Potpisujem poslednji post od kolege krcinac,
sa opaskom da ako ide u industriju, takođe je dobra sadnja na 4x2m.
@vocarkica,
To što agronomi "bježe" od guste sadnje je samo iz 2 razloga, ili ne poznaju dovoljno svoj posao, ili bi za istu količinu novca htjeli da rade (savjetuju) u manjoj mjeri. Taj koji Vas ucjenjuje, odmah odustanite od njega.
Što se tiče sorti za konzumnu potrošnju, sve su dobre, Ljepotica je lijepa ali je problematična monilija (kao kod Stenleja), Najbolja je najkrupnija, ima odličan mašak, i dobro podnosi transport pa je odlična za tržište. Najveća mana Najbolje je što je veoma bujna i ima problematično oprašivanje, pa prinos nije najbolji, mada je krupnoća nadoknadi. Takođe, ako će te ići na vitko vreteno u skopu 4x2m, Najbolju izbjegnite jer traži oštar rez, a plodonosi na dvo i višegodišnjim starijim granama, mada rađa i na mješovitim grančicama alternativno (nije za gustu sadnju). Č. rodna je dobra, vrlo slatka i odlična za tržište, rakiju, pekmeze, sušenje itd. (možda jedina mana rodne je što ima slab mašak, pa je pomalo neugledna, ali je kvalitet no1.).
Stenlej (kao i Ljepotica), su kao stvorene za uzgojni oblik vitkog vretena, idealne su za sklop od 4x2m i lako se održavaju (što se tiče orezivanja), ne bujaju mnogo, a redovno i obilno rađaju. Obe su tolerantne na šarku. Kad bih ponovo podizao još jedan voćnjak, njih bi samo sadio. Tržište veoma cijeni te sorte, kao što rodnu cijene za rakiju (zbog % šećera). Velika mana Rodne je što je osjetljiva na šarku, pa je praktično morate čupati ako oboli. Mana Ljepotice je što joj često kora stabla puca od mrazopuca, pa ako je imate u većoj količini nemojte da Vas iznenadi činjenica da svake godine nekoliko suvih čupate i sadite nove. Mana Stenleja je što mu plod najčešće ima malu pukotinu, pa za duže transportovanje nije pogodan.