Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Evo i moje amaterske repe,ne mogu da kazem da je losa ali nije ni neka extra...Imam jedno 5-6 rupa u njivi,uglavnom s pocetka ne znam zasto nije izasla,tu je nema po 2-3 metra ni jedna,mislim da ne moze drasticno da utice na prinos ali nije lepo kada je gledas,uglavnom ovde ima oko 100.000 po hektaru,mozda neka vise.Prva godina da ja radim repu,za pocetnika nije losa
2ewmkjm.jpg
 
Dobro je dok ih ima :/ kod mene su obogatili atar dva srndaca :) ne kosta to toliko kolko je lepo kad vidis da ih ima, u zavisnosti dokle smo dogurali sa divljaci :)
 
prijatelji,da li bi neko mogao,od vas iskusnih reparosa,da mi pomogne oko sadjenja secerne repe,naime,nikada do sada ni sam sadio tu kulturu a zeleo bih da probam interesujeme bukvalno od koje zemlje je najpogodnija za sadnju,kako se sadi,obradjuje,masine koje se koriste u obradi,koliko je potrebno ulaganje u okvirno 1h,znaci ceo proces od pripreme do vadjenja i plasmana
 
Nisam ni ja nesto iskusan, ovo mi je treca godina da je radim. Zemlja mora da bude plodna, seje se na 50cm medjuredni razmak, seme kosta 115e/ha, inace troskovi su najveci, posto trazi 1000kg djubriva po ha, i ulazi se u njivu svaki cas, tri puta se prska sirokolisna trava, pa onda jednom ili dva puta sirak, pa se sparta 1 - 2 puta i posle toga svakih 20ak dana prskanje protiv cerkospore, sve do vadjenja. Vadjenje kosta 200 -220e/ha. Radja od 30 - 40 tona po ha, garantovana cena je oko 5 din/kg
 
a ako sejes 120.000 biljaka onda je seme malo skuplje
a zahektar treba mozda i 100.000 dinara?
nisam nikad računao
 
Kolega iz Jagodine bezi od repe,ne zovu je dzabe kraljica polja. Ajd sto treba agrotehnika odlicna,nego ti treba i linija da povadi,treba precistac,sleperi...a obicno treba i jak traktor da izvlaci te traktore,pa kostanje prevoza...
 
Treba repovadilica Homer/Ropa i slicni. To nema racuna kupiti ako nema da uradi 500-1000ha u sezoni. Treba traktor od 120+ ks da izvuce kamione iz njive. Ako hoces da malko smanjis prljavstinu treba i Ropa Maus da precisti repu. Najvece je pitanje da li ima u krugu od 100km secerana. Ako nema, mislim da nema racuna vuci repu. Troskovi prevoza su veliki i onda se dovodi u pitanje cena kostanja. Prska se cca 10 puta godisnje. Ulaganja po ha prevazilaze 1000e ako hoces da se uradi kvalitetno.
Trebati dobar plug da dobro uzore, kvalitetna predsetvena priprema kao i jako precizna sejalica. Repa ne prasta greske kao kukuruz, soja i psenica.
 
S mehanizacijom ste preterali malo. Moze se vaditi i s manjim masinama. Precistac treba da secerana obezbedi, ukoliko se ugovori s njima repa. Pricalo se pre koji da je u jagodini ugovoreno oko 2000 ha repe. Mozda se nas clan hoce od sledece godine ubaciti u tu pricu.
Ulaganja su velika, ali isto tako je vadjenje i prevoz velika stavka. Na tome samo ustedeti je u danasnje vreme veliki plus
 
Malo pre bio da obidjem losiju parcelu sec.repe,koju me je iskreno bilo sramota da slikam i kacim slike,medjutim sada nije...Sta se u medjuvremenu desilo ne znam,ali prestigla je i ranije sejane a sklop se zadrzao na prihvatljivih 85-90.000 biljaka po hektaru
11ig7t3.jpg
2ebsa3a.jpg
sejana je 22.03 E sad pitanje za iskusne,imam do komsija u par vrsta koje su i malo losije iskreno malo sirka koji se konacno pojavio.S obzirom da je repa u fazi sklapanja,tj.tek sto nije neka se i sklapa da li da je uopste spartam ili samo prskam od sirka i dodam neku prihranu npr.Bioplant flora i neki Bor u kombinaciji?
 
Ospartas. Sacekas da sirak probije kroz repu i onda sa 1l/ha Agila kad je temperatura cca 18-20 stepeni, a nisu najavili 2-3 dana sledeca neko zahladjenje. Ucinak u sirku 101% :ppozdrav:
Mozes dodati i secerne vodice prilikom prskanja. Meni su savetovali kalijum sulfat 0-0-60 2.5-3kg/ha folijarno. Iskreno nesto ne verujem u to. Namerno sam prosle godine preskocio 2 reda kada sam prskao sa Wuxal Boron i nisam ja neku razliku primetio kasnije.
 
Je l' to bude bolji prinos posle tog folijarnog ? posto to ne stavljamo nikad a prosle godine prosek je bio cini mi se oko 6-7 vagona po hektaru prljave repe.
 
Nazad
Vrh