Šljiva

manjak hrane:sta:, nisam siguran u poslednjih mesec dana dva puta sam vrsio prihranu preko lista (yarinim djubrivima) doduse poslednji put je bilo pocetkom juna. Ok, mozda fali neki element koji nije bio u prihrani...
Moze li bit uzrok visak vode u zemlji?
Govorim o pretpostavkama. Manjak hraniva se isto manifestuje zutilom na rubu lista. Kod mene se jedno stablo osusilo od viska vode u tlu,listovi su kompletni poceli blijediti,pozutjeli i opali.Mozda netko tocno zna sta je kod tebe problem.
 
manjak hrane:sta:, nisam siguran u poslednjih mesec dana dva puta sam vrsio prihranu preko lista (yarinim djubrivima) doduse poslednji put je bilo pocetkom juna. Ok, mozda fali neki element koji nije bio u prihrani...
Moze li bit uzrok visak vode u zemlji?


Folijarna prihrana se radi na svakih nedelju dana, da bi imala neki efekat. Cime si djubrio u jesen i prolece?

Sto se tice druge slike to je Plamenjaca. Ja sam svoje sljive protiv Plamenjace prskao funglicidom IMPACT 25SC brzo resava problem sa plamenjacom, uz njega naravno ubaci neki insekticid, ja sam stavljao Perfektion...
 
Folijarna prihrana se radi na svakih nedelju dana, da bi imala neki efekat. Cime si djubrio u jesen i prolece?

Sto se tice druge slike to je Plamenjaca. Ja sam svoje sljive protiv Plamenjace prskao funglicidom IMPACT 25SC brzo resava problem sa plamenjacom, uz njega naravno ubaci neki insekticid, ja sam stavljao Perfektion...
Moze li ridomil gold protiv plamenjace? Smije li se kombinirati sa insekticidom?
 
Folijarna prihrana se radi na svakih nedelju dana, da bi imala neki efekat. Cime si djubrio u jesen i prolece?

Sto se tice druge slike to je Plamenjaca. Ja sam svoje sljive protiv Plamenjace prskao funglicidom IMPACT 25SC brzo resava problem sa plamenjacom, uz njega naravno ubaci neki insekticid, ja sam stavljao Perfektion...

Folijarno je bilo tri puta na 7 dana ali ne i poslednje 3 nedelje. Jesenas djubrio sa NPK (min azota), pocetkom maja KAN.
Sto se tice druge slike ja nisam siguran, a ono sto znam je da sljive imaju I sarku, mozda je na slici plamenjaca (verovacu strucnijem od sebe a Gorski Car to sigurno jeste). No ako je plamenjaca, a slika je od nedelje (znaci pre par dana), da li je sada kasno prskati protiv plamenjace, prvenstveno mislim na fazu plamenjace ali I na moguci problem sa karencom (rane bi trebalo da budu zrele za dvadesetak dana)?

Hvala
 
Moze li ridomil gold protiv plamenjace? Smije li se kombinirati sa insekticidom?

Moze Ridomil Gold protiv plamenjace, sto se tice mesanja sa insekticidom ridomil ima dve aktivne materije jedna od njih je Mankozeb, a mankozeb se ne mesa sa insekticidima kojima je Dimetoat aktivna materija.
Ja kad prskam sa preparatom na bazi mankozeba od insekticida ubacujem AFINEX i to se dobro pokazalo. Ipak je najbolje da se posavetujes sa nekim zastitarom struka je ipak struka :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Folijarno je bilo tri puta na 7 dana ali ne i poslednje 3 nedelje. Jesenas djubrio sa NPK (min azota), pocetkom maja KAN.
Sto se tice druge slike ja nisam siguran, a ono sto znam je da sljive imaju I sarku, mozda je na slici plamenjaca (verovacu strucnijem od sebe a Gorski Car to sigurno jeste). No ako je plamenjaca, a slika je od nedelje (znaci pre par dana), da li je sada kasno prskati protiv plamenjace, prvenstveno mislim na fazu plamenjace ali I na moguci problem sa karencom (rane bi trebalo da budu zrele za dvadesetak dana)?

Hvala

Posavetuj se sa nekim zastitarom, trazi preparat sa manjom karencom. Sto se tice folijarne prihrane, prskam samo mlade sadnice formulacijom 13-40-13...
 
Pozdrav za sve uzgajivače šljive.Potreban mi je savet...Nasledio sam očev voćnjak šljive,20 stabala Čačanka rodna,starih preko 20 godina,i 20 stabala 10-12 godina Čačanka lepotica.Zasad je zapušten i nikada nije prskan.Dobro je poneo,i čini mi se da su i stabla i plod u dobrom stanju.Ja se uopšte ništa nerazumem oko šljiva,i pitanje;dali bi pomoglo neko prskanje da se sačuva rod?Ovde negde pročitah da sada negde treba prskati protiv plamenjače i savijača?Pitao sam našeg člana FruitBoy na PP još pre neki dan,da mi da savet!Nije mi ništa odgovorio,a bio je prisutan na forumu,ali dobro nije ni dužan...Ako je neko raspoložen za savet,dali da prskam,kojim preparatom i u kojoj srazmeri?Hvala svima koji su voljni da pomognu,pozdrav :ppozdrav::osmeh:
 
Pozdrav za sve uzgajivače šljive.Potreban mi je savet...Nasledio sam očev voćnjak šljive,20 stabala Čačanka rodna,starih preko 20 godina,i 20 stabala 10-12 godina Čačanka lepotica.Zasad je zapušten i nikada nije prskan.Dobro je poneo,i čini mi se da su i stabla i plod u dobrom stanju.Ja se uopšte ništa nerazumem oko šljiva,i pitanje;dali bi pomoglo neko prskanje da se sačuva rod?Ovde negde pročitah da sada negde treba prskati protiv plamenjače i savijača?Pitao sam našeg člana FruitBoy na PP još pre neki dan,da mi da savet!Nije mi ništa odgovorio,a bio je prisutan na forumu,ali dobro nije ni dužan...Ako je neko raspoložen za savet,dali da prskam,kojim preparatom i u kojoj srazmeri?Hvala svima koji su voljni da pomognu,pozdrav :ppozdrav::osmeh:

Ako nije dosad prskan nemoj ni sad da počinješ. Jedno prskanje povlači drugo, drugo još dva i tako u nedogled......
 
@Gorski Car,hvala ti za pomoć i savet :osmeh: u Utorak idem u selo,pa ako nebude kiše prskam,a ako bude,onda u Sredu najavili su lep i sunčan dan :cool:

- - - - - - - - - -

@dzionik,hvala na savetu,od sada počinjem sa dovođenjem u red voćnjaka,tako da će i prskanja biti uredno nastavljena :pecanje:
 


Danas obilazio voće, sa šljivom sam relativno zadovoljan jedno 30-tak posto po meni nisu imale porast mladara kakav bi trebao za ovaj period. Od đubriva koristoi samo stajnak očigledno nedovoljno verovatno u rasadniku "naučene" na dosta više azota...
 
Boske, ovo ti se ubušio neki insekt, jasno se vidi i crno što je izbacio ubušujući se. Raseci plod i verovatno ćeš naći malog crvića. Ako su daleko od berbe, onda oprskaj nekim sistemičnim insekticidom tipa Tonus.

Na drugim slikama na žalost jeste šarka.
 
Ovo prvu put radim i iskreno nemam pojma koja je sorta i kad ce sarzeti, ja mislim da je krajem juna.. Ako oprskam Tonusom kad bi mogao da ih berem tj. kolika je karenca?
 
Ne piše baš tačno za šljivu, pa računaj 14 do 21 dan koliko je za ostale navedene kulture.
 
- - - - - - - - - -

@dzionik,hvala na savetu,od sada počinjem sa dovođenjem u red voćnjaka,tako da će i prskanja biti uredno nastavljena :pecanje:

Ako do sada nije oboleo sto prskati - znaci da zasad uspeva bez zastite imas zdraviji proizvod
A dosta stetnika se resava kultivacijom zemlje, a od monilije nemas problem.
 
To sam hteo da kažem al bez reči:) Ako voće dobro izgleda i u dobroj je kondiciji onda ne treba ništa ni raditi osim minimalnog rezanja i košenja. Znači da postoji dobra prirodna ravnoteža u kojoj se biljka u dobroj kondiciji dobro i bori sa malo štetnika i bolesti. Čim se oprska remeti se ta ravnoteža i to povlači nove bolesti i štetnike sa uništenom konkurencijom. U takvom voću šteta i kada vam se čini da je neko drvo jako napadnuto nije velika, obično mnogo manja nego koštanje prskanja.
Treba ceniti takve voćnjake jer se do takve zdrave ravnoteže teško dolazi.
 
Eto sta ti je "edukacija" preko TV-a, eto i sam covek napisa "dovodjenje reda u vocnjak i redovno prskanje"
Bez uvrede Bora dosta ljudi imaju ovaj problem - da su pali pod uticaj farmaceutskog lobija
Druze hteli smo da ti kazemo imas 30-ak stabala to jeste previse za jednu kucu, ali ako su na jednoj parceli koja do sada nije "tretirana" [da ne kazem trovana] pesticidima, nek ostane tako, da ti ukucani imaju bar nesto zdravo pojesti.
Jos smesnije bude to sto ako i imas viska ploda i ko zna da ne prskas [komsiluk] mnogi ce pre otici na pijacu i kupiti "lepsu" nego tu...
Nedavno sam pricao sa jednim zastitarom koji mi je tvrdio da je npr. seme ambrozije avionom po nasoj zemlji razbacivano, sada nas ceka ista stvar i sa divljim duvanom
Ajte pogadjate ko je to finansirao, a imate pravo na jedan pokusaj... pitanje nije tesko.
 


Danas obilazio voće, sa šljivom sam relativno zadovoljan jedno 30-tak posto po meni nisu imale porast mladara kakav bi trebao za ovaj period. Od đubriva koristoi samo stajnak očigledno nedovoljno verovatno u rasadniku "naučene" na dosta više azota...

Dobre su sljive i prirast je dobar, jos ce to da raste do prestanka vegetacije. U jesen dobro djubri i bice to odlican vocnjak... :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Gorski care,kako napreduju sadnice od mene i kakav je prijem.Pozdrav

Generalno sam zadovoljan. S obzirom da je to sljiva iz izdanaka nisam ni ocekivao 100% prijem, primilo se nekih 75% od toga 50% odlicno napreduje, onih 25% stoji u mestu. Neka ostane 50% dobrih ja cu biti zadovoljan, one koje se nisu primile zamenicu u jesen Crvenom Rankom. Trudimo se da ocuvamo dobru rakijsku sortu koja izumire :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh