Šljiva

@matke
to sa paljenjem guma i nije mozda losa ideja, ali kako da pokrijes celu povrsinu vocnjaka. jedino da nabavis dosta guma pa da ih rasporedis po vocnjaku i da ih zapalis posle 2 ili 3 sata veceras kada je najhladnije. stari su pre palili vatre u sljivicima da bi je spasili od mraza. imam oko 100 stabala cacanke visokorodne ali mi ne pada na pamet da se cimam sa njima po noci, da je cena bolja rado bih celu noc palio gumetine i panjeve, ali ovako cu da spavam lepo. planiram sutra da je poprscem sa signumom jer su sad u punom cvetu. ako ih mraz unisti nikom nista. ostace bar nesto malo za dzem i koju litru ljute rakije.
 
Vidim većina ljudi nije previše zabrinuta, meni šljive u punom cvetu pa bi mi bilo krivo da ih baš sad ubije mraz, mnogo sam se cimao da ih dovedem u red. Koliko shvatam manji mraz (do -2) ne može nešto posebno da ih ošteti, a u mom kraju najavljuju ne ispod 0 stepeni pa ako je tako da se ne cimam noćasa sa paljenjem vatre po voćnjaku ili ipak da zapucam u selo kasnije, bio bi zahvalan na nekom savetu!
 
Ja ne da sam se cimao da ih dovedem u red vec od njih zivim. Da li sam zabrinut? Naravno da jesam ali mislim da nemam pravog poteza koji bih nocas mogao da povucem kako bih ista spasio ako bude neki veci mraz.
Ostaje da sacekamo i da vidimo.
Paljenje vatri, zadimljavanje, mozda moze da nesto pomogne ali za vece povrsine to znaci dosta ljudi, dosta materijala koji ce se paliti a koji je vec trebao da bude rasporedjen po vocnjaku i uvek je neizvesno kojim efektom bi to sve zavrsilo.
Ja necu raditi nista, pokusacu da spavam i to je to.
 
Voćnjak mi je 15 km daleko,što je i najmanji problem, ali bez osvetljenja i pomoći oko vatre još nekoga koju neću moći da nađem večeras mislim da sam se i ja pomirio sa tim da čekamo šta nam jutro nosi...
 
Ako ne bude nesto strasno sutra vec ima poteza...Malo aminokiselinama ublaziti stres, ponoviti fungicid protiv monilije i ..ma bice sve u redu...
 
Kolega @ironman lepo rečeno, svaka čast ! :ppozdrav:
Spremio sam desetak bala slame, par guma, panjeva, šapurika, piljevine pa ćemo videti, termometar je postavljen u voćnjak, sve je spremno, pa ćemo videti.
 
@ ironman
planiram sutra da poprskam sa signum+cipkord+24x9x19. bile su u petak u punom cvetu ali uhvatise praznici pa ne poprskah a i danas sneg i hladno vreme pa nije bilo moguce. sta mislis na tu kombinaciju? plasim se za cipkord zbog pcela. da ga izostavim?
 
Izostavi ga ipak.
Tako bih ja uradio ali naravno da ti odlucujes :)
Zaista sad nema razloga za njega a i zasto bi rizikovao neku pcelu.
Ja u principu nemam mnogo obzira prema pcelama, ako moram da biram izmedju dobra za pcele i dobra za voce, biram dobro za voce ali insekticid o ovoj fazi i ovom stanju stvarno nema razloga da se koristi.
Moracemo i njega uskoro, to jeste posao vise ali to je ipak jedino pravo resenje.
Hvala Matke za pohvalu.
 
Ovo 1:30 temperatura je bila -1° C.
Vetar je bio dovoljno jak da dim preusmeri gde sam želeo. Žao mi je samo što ne može da se vidi kako se stvorio oblak dima iznad voćnjaka, kao čarobni ćilim na 3~4 metra iznad sadnica.

Evo i par slika:


 
Sombor i okolina nocas -5.5°C. Nista od voca za ono malo ljudi koji se kod nas bave vocarstvom.
 
Dobro je i dodati ili samo koristiti mankogal80 za bolesti lista, dodati i dimetogal npr kao dobar insekticid.
 
Danas obišao voćke, bilo je mraza ali nije išlo niže od -1, tako da se nadam da nema veće štete. Uradio sam po savetu prskanje fungicidom pa se nadam da i kod vas nije gora situacija. Hvala još jednom na pomoći!
 
Pozdrav svima!
Kod mene bilo oko -2 u gradu, al u voćnjak koji je udaljen 7km, hmmm...neznam.
Bio sam da vidim i oprskam 3 put(zadnji)...bem li ga, na izgled za sad nije loše, ima ofurenih cvetova oko 10%...al videćemo za koji dan kad pokaže pravo lice, koliki je bio uticaj mraza...

pozzz joe!
 
ja danas poprskao od monilije. bilo je dooobrog mraza. kopriva se spalila od zime. zagledao sam cvet sljive ali ne vidim nikakve posledica za sada.
@ ironman
ipak sam stavio cipkord jer sam prskao oko 4 poslepodne i duvao je vetar pa pcela i nije bilo. samo po neki bumbar.

do sada sam prskao sljivu samo bakrom i u cvetu, a posle toga nisam tretirao ni jednom i uvek je bilo zadovoljavajuce. ni ove godine necu vise prskati jer prscem sa ledjnom obicnom prskalicom sa budjavim stapom od 4 m.ruke mi otpadose od muke.neka ostane 40 % od cveta da se oprasi i rodi i prezadovoljan sam. samo je greh da tolika sljiva ode u kominu. nema ni od rakije nista. popije se i ispisa i tako u krug svake godine. izgubio sam i volju da se bilo kako trudim oko nje
 
Ja sam juče drugi put prskao kubikom.
Imam malo voćki, a dosta sorti pa moram tako.A vidim i da se predviđaju padavine i to nekoliko dana uzastopno.Tako da će biti još jedan tretman 'kubik plus'-om.
 
prscem sa ledjnom obicnom prskalicom sa budjavim stapom od 4 m.ruke mi otpadose od muke.

nema ni od rakije nista. popije se i ispisa i tako u krug svake godine. izgubio sam i volju da se bilo kako trudim oko nje
Eto dokaza koliko sve faktora utice na nacin zastite.
I ja bih tako da sam na tvom mestu.
Danas sam prskao kod nekog i taj takodje stavio i insekticid. Ja ga uveravam da gresi a on kaze.. ma ne mogu bre da placam prskanje svakih nekoliko dana, stavi ti ovo pa sta mu bog da, ionako me ova sljiva samo kosta a nikakve fajde od nje nemam..
Razumem ga sto posto.
 
lako bih ja to tretirao sve kako treba ali ne vredi mi ulagati. nemam od nje bas nista. ni rakiju ne pijem nego sve drugi popiju a samo se ja mucim oko nje. a i ne moze da se stigne jer prsci malinu, prsci kupinu, to moram redovno jer od toga zivim, a sve ostalo ako bude,bude. lepo je pogledati sredjen i rodan sljivik, ali....sta mu Bog da.. prehranu nisam jos uvek ni grama bacio. koliko bi sada trebalo da se baci? greh da bar ne posolim malo sa djubrivom.
 
Ja sam juče drugi put prskao kubikom.
Imam malo voćki, a dosta sorti pa moram tako.A vidim i da se predviđaju padavine i to nekoliko dana uzastopno.Tako da će biti još jedan tretman 'kubik plus'-om.

I ja sam dva puta Kubik-om, a zadnje danas Kubik Plus-om!
A posle precvetavanja, ću ići Akord + Mankozeb + insekticid...
 
Nazad
Vrh