Šljiva

Ja sam je juče završio (doduše, nemam ja neku ogromnu količinu, oko 10 tona). Bila je malo sitnija (ne mnogo, jer mi to ovde sadimo samo gde su niske parcele, zbog izmrzavanja ostalog voća, a tu su uglavnom neki potoci i podvodno je, te ima vlage u zemlji), ali je sva otišla na 35-40 dinara hladnjačarima.
 
Može pomoć u raspoznavanju?
Ova šljiva je dugo prisutna u mom brdu, ne radja svake godine, svi je presadjujemo iz izdanka, a slatka ko med.
Da li se radi o beloj šljivi ili ne? Inače, stablo je slabo bujno, sadnice koje sam presadio pre deset godina sad su ne više od 3,5m. A ovog leta su pune. Slikaću i grane sa rodom ako slike ploda nisu dovoljne. Nekako sam ubedjen da je belošljiva ali neka stručni ljudi procene. Inače, još nije potpuno zrela, tek je počela sa zrenjem, tek po neka.
 
Poslednja izmena:
Kolega, jeste belošljiva (belica,bjelica) ...
Takođe imam takvu sortu, ona je okrugla srednje krupna, dosta slatka i kad sazri teže se odvaja koštica (sve osim boje podseća na C.ranku: oblik, veličina, stablo, vreme zrenja, može za rakiju).
Imam i drugu sortu bele šljive koja je dosta krupnija, manje slatka i odvaja se koštica (više je za konzum).
:ppozdrav:
 
Pored toga što je slatka i dobra za rakiju, hteo bih da je koristim kao podlogu za kalemljenje kajsije i dalje rasadjivanje jer je, generalno, postala retka.
 
То је рана бјелица. Управо сада зри. И ја ћу покушати да је размножим. Постоји и касна бјелица која зри крајем августа. Постоји и бијела пожегача.
 
@ djadjo74
@ Komadara

Veliko hvala, sad sam mirniji :)
Da, upravo je pocela da zri, ovo sunce ce ih totalno skuvati. Nadam se da cu bar nesto skupiti zarad kostica.
 
Ovih dana sam jeo ranku, na pijaci je kupio, cena 50 dinara. Uživao sam. Nije bila prskana - pronađoh i par crvića.
Razmišljam zašto toliko volim šljive pored sveg ostalog voća pa se setih - to je zapisano u našam genetskom kodu...
 
Evo par slika starih i novih sljiva:
1.Lepotica 3 godina, u suštini solidno je ponela, biće par kazana rakije. Kao i drugi što su se žalili ima 3-4 koje su se osušile (i to bih izbegao sa po nekim još zalivanjem, jer sam neke izvukao ali nisam imao vremena više uz svu dobru volju) i dosta su sitnije od rane.

2. Madzarka je baš dobro ponela, ali sa njom se ne zna do samog kraja zrenja da li će nešto ostati na stablu, nadam se da hoće i da će biti dobre kapljice i od nje.
 
Lici mi na Čačansku Rodnu...

- - - - - - - - - -

Ovih dana sam (kanapom za baliranje) povijao grane na mladim sljivama (Cacanska Lepotica), htedoh da vas pitam koliko vremenski vi ostavljate tako nategnute grane?


Info sa terena! Juce sam poskidao sve kanape i grane stoje onako kako sam ih povio (znaci nema ni milimetar vracanja)... Kanapi ne moraju da stoje duze od 20-25 dana, moze duze ali nema potrebe kad budete povijali da znate :ppozdrav:
 
crvena ranka?

jel neko moze da mi potvrdi dal je ovo crvena ranka?

idhtgx.jpg
 
То је рана бјелица. Управо сада зри. И ја ћу покушати да је размножим. Постоји и касна бјелица која зри крајем августа. Постоји и бијела пожегача.

E sad koja je ova? Kolega mi kaže da je belošljiva. Ovi plodovi su malo prezreli pa nisu skroz žuti.

 
@peceni
Slikaj samo nekoliko plodova iz blizine, ovako se slabo vidi. Nekako mi na slici deluje izdužen plod pa ako je, onda nije C.ranka jer njen plod je gotovo idealno okruglog oblika. Bukvalno najsličniji ovoj belošljivi sa slike kolege "vuxsd", (osim boje naravno, sve ostalo: veličina, oblik i vreme zrenja) ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
@Gorski
Apsolutno si u pravu, samo je bitno pravovremeno uraditi povijanje. Ja sam povijao početkom ovog meseca, doduše čačkalicama sadnice posađene ovog proleća. Juče kad sam zalivao i veći deo sam skinuo. Uradile su posao i nema potrebe više da stoje ... Jesi li zalivao i kakva je situacija posle ovih paklenih dana ..?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
@vuxsd
Belošljiva sitna ili rana, kako je već ko zove zavisno od krajeva. Kod mene "bjelica" ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
:ppozdrav:...:ppozdrav:...:ppozdrav:...
 
Poslednja izmena:
Ja sam zalivao prošle subote. Sadnice su posađene ovog proleća. Svakoj sadnici sam sipao kantu od 20-25l vode. Nisam siguran da je to dovoljno ali čini mi se da lišće lepše izgleda. Kod mene je dosta zatravljeno a sadnice su malčirane sa slojem suve trave većim od 30cm prečnika oko metra oko sadnice. Ima jutarnje rose. Ta njiva je baš izrađena, nije ni dobro obrađivana ranije a i sama je treće kategorije, sva je ispucala sa kraterima širine do 5cm. Mada postoji neka dubinska vlaga, videh da nije skroz suvo na 30-40 cm kad sam vadio krompir.

Prošle nedelje temperatura je i noću bila visoka a danju je duvao 'vruć' vetar. Sada je već drugačije - noću se sve ohladi ali zato sa Dunava dođe vlažan vazduh pa bude rose ali ipak samo po travi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
@đađo74
Belošljiva sitna ili rana, kako je već ko zove zavisno od krajeva. Kod mene "bjelica" ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadam se da se može razmnožiti košticom?
 
@peceni
Slikaj samo nekoliko plodova iz blizine, ovako se slabo vidi. Nekako mi na slici deluje izdužen plod pa ako je, onda nije C.ranka jer njen plod je gotovo idealno okruglog oblika. Bukvalno najsličniji ovoj belošljivi sa slike kolege "vuxsd", (osim boje naravno, sve ostalo: veličina, oblik i vreme zrenja) ...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
@Gorski
Apsolutno si u pravu, samo je bitno pravovremeno uraditi povijanje. Ja sam povijao početkom ovog meseca, doduše čačkalicama sadnice posađene ovog proleća. Juče kad sam zalivao i veći deo sam skinuo. Uradile su posao i nema potrebe više da stoje ... Jesi li zalivao i kakva je situacija posle ovih paklenih dana ..?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
@vuxsd
Belošljiva sitna ili rana, kako je već ko zove zavisno od krajeva. Kod mene "bjelica" ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
:ppozdrav:...:ppozdrav:...:ppozdrav:...


Druze, mlade zasade zalivao sam na svakih 3-4 dana sa po 10l vode( sve ukupno 4 zalivanja do sad). Pre nedelju dana sam prestao sa zalivanjem uradicu eventualno jos jedno zalivanje ako ne padne kisa u toku sledece nedelje. Ne valja ni preterivati sa zalivanjem... Sljive koje radjaju nisam zalivao uopste :ppozdrav: :ppozdrav::ppozdrav:
 
crvena ranka

sljiva ima oblik kao i na ovoj slici, ali je od zelene, zute crvene boje polako pocela da dobija i plavu boju. Posto je ovo zasadio moj pokojni otac, ja ne znam koja je vrsta sljive, a razmisljam da li da je ostavim i posto ima dosta mladih izraslih iz kostica ispod, rasadio bi ih ako je u pitanju crvena ranka.

352ew75.jpg


ps.
ova slicica je skinuta sa neta iz prezentacije profesora Ninoslava NIkcevica sa poljoprivrednog fakulteta u zemunu
 
Ja sam zalivao ukupno tri puta jer sam stvarno morao, nagib, položaj jug, sunce ceo dan. Išao po 10-12 litara na ovogodišnje, pa povećavao do 35-40 litara na one u sedmoj godini, starije nisam dirao jer nisam imao ni vremena ni snage. Za manja i mlađa stabla itekako ima primetne koristi, za ova velika možda manje vidljive, ali eto značilo im je sigurno koliko toliko.

@vuxsd
Nisam nikad pokušavao, samo sam čuo da ide slabo. Ako ne uspeš, u proleće uradi kalemljenje. (sa pretpostavkom da nema izdanaka iz žila)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh