Šljiva

Svako stablo sljive stenlej je dobilo po 500gr vestackog djubriva (8x15x15), posle toga je stavljeno po 4,5 vila stajskog djubriva. Sta mislite vi o tome, da li je to u redu? Inace stabla su 7,8 godina starosti
 
Da li ima netko JOJO sljivu i kako se pokazala?
Koje su joj jos dobre osobine osim sto je otpprna na šarku
 
Добро, приближава се април и цветање шљиве а можда ће и раније...

С чиме третирати против шљивине осе а да је системик?
 
Ja orezao, pokupio i povezao granje... i oprskao plavo (+insekticid po preporuci iz apoteke)

https://freeimage.host/i/HMuuTwG]
HMu5sUB.md.jpg
[/URL]
HMu7EgV.md.jpg
[/URL]
HMuYV44.md.jpg
[/URL]
HMuYyap.md.jpg
[/URL][/url]
 
Ja do sada (fala Bogu) nisam imao priliku da mi šljiva izmrzne a bilo je i mraza i snega u cvetu i kojekakvih gluposti, zato opušteno bez nervoze unapred.
 
Prekljuce polio akordom, bile su 80% otvorene, od mene nista vise sto se tice cveta. Zavisi od parcele. Slazem se sa marceta.b. da je retko bere mraz
 
Jel vam se bele šljivaci, dal od snega ili od cvetanja 😁?
Inače ovaj šljivak mi prvi put, posle 6 godina, valjano cveta. Na žalost Čačanska rana je u pitanju, kupljen kao Stenlej.
Bio sam u iskušenju da ga krčim jer sam prošle godine prvi put ubrao šljivu i video sortu.
Slikano juče

Odmah sam ubacio sadnice Stenleja radi oprašivanja, mada ima okolo oprašivača,stari voćnjaci...
 
Poslednja izmena:
Ja do sada (fala Bogu) nisam imao priliku da mi šljiva izmrzne a bilo je i mraza i snega u cvetu i kojekakvih gluposti, zato opušteno bez nervoze unapred.
Izgleda da je sljiva sada najbolja vocka, kasnije cvijeta, nekako ju zaobiđu mrazeci, jos kod mene izgleda dosta povoljno zemljiste,kao i polozaj.....ove godine imaju bas dosta cvijeta,kao nikad do sada.....odrađen signum i insekticid jucer, pa kako joj bude.....
 
Ja isao do obrazovanog coveka da ga pitam sta treba prskati . Kaze sada nista . Nema insekata ispod 12 stepeni . Tako da moze proci sljiva bez prskanja ove godine u cvetu posto cvet nece jos dugo a temperature ne idu iznad 12 pre Uskrsa 💪
 
Kad se sabere uložen novac, rad, trud a najviše pokidani živci i po meni je šljiva zakon vočka. Da mi je ova pamet ništa drugo nebi sadio osim šljive. Mada se moji klinci i žena nebi složili sa ovim zbog berbe i skupljanja ali ajd...
U cvetu nema potrebe za insekticidima čak je i kontraproduktivno tu je bitna borba protiv monilije, naravno ako je kišno (vlažno) vreme, kasnije u precvetavanju kada se "ljušte" zametnuti plodovi treba ići sa insekticidom zbog osice jer ona tada može napraviti haos u voćnjaku čak i do totalne štete.

Reči stručnjaka (mislim na moniliju)...
Do infekcije dolazi pri temperaturama od 4 – 32°C i uz prisustvo slobodne vode na površini cveta” objašnjava za Bolju zemlju mast. inž. polj. za zaštitu bilja Dušan Stojanović.
 
@Banat013 ne radi se zaštita u cvetu od insekata, već od Monilije, sušenja cvetova.
Ona radi i pri hkadnijem vremenu, samo za ono što joj treba 3 sata pri 20 stepeni, pri 8 stepeni joj treba 24 do 48 sati. Protiv insekata se štiti posle cveta.
 
Posto imam malo sljive ( 50 stabala ) ne sekiram se . Sta bude , bice . Od monilije ne prskam odavno ni jedno kostunjavo voce , jer i kada sam prskao imao sam moniliju . Tako da sam ta prskanja izbacio kao i prskanja u jesen i zimu bakrom . Odradjujem prskanja od sljivine ose i od vasiju . Tada ubacujem u spric slavol i nesto protiv plemanjace i to je to . Kajsjije mi zadnjih par godina prolaze bez prskanja i sljive 2-3 puta , tresnje 1-2 . Kao sto sam rekao posto su vocke uglavnom za moje potrebe ne sekiram se ali svakako cu zaliti za praznim stablima .
Znaci ipak po vama trebace prskanje od sljivine ose ( to prskanje ne propustam ) ?
 
Ja planiram u subotu protiv monilije a blata do kolena.... Ne znam kako ću traktorom,biće veselo....
 
Nazad
Vrh