Šljiva

Pozdrav svima koliko vas ima,imam par pitanja za vas jer vidim da se ovde dosta zna ::pomoc:; Hteo bi da napravim vocnjak sljiva,koje bi koristio za pecenje rakije,moze li pomoc oko odabira sljive,rec je o oko 50-tak komada,dal stenlej,cac.rodna ili cac.lepotica,i koja bi se kolicina dobijala sljive od tih 50-tak vocki,naravno neki prosek kada stupe u rod.
 
Po meni najbolje uzmi stenlej...dosta daje rakije,otporna na vremenske neprilike....ne treba preveliko ulaganje...itd..... :ppozdrav:
 
pozdrav!imam sljivik od oko 160 stabala,100 stabala cacanke rodne i 60 stabala stenleja.cetvrta mu je godina.prve tri godine sam obradjivao zemljiste u sljiviku,u jesen orao,na prolece i s vremena na vreme krimler,izmedju stabala je radila motika!takodje sam sejao po dva reda pasulja izmedju te tri godine!ove godine sam ostavio travu da naraste i pomalo kosim!interesuje me da li bi trebao djubriti sljive,kad i u kojoj kolicini(mislim na mineralna djubriva)?
 
Ja sam na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu ove godine zavrsio obuku za proizvodnju vocnih rakija koja je trajala 4 meseca i naravno dobio sertifikat za to od jedinog doktora na Balkanu za Sljivovicu, profesora Nikicevica... Hocu samo da skrenem paznju da Stenli nije nikakav za rakiju i nemojte se zavaravati sa tim, Stenli je najlosiji sto se toga tice.... Za rakiju najbolja je Pozegaca, Valjevka, Cacanka rodna, Cacanka rana... itd... stenli je tek na zadnjem mestu za proizvodnju rakije... a rec je o seceru koju peseduje svaka sorta te sljive.... Tako da ljudi ako vam treba neka informacija o svemu tome mogu vam pomoci, javite se.... dosta sam stvari naucio i spreman sam da pomognem.... isto razmak u vocu ide 4x4 ili 4x3, znaci razmak izmedju redova 4m a razmak u redu izmedju stabala 3 m.... I sljive se postavljaju u trougao.... Voce treba djubriti svake pete godine sa stajskim djubrivom, moze da bude sjanjak od krava ili ovaca, ovce je mnogo jace... a i valjalo bi prekontrolisati zemljiste, da li treba dodati fosfora, azota itd, sve zavisi i od PH vrednosti.... Moj predglog je da obradjujes celokupan vocnjak 5 godina za redom i nakon 5 godine da ga zatravis kada voce ojaca (jer mu je potreban kiseonik i vlaga) i da ga obradjujes samo u redu....pozzz svima..
 
kako treba bacati stajnjak?da li oko stabala,da li po celoj povrsini i u kojoj kolicini?
kako da uzmem uzorak za analizu,da li kao kod ratarskih kultura ili na drugi nacin?
unapred hvala.... :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Stajnjak razbacujes po celoj povrsini, ja to radim sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka, naravno sa malom brzinom kretanja da ne bi stajnjak zavrsio na granama sljive itd....i najbitnije od svega je da se odmah to zaore, naravno kao i kod svih drugih kultura, jer sto vise stoji na povrsini zmljista, sunce ga isusuje, stajnjak gubi svoje hranljive vrednosti, znaci u toku tog dana ili najkasnije sutra dan zaorati i usitniti zemljiste sa tanjiracom, kako bi se stajnjak sto bolje zatrpao.... A analizu radis tako sto uzimas tri uzorka na tri razlicita mesta na parceli, sa tri razlicita sloja zemljista, od 0-15cm, od 15-30cm i od 30-45cm... spajas sva tri uzorka u jedan od 0-15cm , tako i ostalo i uzimas odredjenu kolicinu , ja mislim da je 2kg potrebno za ispitivanje po uzorku.... 2 kg za uzorak od 0-15cm, 2kg za uzorak od 15-30cm i 2 kg za uzorak od 30-45cm ,vise informacija mozes da dobijes na poljoprivrednom fakultetu oko uzoraka....pozzz
 
Kao prvo zdravo svim clanovima

Imao bi par pitanja vezanih za ovu sljivu ?

Prije par dana posadio sam 350 sadnica cacanke rodne,nemam iskustva sa sljivama pa bi zamolio sve koji mogu pomoci i odgovoriti na nekoliko pitanja ? Cuo sam mnogo o ovoj sljivi jedni kazu jedno drugi drugo, pa bi volio cuti nekog sa iskustvom

- Kada se prska i kolko putu godisnje i zbog ceg se prska ? (Znam nesto o ovome ali bi volio cuti strucno misljenje)
- Bolesti kojima oboli ova sljiva
- kada se treba "kresati" i kako se pravilno to radi i kad je prvo kresanje
- Sta jos treba da bi prinosi bili dobri
- Sve vezano za Cacanku Rodnu

Veliki Pozdrav !!!
 
Prijatelju imaš na forumu onog kako se zove fruitboys on vala sve zna i ja sam novak samo polako i češljaj po forumu tu imaš sve za čačanku sretno ti bilo.
 
pozdrav i dobrodosao... :ppozdrav:

i ja imam zasad cacanske rodne oko 110 sadnica... kao sto ti je rekao novi vocar prelistaj malo forum prvo stvarno o sljivi ima punoooo da se nauci i procita... :cao: :cao:
 
request je napisao(la):
- Kada se prska i kolko putu godisnje i zbog ceg se prska ? (Znam nesto o ovome ali bi volio cuti strucno misljenje)
- Bolesti kojima oboli ova sljiva
- kada se treba "kresati" i kako se pravilno to radi i kad je prvo kresanje
- Sta jos treba da bi prinosi bili dobri
- Sve vezano za Cacanku Rodnu
1: minimum 6 a vise prema potrebi i stanju u vocnjaku
zimsko, pre cvetanja, u cvetu , u precvetavanju,posle cvetanja,sledece negde oko 20-25 juna , ponoviti oko 20 jula i zadnje pre pocetka zrenja.
2: sve standardne bolesti sljive neke manje neke vise ali nema bolesti ili stetocine koja napada samo nju nasta bi morao da obratis paznju, a ne znaci da ce tvoj sljivak da oboli od necega moraces da gledas sta se dogadja u vocnjaku i ako neznas sta je pitaj nekog zastitara ili poljo. apoteku oni ce vrlo rado da ti pomognu i prodaju nesto ;-)
3: "kreses" kad hoces od novembra do kraja februara , ja obicno nakon zime praktikujem negde od 15-20og februara, pravilno hmm...... zavisi za kakvu si se krunu odlucio a to se odluci pre nego sto posadis a ti si posadio pa sad pitas. kakav razmak takva kruna a ja neznam kakav ti je razmak da uzmemo u obzir da si podlegao zastarelim shvatanjima koje pojedini clanovi tvrdoglavo sire po forumu a svuda vec prevazidjeno 6x6 onda ti je vaza oprobana uspesna metoda. a kako se to radi mogao bih da ti opisem ali ako se nisi time bavio bolje plati nekom da ti formira a ti uci od njega. naravno tek 2012 jer sledeceg proleca samo skratis sadnicu na nekih 80-90 cm (a to mozes sam) najbolje ne vise od toga jer ce i tako kruna da se sama podigne kako drvo raste.

4:rezanje(kresanje),djubrenje,odrzavanje vocnjaka bez korova ili vrlo nisko zatravljenim i zastita protiv bolesti i stetocina i imaces zagarantovane prinose

5: posalji mi na pp e mail pa cu ti poslati sve sto imam o sljivi jer to da se napise treba malo vise vremena
 
Nasao sam par slika nadam se da ce vam biti interesantne :cao:


2dspy0y.jpg


30dfbyq.jpg


oiznz4.jpg


6ihcna.jpg


33m2801.jpg
 
novi voćar je napisao(la):
Prijatelju imaš na forumu onog kako se zove fruitboys on vala sve zna i ja sam novak samo polako i češljaj po forumu tu imaš sve za čačanku sretno ti bilo.

Taj sam, prijatelju....ne znam ni sam kako nisam video ovu temu.
Da krenemo od početka. Čačanska rodna? :D


Nastala u Čačku ukrštanjem Stenleja i Požegače. Sorta srednje bujnosti, sa prirodnom tendencijom stvaranja piramidalne krune. Pogodina za mnoge upotrebe, kao stono voće, za razne vidove prerade. Karakteristično za nju je da u prvim godinama razvija grane koje su pod dosta malim uglom u odnosu na produžnicu, te se iz tog razloga mora vršiti razvođenje istih. Najpogodniji momenat za to je vreme završetka porasta,negde u drugoj polovini juna meseca. Najpraktičniji način za razvođenje grana je korišćenje čačkalica. S obzirom da grane nisu debele previše, da su mladari dosta savitljivi nema bojazni da će se čačkalice polomiti. Potrebno ih je samo lepo zabosti u koru, fixirati i ostaviti. Inače, prilikom formiranja voditi računa da to bude piramidalna kruna, sa lepim rasporedom grana po spratovima. Grane dobro obrastaju rodnim pupoljcima ako su lepo savijene i sa rodnošću nema problema. Sazreva u drugoj polovini avgusta, zavisno od mesta na kom se gaji, nadmorske visine, agrotehnike, navodnjavanja, đubrenja.
Formiranje uzgojnog oblika se svodi na ostavljanje određenog broja grana po spratovima. Najniži sprat ima najduže grane, a idući prema vrhu dužina grana se smanjuje. Znači, u prvoj godini, odmah po sadnji bi trebalo prekratiti vodilicu na 80-100cm od zemlje i kasnije negovati nekoliko mladara, a u junu odabrati 2, po položaju najbolja, a ostale ukloniti. Na početku druge godine, ukloniti sve nepotrebno, dakle, grane koje su u međuvremenu izbile pa se ukrštaju sa drugim granama ili su na bilo koji način nepovoljne po položaju. Vodilicu, prekratiti, 40ak cm iznad poslednje skeletne grane. U toku vegetacije opet odnegovati 2-3 lepo raspoređene grane,razvesti ih, pinsirati ako su previše duge, ostalo ukloniti.I naredne 2 godine tako. Usput uklanjati sve ono što eventualno zagušuje krošnju, smeta, ukršta se. Dosta pažnje posvetiti zelenim operacijama. Rezidba u rodu, svodi se na vraćanje roda unatrag, tj, odbacivanja dela grane koja je predugačka. Istu prevesti na granu manje bujnosti. Prestare i predebele grane ukloniti do osnove u cilju obnove. Bitno je ne čekati da grana bude predebela, jer se time stvara prevelika rana. Ozlede po mogućnosti premazati kalem voskom ili drvofixom. Grane koje se ostavljaju ne smeju da imaju veći prečnik od prečnika produžnice. UZa praksu je bitno da se svake četvrte godine vrši obnova rodnog drveta. Naravno, ne sve grane odsecati u jednom momentu, već redom, kako je teklo formiranje.
Zaštita?
Termin na koji se dosta pažnje mora posvetiti, da bi se dobio bilo kakav rod. Pri tom se mora paziti na zdravstvenu ispravnost samih plodova. Kome treba nek mi se javi privatnom porukom, pa ću da mu pošaljem orjentacioni program zaštite!
Ostale mere podrazumevaju adekvatno đubrenje na osnovu analiza zemljišta i folijarnih analiza. U jesen raditi đubrenje stajnjakom (svake 4.godine) i sa 2/3 mineralnih đubriva. 3/3 mineralnih đubriva rasturiti početkom vegetacije prilikom prve površinske obrade i to treba da bude neko azotno đubrivo, KAN ili UREA u zavisnosti od reakcije zemljišta. Kasnije po potrebi vršiti folijano đubrenje u zavisnosti od toga šta fali, adekvatnim đubrivom. Površinsku obradu izvoditi takođe po potrebi, u zavisnosti od intenziteta padavina i rasta korova tanjiračama ili nekim sličnim oruđem. Ako je međuprostor zatravljen vršiti mulčiranje.

Nadam se da sam bio dovoljno jasan i konkretan. Za sve ostalo, pišite! :D :cao:
 
@markodanube gledao sam sličnu mašinu na Novosadskom Sajmu 2010-te godine, imam negde snimak, postaviću ga čim ga pronađem, drugar iz Srbobrana mi je rekao da je gledao u radu i da misli da dolazi do oštećenja korenovog sistema...
 
Koliko vidim sa slika ova masina samo ima ovu ceradu-sesir na koju padaju plodovi i motor koji pokrece traku koja iznosi plodove, a sljive trese traktor tj. tresac sa ekscentrom na kardan se kaci to sam gledao, i mislim da to nije dobro i da ostecuje vocke...

matke, ona masina sa sajma za ovu je svemirski brod, inace nasa radinost sa poljo. fakulteta, kako su mi rekli proverena je i testirana da ne ostecuje vocku-koren, ona ima vibrator na sebi koji ti ukljucis koliko je potrebno povlacenjem komadne rucice, plus ima ventilator za izduvavanje necistoca od plodova,i naravno elevator moze da je nosi ferdzo ko od sale...a cena prava sitnica 14000e.
 
Nazad
Vrh