Šljiva

A viš, u jednom zasadu kod mene, vrši se redovna zašita i opet na pojdinim plodovima ima ovakvih prevlaka! I došli smo do zaljkučka da je neko fizičko oštećenje (trenje o granu) uzrok toga. Interesantna stvar, vredna daljeg praćenja!
 
Nisam bio u mogucnosti ranije da je javim, ali evo odgovora. U pitanju su cacanka ljepotica i cacanka rodna odprilike pola pola.
 
Polako napredujem...ugovorio sam 500 sadnica (300 leptice i 200 rodne). Jedva cekam sadnju :osmeh:
 
Pozdrav svima!

Evo i bubamare počeli glabati šljive...jes't trulavu, al glabaju...
Ova šljiva je bila na zemlji!
Al sam primetio i na drvetu, da ima načetih plodova...jednostavno fali parče - rupa od Φ1cm...







pozzz joe!
 
To su uvozne bubamare koje su se pojavile prethodnih godina...ja se sećoam kao mali bilo ih je samo crvenih ovih, sad ima u svim bojama i u velikom broju...
 
Dok sam pre par godina spremao diplomski iz entomologije,jedan moj kolega je radio diplomski u vezi one najezde bubamara. Covek je stavljao manju jabuku u zatvorenu posudu sa oko 50 bubamara. Licno sam video kako je zbrisu za par dana :sta:
 
Bubamare su prijateljice naših voćnjaka. :)

Upravo, one su glavni prirodni predator biljnih vaši, farmeri na zapadu ih kupuju i puštaju po voćnjacima i povrtnjacima. Ako i pojedu po neki plod, nije šteta jer će radom vratiti. Inače. radi se o azijskoj vrsti koja, nažalost, potiskuje domaću, evropsku bubamaru, brzo se razmnožavaju i prave velike kolonije.

Dosta o tome, da se vratimo šljivi.
 
Bio sam kog Gilica u Konjuhu i stvarno su sadnice vrhunske. Potpisali smo ugovor i sad spremam zemlju i cekam novembar ::traktor::
 
Cacanska lepotica
Rano prorodi i radja redovno i obilno u svim uslovima.Ova sorta sazreva krajem jula meseca.
Plod je srednje krupan, prosecne mase 30 do 40 grama, okruglastog oblika i vrlo privlacnog izgleda(nijansu svetlija, ponekad crvenija, od Rodne). Vrlo kvalitetna sorta sljive, ciji plodovi su prvenstveno namenjena stonoj potrosnji. Od plodova se, ako dobro sazru, moze dobiti veoma kvalitetna rakija.
Cacanska lepotica je osetljiva na plamenjacu i rdju. U normalnim uslovima ne pati od monilije (susenja cvetova i grancica i trulezi plodova). Tolerantna je na sarku sljive sto se smatra njenim posebnim kvalitetom.


Cacanska rodna
Srednje je bujna sorta(tamnoplava). Izduženija od Lepotice. Odlicne je rodnosti, ali zahteva ostru i redovnu rezidbu radi postizanja redovnih i obilnih prinosa sa visokim kvalitetom ploda. Zri kada i Stenlej, kraj avgusta početak septembra.
Plod je srednje krupan 25-30 grama. Meso ploda je zuto, cvrsto, slatkonakiselo, prijatnog ukusa i dobrog kvaliteta. Kostica je sitna i lako se odvaja od mesa. Plodovi su univerzalne namene. Daje vrlo kvalitetnu rakiju.
Najveca mana je osetljivost na sarku, ali su stete manje nego kod pozegace. Otpornost na moniliu diskutabilna.
 
Poslednja izmena:
Domaca sorta kojoj se kostica ne odvaja od mesa koja zri eto ove godine od `15.8 a evo do sad je crvena ranka ? iskljucivo je beru za rakiju izuzetan miris i ukus ima oce alternativno da radja , u svakom sljivaru ima obavezno pozegace i jos jedne sorte da je oprasuje i kad se lepo obrise tj polira boja joj je crvenkasta ? Kod nas je zovu srbijanka. Da li gresim ili sam u pravu oko imena ? Ja tvrdim da je to ranka a par njih da je rec o posebnoj sorti iz Cacka...
 
ma znam ja ko sto rekoh al nemog se sa starim likovima sa sela objasniti da to nije Srbijanka tj Valjevka iz Cacka... a da puna je trnja dobro znaju moje noge i ruke :)

sad bar mog se kladim u par kila rakije ... xexxe inace ukus joj je predivan mnogo bolji od svih cacanki
 
Ранка, неки кажу најбоља ракијска сорта! Борба између ранке и маџарке, која је боља?! Мешањем ове две сорте, добија се одлична ракија! Ранка, кад је отресеш, ако је мало тврђа, само у најлонски џак, за пар сати на сунцу, претвори се у пекмез! Сади што више ранке, друге сорте су слабе! Стенлеј и чачанске сорте, кад се отресу, треба их пустити 5 дана да леже на сунцу, па тек тада их сипати у кацу!
 
Nazad
Vrh