Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Mozes dodati i secerne vodice prilikom prskanja. Meni su savetovali kalijum sulfat 0-0-60 2.5-3kg/ha folijarno. Iskreno nesto ne verujem u to. Namerno sam prosle godine preskocio 2 reda kada sam prskao sa Wuxal Boron i nisam ja neku razliku primetio kasnije.
mozda nisi imao razlike u prinosu ali je verovatno bila veća digestija
 
Ja ne sejem repu sledece godine. Osecam da ce biti katastrofa. Kod nas onaj ko nikada nije sejao sada razmislja o setvi repe. Moj plan za slecdecu godinu je 80% kukuruz, 20% soja.

Inace to sto je cena od 4.3din+pdv zagarantovana, nista ne znaci. Bice repe masovno nasejano i ocekujem katastrofu od vadjenja do prijema u secerani. Kad repa stoji na prizmi 10 dana i kad ne dolazi ropa da tovari (ne moze da postigne, a i ne zuri istovremeno) gomila se stalno smanjuje. Ocigledno kaliranje. Necemo dobiti kako stoje stvari nikakve gratise, i jos nesto mi se ne svidja. Sva zaduzenja su u evrima, gde nigde nije naglaseno koji kurs se primenjuje (mozda negde jeste, ja nisam zapazio). Primera radi secerana Crvena je grcka i rade sa grckim bankama koje posluju kod nas. Tu su izuzetno nepovoljni kursevi gde je razlika prodajni-kupovni i po 5-6din itd itd. Sve u svemu, srecno vam bilo sa repom, ja prelazim u kukuruz kao MomoSaric :ppozdrav:
listam temu redom :osmeh:
ipak si posejao,sta je prevagnulo?
 
prijatelji,da li bi neko mogao,od vas iskusnih reparosa,da mi pomogne oko sadjenja secerne repe,naime,nikada do sada ni sam sadio tu kulturu a zeleo bih da probam interesujeme bukvalno od koje zemlje je najpogodnija za sadnju,kako se sadi,obradjuje,masine koje se koriste u obradi,koliko je potrebno ulaganje u okvirno 1h,znaci ceo proces od pripreme do vadjenja i plasmana

Od Cekospore
s.png

Od korova
untitled.png


Sta mislite o ovome? :D
 
Ja sam isao sa 90g/ha jer je abutilon nicao u etapama:zli:

@Goran ihc
Problem se javio zimus sa kukuruzom. Mislio sam da ce se nekako prevazici ali nije moglo da se nista promeni. Firma kod koje sam imao lager mi nije isplatila nista kesa, mogao sam samo kompenzovati i to po vrlo nepovoljnim paritetima za mene. Nisam se preterano pitao ni za cenu kukuruza ni za repromaterijala. Bilo je po cenama koje oni (tacnije on - Vlasnik) kazu. Smanjio sam kukuruz za toliko da mogu da savladam na jesen a da ne moram dati na lager. Logika zasto sejati repu je bila samo sto to cu naplatiti sigurno, a soju, psenicu i kukuruz vrlo diskutabilno ako das na cuvanje. I dalje mislim da ce biti ove godine bolje finansijski 1kj kukuruza nego repe.:cao:

p.s. Ime firme necu otrkivati, ali verujem da Stapar i okolina znaju o kome se radi.

p.s.2
Primeceno da Safari dosta bolje deluje u dozi 35-40g/ha nego sa 30g. Izgleda da je abutilon postaje polako rezistentan na safari. Zastitar sa kojim se konsultujem se seca kada se prvi put pojavio da je i sa 20-25g cinio cuda.:ppozdrav:
 
Dali je ko koristio Nikas Hemovetov za sirak(uskolisne korove) u šećernoj repi i koju dozu primenuti.
 
Danas uradio prihranu repe SAN-om.Na jednoj parceli od 2 k.j mi je ostalo sirine 10-ak vrsti gde nisam sastavio,a na drugoj parceli od isto 2 k.j sam uradio 2/3 njive a za ostalo opet nisam imao dovoljno djubriva...Isao sam 100 kg po k.j,ali ispalo je da je negde baceno vise a negde nije uopste...u sustini na 4 k.j uradio sam oko 3 k.j,e sad mozda je malo veca kolicina azota ali sta da radim sad?Sad dobija spartanje,posle ide prskanje od sirka i prihrana Borom,mislim da ce to biti kraj...naravno cerkospora ako se pojavi
 
Danas uradio prihranu repe SAN-om.Na jednoj parceli od 2 k.j mi je ostalo sirine 10-ak vrsti gde nisam sastavio,a na drugoj parceli od isto 2 k.j sam uradio 2/3 njive a za ostalo opet nisam imao dovoljno djubriva...Isao sam 100 kg po k.j,ali ispalo je da je negde baceno vise a negde nije uopste...u sustini na 4 k.j uradio sam oko 3 k.j,e sad mozda je malo veca kolicina azota ali sta da radim sad?Sad dobija spartanje,posle ide prskanje od sirka i prihrana Borom,mislim da ce to biti kraj...naravno cerkospora ako se pojavi
Mozes mi poslati na PM tvoja dosadasnja ulaganja u nju? Ako nije tajna :)
 
Puna doza je safarija 4x30g/ha :osmeh:

Zaista nisam stručan za količine preparata,nisam čak ni upustvo od repne hemije čitao.Kad sam prvi put sejao repu dobio sam u šećerani 3l betanala am11,3lgoltix i 60 g safarija po h ,rekli da to podelim u dvaput i bilo dobro,za čičak dodam lontrel za abutilon pojačam safari.Odatle mislim već 10g da je doza saf.60g.(ako su lagali mene i ja lažem vas):osmeh:
Što se tiče rezistentnosti korova neverujem da je evolucija tolko brza ,pre će biti da su ga braća malo presekla :ppozdrav:
 
hvala svima na pomoci oko uzgoja repe,kako stvari stoje od svega pomenutog najveci problem mi je linija za vadjenje jer koliko znam kod mene je u blizoj okolini nisam video a ni cuo da neko ima,finansije nisu problem,zemlja mi je odlicna,imam delom recnu i blago brdovitu,sto se tice prevoza drug mi ima kamion,aktros,tako da moze dosta da povuce,jedino ako postoji neko manje inovativno resenje za vadjenje a da nije rucno:osmeh:,prskanje takodje nije problem,po svemu sudeci ako se ne snadjem za vadilicu poao otpada,sto se tice pomenutih 2000 h pod repom za to ni sam cuo tj. za taj plan da uopste postoji ako neko nesto zna vise svaka informacija je dobrodosla
 
Zaista nisam stručan za količine preparata,nisam čak ni upustvo od repne hemije čitao.Kad sam prvi put sejao repu dobio sam u šećerani 3l betanala am11,3lgoltix i 60 g safarija po h ,rekli da to podelim u dvaput i bilo dobro,za čičak dodam lontrel za abutilon pojačam safari.Odatle mislim već 10g da je doza saf.60g.(ako su lagali mene i ja lažem vas):osmeh:
Što se tiče rezistentnosti korova neverujem da je evolucija tolko brza ,pre će biti da su ga braća malo presekla :ppozdrav:

Stručnjaci (iz DuPont-a) kažu da je bezbedna za repu i 4 X 35g/ha ,ja sam išao oko 100g/ha u 3puta :osmeh:
 
hvala svima na pomoci oko uzgoja repe,kako stvari stoje od svega pomenutog najveci problem mi je linija za vadjenje jer koliko znam kod mene je u blizoj okolini nisam video a ni cuo da neko ima,finansije nisu problem,zemlja mi je odlicna,imam delom recnu i blago brdovitu,sto se tice prevoza drug mi ima kamion,aktros,tako da moze dosta da povuce,jedino ako postoji neko manje inovativno resenje za vadjenje a da nije rucno:osmeh:,prskanje takodje nije problem,po svemu sudeci ako se ne snadjem za vadilicu poao otpada,sto se tice pomenutih 2000 h pod repom za to ni sam cuo tj. za taj plan da uopste postoji ako neko nesto zna vise svaka informacija je dobrodosla
POstoji resenje za vadjenje, s manje para, i 2 ha dnevnim ucinkom.
 
Nazad
Vrh