Šljiva

Danas prskali protiv monilije Chorusom jer moze i na 5+ stepeni... Nego ovo prvi put vidimo kod nas... To je invazija crnih buba pa rekao bih i kao ose su... Ako su sljivne ose u ovolikom broju to nikad nije bilo...
Sta da radimo i da li treba da se prska, kad i cime?
Tek po neki cvet mozda je precvetao a ima i kao potamnelih latica, to mozda od snega, kise ne znam...
 
Poslednja izmena:
https://postimg.cc/VJqxGhjP][/url]

Zna li netko koja je ovo buba?

Pojela tek iznikle listice na 3 šljive, najvise čačansku ljepoticu, gdje sam ih pronasao na slhivama starim 3g rjesio sam ih rucno......i vise se nisu pojavljivale.....
 
Iznosi se granje polako, sljiva nije osetila sneg i slabe mrazeve kakvi su bili, za sad je odlicno.
c18663c75b7eaf6a050716c0af17fd20.jpg
73456e3c363806bdb82f0c27930f757b.jpg
139a8636c933a2858079cfdb6bf0fc53.jpg

@ivanz drugar je zastitar po struci i kaze da mu ovo lici na repicin sjajnik...
Ratarska buba ali se hrani nekad listom biljke a i cvetom.
Moze se prskati insekticidom.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Izgleda ko repicina pipa samo je duplo veca.....sjajnik je crne boje, sada ih nema, pa necu ici insekticidom.....koga pitam, nitko ih nije vidio na šljivama.....

Kod mene sljive isto ok, nisu stradale od mraza.....a cvijeta nikad toliko, cak bi i par ovih od 3g starosti mogle imati ploda
 
Pozdrav imam sljivu ranku. Oko starih i rodnih stabala su iznikli mladari, sad mogu biti iz korena ili iz kostice ja bi to povadio i presadio dali je to kasno sad da se uradi? Inace sam cuo da se ranka ne kalemi i prosle godine je komsija posadio oko 50 ranki i rekao mi da ne mora da se kaleme.
Takodje i kod mene ima mnogo tih mladara ranke koji su sami nikli i izrasli u velike vocke samo im je vrsena rezidba i evo radjaju lepo a nisu kalemljeni.
 
Ранка се не калеми него се размножава из изданака. Мада може и да се калеми али нема потребе. Већа је вероватноћа да су ти изданци из корена него из коштице-семена.
Можеш сада да их извадиш изданке и да их школујеш (негујеш) али треба стално заливање. Ако нигде не журиш остави за јесен.

У суботу ћу највероватније да третирам против шљивине осе. На понеким стаблима је остало још цветова на којима има латица. С обзиром да још имам за једно прскање диметогала онда ћу га и употребити. Иначе гледао сам Галеникин програм инсектицида за шљивину осу и видео као системик може да се користи Квака а контактни Полукс.
 
Poslednja izmena:
Uglavnom se preporucuje deltametrin za sljivinu osu, komercijalni nazib preparata decis , polux , plures , futocis i dr.
Danas prskao poluxom 4ml u 10l i nisam nesto zadovoljan, ipak je dimetoat neprikosnoven bio... Nazalost mozda malo zakasnio kad 95 posto precvetalo al bas brzo precvetalo plus juce veliki petak...A osa i dalje ima, ok manje ih je al ne znam... Ovakav napad jos nisam video...Mozda dolaze sa strane i po livadi ih ima ma svuda i gde nema sljiva...
 
Da dimeotat je broj jedan za sljivinu osu, sistemik je a deltametrin mislim da nije.
Posle njega ono sto sam ja koristio je nurell d.

Inace nama se jednom desilo da smo zakasnili sa prskanjem, bilo precvetalo ali nismo imali problem sa osom. Tako da ako se zakasni koji dan nije strasno.
Gledajuci aktivne supstance mozda ova galenikina karika bude odlicna za osu jer ima deltametrin i ajde da kazem Tonus.
 
Али нема је у продаји. Ја сам питао на два места и умало ми се нису смејали.
Ја ћу прскати највероватније у понедељак увече.

Купио сам полукс и пише да се меша 3-5мл на десет литара.
 
У праву си. Карика има обе активне материје које имају полукс и тонус.
 

Crna šljivina osica 😠

U dilemi sam opasnoj, pre 8 dana prskano Dimetogalom (karenca 14 dana).

E sad video sam da ih nema puno u stablu, i video sam da padaju tu i tamo, ali zato ih ima dosta po zemlji, ne lete ali se kreću, ima tu i tamo mrtvih.
E sad duvao je vetar i pre toga je padala kišica. Pitanje za milion dolara da li su po zemlji što tek izležu (teško) da li zbog vetra ili ih tamani polako dimetogal...?
 
U iskušenju sam da sutra isprskam nekim prepahratom na bazi deltametrina...
Zavisno od lokacije šljiva je precvetala...
 
Poslednja izmena:
Ja sam Poluxom, tj deltametrinom isprskao šljive u subotu. Prvi put koristim Polux. Videćemo rezultate uskoro...
 
Nazad
Vrh