Šećerna repa 2022

Usli smo iz teske suse u jos teze blato.
Istina kasne sve fabrike i po meni tek predstoji pravi momenat za vadjrnje repe. Naredne 2 nedelje su bez padavina, a i ako padne nesto mece biti kraj sveta.
Repi fali sunca da napravi bolju digestiju.
 
Juče sam uzeo uzorke moje repe za novu analizu. Rezultati će biti verovatno sutra. Ako digestije krene na gore očekujem izmedju 6 i 7 vagona plative repe po ha. Što je prosto za nepoverovati u ovoj ludoj godini.
Ne mogu da verujem kako repa sada izgleda moćno.
vxRDJb1.jpg

6MWzbCz.jpg

3fOIy61.jpg

dmSujJ2.jpg

GKHs3yW.jpg
 
@mladen87
Sorta je bila Sioux od SESVanderhave.
Moglo je da se nadje po koja trula, uglavnom zbog oštećenja od glodara i insekata.
Pojavilo se pri kraju vegetacije i nekoliko "krugova" zbog korenove vaši koji su preskočeni u vadjenju.

Iz iskustva mislim da digestija sada teško može na gore.
Jeste da nema najavljenih većih padavina narednih dana, ali je zato oblačno, noći hladne.
Repa ulazi u "zimski" režim i počinje da troši zalihe.
I još jedna jako bitna stvar, da bi gajenje repe imalo smisla i efekta, naredna kultura ne bi smela da podbaci, bar ne mnogo.
Ja uglavnom sejem pšenicu na repište pa i to treba uraditi.
Inače sam uvek koristio betanale bez etofumesata. Imao sam zalihe još za ovu godinu.
Za dalje videćemo.
 
Uradjene analize uzorka uzetih u nedelju. Digestije od 14.2. do 15.3, prosek 14.7. Sada samo mogu da rastu i digestije i prinos. Do sada je rastao samo prinos posle onih kiša. Jako sam zadovoljan. Sumnjam da je moglo biti bolje od ove agrotehnike u datim okolnostima i njivi koju radim. Da ne pričamo o bilo kakvom poredjenju sa sojom ove godine, koju još nismo požnjeli. Kukuruz kako tako.
Viline kosice ima jako malo, tako da sam zadovoljan i sa ALS tehnologijom. Moram dodati da sam imao naknadni tretman u junu mesecu Convisom, jer je tada počela da probija repu.
Ajde da sačekam vadjenje i izveštaj iz šećerane.
 
Curcicu u ovakvim okolnostima koliko nedeljno moze da poraste digestija?
Nemam pojma. Ovo je jako mali uzorak. Bilo bi ekstra da pratim desetak različitih lokacija, pa da dam neke zaključke. Znam samo da posle retrovegetacije od cerkospore može da poraste samo jedan posto za mesec dana. Bio bih zadovoljan sa tih jedan posto gore do kraja meseca.
 
I ja licno ove godine kockam na veci datum, do sad sam vadio do kraja septembra. Ove godine ciljam pocetak novembra, po cenu da treba platiti oranje ona ce ti lh 30-40e naraditi sigurno.
 
Nemam pojma. Ovo je jako mali uzorak. Bilo bi ekstra da pratim desetak različitih lokacija, pa da dam neke zaključke. Znam samo da posle retrovegetacije od cerkospore može da poraste samo jedan posto za mesec dana. Bio bih zadovoljan sa tih jedan posto gore do kraja meseca.
za 1% na mesecnom nivou se ne isplati cekati.
 
To ti je 6 posto na mesečnom nivou u parama. Plus porašće i koren, tako da se po meni isplati. Pratim moju repu već dva meseca, ispratiću je do kraja. Baš me zanima kakav će biti konačan rezultat.
 
Pratim sad vadjenja po blatu na kombajnu sa ispravnim kerecim hodom kog prati traktor oko 5t sa tandemkom od 10t nosivosti i balonkama ostaji dosta veci tragovi.
Ove godine u susi suncokret dao 29 po jutru na repisu. Samo treba sve nahraniti i niko ne bude besan.
Ako dao 29 meteri po jutru, onda tamo ove godine nije bilo SUŠE!!!!
 
Nazad
Vrh