Šećerna repa 2017

35e+pdv (nisam siguran da li ima stimulacija 1e+pdv ako imas digestiju preko 15.5 prosek, lane je bilo).
 
Sredjujem rezultate ovogodišnjih ogleda sa djubrenjem azotom. Imali smo četiri doze 40, 80, 120 i 160 kg čiste aktivne materije po ha. Nema smanjenja sadržaja šećera sa povećanjem azota. Prosek sadržaja šećera 192 uzorka u ovim ogledima je iznosio 19,12. Blago se povećao amino azot, što je bilo za očekivati.
Što se tiče ogleda sa djubrenjem, prosečan sadržaj šećera 420 uzorka je bio 21,45.
I onda oni meni odrežu digestiju 13,68.
 
Curcicu, sta ocekujes u sistemu " kadija te tuzi - kadija ti sudi". Sve je naopako, gde god zagrebes.
Jbs drzavu u kojoj su glavni privrednici firme koje uvoze, a ne proizvodjaci.
 
Curcicu, sta ocekujes u sistemu " kadija te tuzi - kadija ti sudi". Sve je naopako, gde god zagrebes.
Jbs drzavu u kojoj su glavni privrednici firme koje uvoze, a ne proizvodjaci.
Ove godine sam se svega nagledao, prvenstveno zbog dosta uslužnih analiza koje radimo. Mislim da proizvodjači moraju sami da se izbore za svoj položaj. Neki to uspevaju. Naravno trebalo bi da bude isto za sve. S obzirom da radim u državnoj firmi i nisam u milosti, ne bih sada detaljisao o svemu ovome javno. Kada se budemo videli uživo na druženju koje vidim da je u planu, možemo više diskutovati.
Što se tiče azota i prinosa, ima povećanja u proseku težine korena. Nismo još obradili prinos jer nismo izmerili dužinu reda. Kada sve odradimo javljam podatke.
Takođe imali smo ogled sa ureom i anom predsetveno. Nije bilo razlike u sadržaju šećera prilikom primene ova dva različita djubriva u istim dozama. Ova godina je specifična, tako da nastavljamo sa ovim ogledima i u narednom periodu.
Plus ima tu mnogo više detalja za analizu. Koristili smo u svakom ogledu 4 različite sorte. Tako da treba rezultate pogledati iz više uglova.
 
Ja kao najveci problem u proizvodnji secerne repe vidim:
1)Nemogucnost planiranja vadjenja za male poljoprivrednike (vade nama malima kada niko od ovih budza nece da radi, kisa, blato ili jako rani deo kampanje).
2)Nemamo traktore od 300+ks da mozemo kamion kada zapadne izvuci i nemamo 10 prikolica da moze Holmer da radi a mi da prevlacimo blizu asfalta. Kada to nemas onda prevoz zna da kosta 10-20% ukupnog prihoda sto je PRESKUPO.
3)ANALIZE koje radi secerana su problematicne jer je ocigledno da nas kradu, koga manje koga vise (i tu nismo svi isti, kada radite 100+ha onda vas malko bolje tretiraju jer im trebate i dogodine)


Na druzenju treba da pricamo o ovome i da smislimo nacin kako zajedno da nastupimo, i da vidimo da li ista mozemo promenuti u korist malih proizvodjaca. U suprotnom ja je necu sejati, nek zaradim manje ali se necu nervirati i cimati.
 
Bojceticu mislis da su te vise oderali nego nas? Vidis gresis. Feru oni sve nad isto. Svi smo ovce za sisanje.

Послато са LG-H440n уз помоћ Тапатока
 
2016 sam vadio u prvoj polovini septembra kada niko nije hteo i svesno skinuo sebi 10-15% prinosa, 2015 sam vadio u novembru opet kada niko nije hteo, 2014 poslenje njive su moje radjene traktorski prevoz, sreca sto je moja zemlja pa sam ostao u plusu za kiselu. Kada je optimum za vadjenje moje se nikada ne radi.:ppozdrav:
 
Danas otisla repa sa prizme, ostalo jos 7-8 tona ::jako_besan::, koju nije hteo vozac da utovara kada je video.... Sada ce to da stoji ko zna jos koliko, a vec je pocela da truli. Jbg, zato polako i ukidamo ovu kulturu.
 
Mi kad tako ostane natovarimo u prikolice,izvagamo i iskipujemo kod nekog drugog na prizmu,uz dogovor sa vlasnikom prizme naravno!:osmeh:
 
Ja kada ostane 5 tona obavezno to posaljem makar platio i 4-5 crvenih, jer sta sa time da radim. A da vucem prikolice, vagam, merim to me kosta isto toliko (sofer, gorivo, vreme, danguba) nego da odmah platim 2-3 crvene.
 
Mladene nisi pratio na casu sta sam pisao:osmeh:
Dok divanis sa vozačima ispitas ih koliko ostane cisto od ture.Onda nemogu da traze neznam koliko na kraju ako zadnji nebude pun.Na pr.Od Golubinaca do Zablja je prosek oko 6000din cisto zarada po kamionu pa po tome se na kraju cenkas sa vozacem ili gazdom kamiona.Ja sam tako uvek radio i to mi je najbolje
 
Ma znam druze kako ide,ako ostane malo na kraju moze da prodje cast ali sta ako ima pola kamiona ili ti ostane 5 tona na prizmi?
mi ako ima malo natovarimo pa kod nekog na prizmu.ako ima pola ili na vaganje ili procena koliko ima.ako nije pun kamion meni je najlakse kad se predje na drugu njivu da se broje kasike od ulta,mi tovarimo preko gebe,prizma je uvek puna a ult vata 2 tone u kasiku!
Ove godine sam imao situaciju da mi je dosao kamion sa 7t izvagane repe i kad je stigao obracun u tom kamionu je bilo 9% trule repe na 40+ tona natovarene u tom kamionu i samo u tom kamionu sa te njive,znaci dosla u tih 7t!al nema se kome zaliti kao i oko vecine stvari u kampanji,u tudjim rukama je i noz i pogaca!
 
Nazad
Vrh