom drvetu ima neki pauk.
Da li je to normalno ili ne? Da li se tek posadjeno voce prska necim ili netreba do proleca prskati nisacim?
Meni su rekli da do proleca ne treba nista e sad neznam da li su u pravu ili bi trebalo izvrsiti neko zimsko prskanje.


Druze ja sam moje Madzarke i Ranke juce i danas sadio, ne diram ih do proleci dok se ne prime. Cak ni stajnjak ne stavljam sada kad sadim vec samo sitnu zemlju i zalijem, na prolece ide vestak 200g po sadnici. Zatim prskanje, prskam ih od monilije ako je potrebno od buvaca i wuksalom kao prehranom preko lista ,mlade sljive obavezno zalivam dok su vrucine pa tek na jesen stavljam stajnjak ali opet dodajem vestak jer ako sada stavim stajnjak on ce imati efekat tek sledece godine sto mladoj biljci u razvoju ne znaci nista. To je neko moje pravilo tako sam radio pretprosle godine sa Cacanskom Lepoticom i Cacanskom Rodnom i super su:ppozdrav:
 
E to prvi put cujem.Mislim,sadio sam i ja nekoliko vocki bez stajnjaka,i u plitku rupu(bila neka kisa ceo vikend pa sam morao il da ih pobodem kako tako il da ih bacim i vratim se za Bg.),ali sam ih kasnije lepo okopao i nadjubrio.Pa djubre tj stajnjak drzi vlagu.Zahvaljujuci tome moje voce posadjeno proletos je opstalo na onoj susi.Da nije bilo te vlage iz stajnjaka sad bih verovatno na mesto tog voca sadio novo(malo je reci popunjavao).Al dobro,svako ima svoju logiku,pa ako uspeva znaci da je dobra ::namigivanje::

Matke,sto si onako nisko kratio sljive?Rekao bih da do prve grane nema vise od 55-60cm.Bar ona na drugoj slici.
 
Cak ni stajnjak ne stavljam sada kad sadim vec samo sitnu zemlju i zalijem,........... ako sada stavim stajnjak on ce imati efekat tek sledece godine sto mladoj biljci u razvoju ne znaci nista.

Znači kao što reče balansero@ čuva vlagu, čak se preporučuje još jedan sloj stajnjaka posle nagrtanja zemlje na žile. Onda joj suša u prvoj godini ne može ništa. Druga stvar unošenje stajnjaka prije sadnje je jedinstvena prilika da stajnjak dođe ispod žila, jer imaš šansu samo tad i nikad više. Žile treba da rastu prema dole odnosno da idu za hranom, a ne prema gore. I zatao ne treba izmišljti toplu vodu, jer je to već davno neko oprobao i pokazalo se neprevaziđeno.
 
Znači kao što reče balansero@ čuva vlagu, čak se preporučuje još jedan sloj stajnjaka posle nagrtanja zemlje na žile. Onda joj suša u prvoj godini ne može ništa. Druga stvar unošenje stajnjaka prije sadnje je jedinstvena prilika da stajnjak dođe ispod žila, jer imaš šansu samo tad i nikad više. Žile treba da rastu prema dole odnosno da idu za hranom, a ne prema gore. I zatao ne treba izmišljti toplu vodu, jer je to već davno neko oprobao i pokazalo se neprevaziđeno.

Sljivar slazem se sa tobom neka sadi kako ko hoce i kako kome odgovara. U postu sam napisao kako ja radim i kako se pokazalo dobro, ne ubedjujem nikog da treba tako raditi vec da ja tako radim. Imao sam losa iskustva sa stajnjakom gde su na nakoliko biljka istrulile zile(neka bolest) vise stajnjak ne stavljam i nema razlike u odnosu na sljive gde sam stavljao. Sadnici stavljam na prolece 15:15:15 ono sto pretekne od prolecne setve,zatim jedna folijalna preko lista,stavljam i stajnjak ali tek na jesen naredne godine.Mlada biljka u stajnjaku bez zalivanja moze da izgori, bar ove sadnice koje sam ja sadio nisu preterano viskoke pa ih je nemoguce duboko ukopati da bi tu drzalo neku vlagu, mlada sadnica ukopana 20cm u zemlju nadjubrena stajnjakom na preko 50 stepeni koliko su ovde letnje temperature moze samo da izgori bez zalivanja.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh