Šećerna repa 2012.

Koliki rod repe očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 4 12,5%
  • 20 t

    Glasovi: 6 18,8%
  • 35 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 55 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 70 t

    Glasovi: 5 15,6%
  • Više

    Glasovi: 3 9,4%

  • Ukupno glasača
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja danas bio po hemiju u žablju u šeć. nema ništa sem neki bamper i to nešto malo a pošto su odmori neznaju kad će nabavljati .Inače juče sam prvi put prskao eminentom i to zato što idem na odmor jer nisam nigde našao ni jednu tačkicu.Kad se vratim ako ne bude kiše to će biti i poslednji put, valjda nemože ni cerkospora bez vode na +40
 
Mi smo prvi put prskali 01.07., a mislim da cu da cekam sledecu nedelju za drugo prskanje. Mozda bude i neke kisice dotle.
 
Uradili danas prve analize kvaliteta korena i prinos repe, sa oglednih polja Instituta za ratarstvo i povrtarstvo na Rimskim šančevima. Radili smo analize kod samo dve sorte, jedna domaća Vera i strana Original (standard u sortnoj komisiji). Izvadili smo četiri ponavljanja, 20 repa. Rezultati Vera prinos korena 26,6 tona/ha, sa sadržajem šećera 18,42%, Original 30,3 t/ha, sadržajem šećera 17,7%. Original oko 400 kg više biološkog šećera po ha, ukupno oko 5 t/ha. Parcela nije djubrena jesenas, djubrena je samo u proleće Ureom (nisam pogledao koja količina je u pitanju). Dve zaštite od cerkospore urađene. Nema korova. Predusev pšenica. Setva kraj marta. Sklop oko 100.000 biljaka, zavisno od ponavljanja. U ovom periodu u normalnim godinama prinos se kretao između 4 i 5 vagona.
Ne možemo očekivati rekordne prinose, ali ako posluže vremenske prilike nekih 5-6 vagona po ha bi se mogli postići na kvalitetnim zemljištima i sa punom agrotehnikom. U svakom slučaju videćemo šta će biti do kraja. Ima dosta odbačenih listova, suvo lišće šušti dok prolazite kroz njivu. Vremena za preokret još ima, ali ga je i za repu iz dana u dan manje.
 
ja mislim da nema vremena,ona vec dosta vremena hibernira,pocece da truli ako se na vreme ne izvadi.Ovo kazu ljudi koji rade dosta dugo ovu kulturu,i pocece da je vade oko 15 avgusta a secerana u kovacici sprema se da startuje mnogo ranije nego proslih godina.
 
Na slabijim parcelama nema vremena, ali na boljim zemljištima, nižim terenima sigurno ima. Treba imati u vidu i da repa u principu ide na bolja zemljišta. Ima i onih koji je seju gde stignu da bi što više zaradili i otplatili kredite, ne vodeći računa čak ni o plodoredu.
 
Kolega zcurcic je u pravu što se tiče šećerne repe ipak je ona mnogo zahtevna kultura da bi imala dobar prinos. Sva ona repa koja kolko tolko još očuvala lisnu masu može da poravi prinos uz eventualne padavine.
 
Juče sam prolazio tamo autoputem kroz srem , neznam što se žalite repa baš dobro izgleda , visoka pola metra , gusta .

Uf , moja greška sad kad sam pogledo te slike to nije repa nego kukuruz . :sjasi:
 
Ja sam juce prolazio na potezu Smederevo - Kovin - Bavaniste - Pancevo, i prijatno sam se iznenadio dobrim izgledom svih ratarskih kultura, tamo ce biti solidnog roda, barem tako izgleda sa puta. Repe su dobre, vido sam samo jednu skoro sparusenu ispred Pa.
 
Ima dosta parcela gde ce rod biti odlican,samo da se nedesi neko s..nje kao prosle godine pa da za 5 min sve nestane.
 
Sa danasnjeg obilaska repe, posle kise izgleda zadovoljavajuce

repa1.jpg

repa2.jpg
 
Poslednja izmena:
Da, da to je blato, ta njiva je 10km severo-istocno od sela prema Padini, umalo se nisam zaglavio na jednom mestu, tamo je bas bilo dosta kise.
 
pozdrav drugari repari,kazite mi sta vi sejete na repiste i kako su ti usevi osetili ovu susu?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh