ZA GORSKOG CARA Od crvljivih sljiva pecemo ogromne kolicine rakije a to ce sada uraditi i TREBAVA i zavrsice posao i izvuci ce isti novac kao da je prodao STENLEY za izvoz ,a sto se tice trovanja biljaka pa nismo se razumeli JA PRICAM O VASEM TROVANJU i zato kazem da treba malo smanjiti dozivljaj a masa vocara ovde ne nosi ni gas masku prilikom prskanja a sto se KARENCE tice to niko ne gleda i nikoga to ne zanima a sto se tice gospodina ZICE KOJI JE OVDE NAJVECI PROIZVODJAC SLJIVA pitao bih vas nesto ALI ISKRENO BAS SAM ZNATIZELJAN JEL VI PRSKATE TE OGROMNE POVRSINE SLJIVA ili ste nasli radnika da ne kazem DUBLERA KOJI CE UMESTO VAS OBAVITI TAJ DELIKATNI POSAO jer kod nas u Podunavlju je uglavnom sitna parcelacija nema tih velikih poseda pa me bas zanima kako to funkcionise jer meni mrak pada na oci kada treba da odradim jedan atomizer a mogu da zamislim kako je vama .Ovo vas pitam iz razloga jer vidim da ste veoma uspesan poslovan covek i kao takva osoba verovatno drzite do svoje vitalnosti i zdravlja kao i celokupne nege svoga tela,i vi znate i iz licnog iskustva prakticnog ali i teoretskog KAKVE HEMIJE KORISTIMO i koliko to sve utice na nase zdravstveno stanje PRENESITE NAM NEKA ISKUSTVA ALI IZ VASEG UGLA I KAKO VI RESAVATE tj DALI TO NEKO DRUGI RESAVA UMESTO VAS VELIKI POZDRAV
Prvo, hvala Vam što me proglasiste za najvećeg, nažalost zaista to nisam. Što se zaštite tiče, evo da objasnim moj način rada. Obrađujem ukupno nešto preko 35 hektara šljive i višnje. Za zaštitu imamo 4 atomizera, 2 vučena i 2 nošena i posedujemo 3 traktora raspona snage od 39 do 70 ks i radimo obično sa po 2. Jednim YTO-om i malim atomizerom od 450 litara, moj otac, štiti stare zasade, nekih 6 hektara, 10 godina unazad, i niko nikad to nije uradio umesto njega, oko 10 zaštita godišnje. U mladom zasadu (3-5 godina) koristimo vučene atomizere, i u prve 3 godine sam isključivo sam štitio. U poslednje 2 imam jednog dečka da mi pomogne, ali upravo iz razloga nekog rizika, iako traktori imaju solidne kabine, i po potrebi koristimo maske, ja se trudim da sam radim zaštitu. Ove godine, do sada je taj radnik radio zaštitu 2 ili 3 dana ostalo sam radio ja sam. Radije njemu dam da kosi, frezira, tanjira, radi herbicid, a zaštitu što više radim samostalno. Nije velika površina toliki bauk, recimo da za jedan dan, od ujutru do 7 ili 8 uveče sa 3 traktora možemo da zaštitimo kompletnu površinu, ali pošto se obično ne žuri toliko, to onda izvedemo za 2 dana. I da ne dužimo, zaštitaje neophodna, neke godine se može malo redukovati, ali zato neke druge se mora i ponavljati i to je odavno izmišljeno.
Izvinite na pisanju i objašnjavanju nebitnih, tj. stvari koje se kod svih ozbiljnijih voćara podrazumevaju. Tu naravno ne mislim na površine, nego na predanost i razumevanje problematike, ai bavljenje voćarstvom zarad egzistencije i neke zarade a ne hobija.
Kolega Vasovac, ogrebotine liče na Surlaša ali oblik nikad nisam imao takav. Koliki je broj ovakvih plodova. Inače u mom kraju je Crvena ranka skoro kompletno otpala, doduše to su mahom neštićene šljive o slogovima i sl. ali posle izuzetnog cvetanja i zanošenja, skoro sve otpalo.