Vodece mesto u sortimentu i proizvodnji sljive u svetu zauzimaju sorte domace (P. domestica L.) i kineske sljive (P. salicina Lindl.). Sorte vrste kineske (japanske) sljive sa poznim cvetanjem zbog krupnoce, cvrstine i atraktivnosti plodova sve vise prodiru na prostore gde je do sada gajena iskljucivo domaca sljiva. Programi selekcije i stvaranja novih sorti postoje u SAD, Kanadi, Brazilu, Francuskoj, Nemackoj, Italiji, ceskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Norveskoj, svedskoj, Kini, Australiji, Moldaviji i Juznoj Africi. Ciljevi selekcije su krupnoca i kvalitet ploda, rodnost, otpornost na mrazeve i bolesti sa naglaskom na sarku sljive. U Srbiji i Crnoj Gori 2004. godine priznate su Boranka i Timocanka (stone) i Mildora za susenje i druge namene (Ogasanovic et al., 2004
U Rumuniji su stvorene Vlcea, Bragan 17, Renclod de Caransebes, Tita, Alina i Andrea (Cociu et al., 2002). Dve japanske sorte su stvorene u Italiji – Dofi Guidu i Dofi Sandra (Belini i Nencetti, 2002a, 2002b).
U Hohenheimu (Nemacka) su priznate: Haganta sa krupnim plodovima (60 – 80 g), Jojo – apsolutno otporna na sarku sljiva na bazi hipersenzitivnosti i Colora sa zutim plodovima za okucnice (Hartman, 2004).
U Geisenheimu su priznate sorte: Topfirst, Topfive, Topking, Toptaste, Topper, Top, Top 2000, Topgigant plus, Topstar plus, Tophit plus i Topend plus sa plodovima krupnijim od 50 g. U njihovom stvaranju je ucestvovala cacanska najbolja (Jacob, 2004a). Takodje su priznate i dve mirabele sa krupnim, kvalitetnim plodovima: Bellamira i Miragrande (Jacob, 2004b). Rakija od Bellamira je boljeg kvaliteta od rakije od Mirabelle de Nancy.
U zenevi (SAD) su stvorene dve nove sorte P. domestica: NY 6th i NY 9th. Namenjene su za preradu i svezu potrosnju. U Kaliforniji su stvorene Sutter Prune – za susenje i Tulare Giant (De Jong et al., 2002).
Kineska sorta Nuishenximei ima tamnoplave plodove mase 120 – 200 g sa 18 % rastvorljivih suvih materija. Od novih kineskih sorti interesantna je rana GAIA, Black Glow i Black Sunrise (crne), kalifornijske zute, Moon Globe i Golden Globe, ruzicasta, Erly Fortune i Ruby Crunch – Saga W2 koja sazreva krajem avgusta, 10 dana pre Angeleno. Brarossa (SAD) je vrlo rana (sazreva 20. maja); plodovi su okrugli, crvenkasto plavi, krupni (100 – 130 g).
Aphrodite (SAD) sazreva sredinom jula. Plod je okrugao, vrlo krupan (150 – 180 g), crvenkasto purpurne boje, `utog mesa, polukalanka. U Poljskoj su stvorene dve podloge za sljivu. To su Erinosud i Wala, nesto manje bujnosti od P. divaricata (Sitarek i Grzyb,, 2002).
---------- Poruka napisana u 02:39 ---------- Prethodna poruka je at 02:04 ----------
dosta pominjemo Top sortiment koji je stvoren u The Geisenheim Research Center. Daklem Nemcka. KO sto se i vidi jedan od roditelja je i nasa Cacanska najbolja. Veliko pitanje zasto nas institut u Cacku spava !!!!!!!!!!! Stim da po pisanju po stranim sortama nisu bas sve tako uspesne kao sto pise. A kod nas je i pitanje kad ce doci na sortnu listu , ostaje da ih sami krisom krademo iz recimo Hrvatske i sami kalemimo , mada treba paziti jer su ko sto neko rece i c i r
dakle registred trade mark i zaranjeno umnozavanje no kad smo mi to iz Srbije gledali
u svakom slucaju zanimljive za razmatranje kao popunjavanje praznine koja postoji kod postojecis sorti
no da krenemo ovo ce mnogima trebati pa mogu slike da zapamte i odstampaju.\
-