milos.jovic.140
Član
Svaka Vam cast. Ja ove godine oprskao sljivu plavo i protiv monilije a ovi moji da me ubiju jer se koristi 'tolika' hemija...Prvo, hvala Vam što me proglasiste za najvećeg, nažalost zaista to nisam. Što se zaštite tiče, evo da objasnim moj način rada. Obrađujem ukupno nešto preko 35 hektara šljive i višnje. Za zaštitu imamo 4 atomizera, 2 vučena i 2 nošena i posedujemo 3 traktora raspona snage od 39 do 70 ks i radimo obično sa po 2. Jednim YTO-om i malim atomizerom od 450 litara, moj otac, štiti stare zasade, nekih 6 hektara, 10 godina unazad, i niko nikad to nije uradio umesto njega, oko 10 zaštita godišnje. U mladom zasadu (3-5 godina) koristimo vučene atomizere, i u prve 3 godine sam isključivo sam štitio. U poslednje 2 imam jednog dečka da mi pomogne, ali upravo iz razloga nekog rizika, iako traktori imaju solidne kabine, i po potrebi koristimo maske, ja se trudim da sam radim zaštitu. Ove godine, do sada je taj radnik radio zaštitu 2 ili 3 dana ostalo sam radio ja sam. Radije njemu dam da kosi, frezira, tanjira, radi herbicid, a zaštitu što više radim samostalno. Nije velika površina toliki bauk, recimo da za jedan dan, od ujutru do 7 ili 8 uveče sa 3 traktora možemo da zaštitimo kompletnu površinu, ali pošto se obično ne žuri toliko, to onda izvedemo za 2 dana. I da ne dužimo, zaštitaje neophodna, neke godine se može malo redukovati, ali zato neke druge se mora i ponavljati i to je odavno izmišljeno.
Izvinite na pisanju i objašnjavanju nebitnih, tj. stvari koje se kod svih ozbiljnijih voćara podrazumevaju. Tu naravno ne mislim na površine, nego na predanost i razumevanje problematike, ai bavljenje voćarstvom zarad egzistencije i neke zarade a ne hobija.
Kolega Vasovac, ogrebotine liče na Surlaša ali oblik nikad nisam imao takav. Koliki je broj ovakvih plodova. Inače u mom kraju je Crvena ranka skoro kompletno otpala, doduše to su mahom neštićene šljive o slogovima i sl. ali posle izuzetnog cvetanja i zanošenja, skoro sve otpalo.
Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока