Šećerna repa 2018

Dobro idu ti 100ks modeli. Samo sto sa 3osovine prikolicom i praznu da je okrene po onome ima da zapadne.
 
U toku je planiranje postavljanje ogleda u proizvodnji šećerne repe za 2018. godinu. Ako ima neko ideju šta da ispitujemo ove godine, spreman sam da je razmotrimo i osmislimo ogled.
Ono što sigurno radimo je nastavak ogleda sa azotom pre setve, startno djubrenje, rokovi setve, gustine, večiti ogled sa različitim dozama NPK djubriva.
 
Dali ste radili oglede za razmak redova 45-50? Kakve su u proseku razlike?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Dali ste radili oglede za razmak redova 45-50? Kakve su u proseku razlike?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
Ovo nismo radili u moje vreme. Istina pre više od dvadeset godina su sejali sve na 45 cm. Problem je što sortiment nije uporediv.
Takođe nemam mogućnost ovako nešto da proverim na institutu.
 
Kod nas se jos uvek seje na 45, doduse ne sve ali se seje.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
U toku je planiranje postavljanje ogleda u proizvodnji šećerne repe za 2018. godinu. Ako ima neko ideju šta da ispitujemo ove godine, spreman sam da je razmotrimo i osmislimo ogled.
Ono što sigurno radimo je nastavak ogleda sa azotom pre setve, startno djubrenje, rokovi setve, gustine, večiti ogled sa različitim dozama NPK djubriva.
Mene isto zanima koliko bi povecano djubrenje azotom uticalo na prinos tj.povecanje ,a na smanjenje secera u repi
 
Moje iskustvo je da povecana doza azota smanjuje digestiju. Namerno sam radio pola njive ovako pola onako. Taj deo sa vise azota je samo imao lepse i bujnije lisce. Prinos u tonama malko jaci a digestija za 1% manja. Sve u svemu losije nego gde sam isao umereno sa azotom.

Medjutim kako i sami kamioni variraju po 1-2% sve ovo treba uzeti sa rezervom. Moj zakljucak je da ne vredi preterivati sa azotom nece se dobiti nista sem lista.
 
Kod nas se jos uvek seje na 45, doduse ne sve ali se seje.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
Za 45 cm razmak ipak idu malo uzi tockovi za medjurednuobradu. I mora se kombajn za vadjenje obezbediti sa tim razmakom. Koliko sam upoznat ceo srem radi na 50 cm. I tako su i kombajni kupovani.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Koliko znam neki kombajni mogu iz kabine da se namestaju na ta dva razmaka, ne?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Mozda ima Holmer sa tom vadilicom. Tiger kod nas u selu ima tu mogucnost. Inace po meni Holmer lepse vadi repu od Rope generalno.
 
Mozda ima Holmer sa tom vadilicom. Tiger kod nas u selu ima tu mogucnost. Inace po meni Holmer lepse vadi repu od Rope generalno.
Do 2002 godine to su iste vadilice. Da nepisem kako i zasto. Svi strucnjaci i poznavaoci kazu da se holmer drzao do 2006-te i onda pa do dana danasnjeg ga ropa pojede za dorucak. Bolje guta. Bolje cisti i bolje ide kroz blato. Svaka roba ima svog kupca. Isto tako trenutno se jako al jako tesko moze naci dobar holmer 2005-to godiste. To im je najbolja serija. A prednost ima na manjim njivama.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ropa brze ide, veci bunker. Ne cisti bolje, prosipa vise. Holmer prospe 2 repe na celoj njivi sa Ropom bude vise rastura. Ropa ugazi vise i prednost je sto ima kereci hod na obe strane holmer samo na levu (ovaj kod nas sto radi). Ja uvek kada mi se ponudi opcija biram Holmer da na mojoj njivi radi.
 
Nazad
Vrh