Šljiva

I mi u Sumadiji samo sadimo ove sorte sa "atraktivnim plodovima"
Уопште нисам имао намеру да садим шљиву ал' тако је испало. Е, сад кад сам већ почео на уму су ми две сорте за наредну годину: Топтејст (36 гр., брикс 22 - 32%, берба од 15.08. до 30.09. стим што се задњих 15 дана бере за прераду) и Пожегача (уинат шарки) стим што за Пожегачу тражим да купим "изоловану" парцелу.
 
Danas smo bili u prijateljevog vocnjaka i zabelezio sam ovakvo stanje.
Sljive su po stablu i grane ovako zelene, kao da su neke alge.Stare su dvadesetak godina i kaze da dobro plodonose.


Isto se desava i sa tresnjama desetak godina starosti. Vocnjak je zatrevljen.


Dali je nesto opasno i kako to sanirati.
 
Tako je ko ima frku za ''sve je zeleno'' Neka prska :osmeh: ako da bog u prolece sadnja, samo do proleca skupljamo pa da se opruzimo i rastegnemo :osmeh:
 
На појединим стаблима има грана-чица које су олистале,шта мислите да ли да се остављају или да се орежу иако имају добар положај?
 
Problem je što u prognozi nema minusa u narednih 10-tak dana pa će se listanje verovatno nastaviti a ako posle toga odjednom preseče sa nekim većim mrazevima trebaće nam dobar traktor za čupanje..
 
Ima tu i krivice do prejakog djubrenja. Primetio sam da voće koje je u bogaroj zemlji još uvek ima lista, ono staro i nedjubreno je opalo.
 
to ne preporucujem nikako,bolje je rucno skinuti lisce nego prskanjem ureom,mnogo to rade sa sadnicama i posle se javljaju problemi sa takvim sadnicama,sad nisam siguran dali urea pocinje da delije pa biljka ne ulazi u fazu mirovanja ili sta je vec problem ali nikako nebih preporucio to
 
Ja sam se malo raspitivao oko uree i defolijacije , dosta strucne literature preporucuje ureeu za skidanje lisne mase u koncentraciji od 5-10% ,isto i par ljudi sa kojima sam pricao. Dobio sam savet od skolovanog i strucnog vocara sa velikim iskustvom da mogu ici sa kolicinom od cak 35kg/ha .. E sad misljenja su podeljena , cak i ovde na forumu je bilo i za i protiv ,ja mogu da dodam nesto iz licnog iskustva ,a to je da sam isprskao sa 5% pre nekih 15ak dana i da i list i dalje stoji , ne sav ,ali ga ima i dalje ..

Jos jedna stvar na koji sam naisao je ta da prskanjem ureom biljka usvaja azot koji ce joj biti dostupan u prolece na pocetku vegetacije , a ujedno i defolijacija ..

Ako neko ima licnog iskustva sa negativnim ili pozitivnim koriscenjem uree neka nam napise
 
Mozda je malo rano, ali poceo sam da razmisljam o zimskoj rezidbi. Najvise nedoumica imam oko vrhova. Koliko da ih pustam? Da li da ih prevodim na neku bocnu granu koja je pod velikim uglom ili da prevodim kao i do sada, na vertikalnu slabiju granu? Meni je vise prihvatljivije prvo rjesenje, jer mi se cini da cu tako lakse da im obuzdam rast u visinu.
Ovako sada izgledaju :





 
Dobra ti taksa :) 4-ta slika
Nesto mi se cini da je velik razmak izmedju spratova, ja bih vodilju jace skracivao i bilo bi jos par bocnih grana vise, na vertikalnu slabiju pa svake godine +.- 20-ak cm gore dole
 
Dobar ti je vocnjak ali je po mom misljenju mnogo gusto posadjen. Ako nemas iskustva sa rezanjem nemoj sam da diras da nesto ne za*ebes greske u rezanju se tesko ispravljaju.
Bolje plati nekom iskusnom da ti oreze kako treba.
Sto se tice rezanja, niko ne moze da te savetuje na osnovu slika. Pravu sliku vocke vidis kad obidjes oko drveta tek tada vidis sta treba da se sece :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh