Šećerna repa 2012.

Koliki rod repe očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 4 12,5%
  • 20 t

    Glasovi: 6 18,8%
  • 35 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 55 t

    Glasovi: 7 21,9%
  • 70 t

    Glasovi: 5 15,6%
  • Više

    Glasovi: 3 9,4%

  • Ukupno glasača
    32
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sada bi se i ledu obradovao jer na nekim njivama repa izgleda ko da se neće nimalo oporaviti.Ostala u danu po tri četiri zelena lista .Za šećeranu Žabalj prestali da vozimo krečni kamen ,moguće zbog procene količine repe jer za par dana količina hektara neće puno značiti.
 
Jesi li ti siguran?
Ja koliko se sećam za filtraciju melase,neka neko ispravi davno se to učilo(izgleda nije i naučilo)
Čišćenje sokova: ekstrakcioni sok sadrži nešećere u sebi poreklom iz šećerne repe, čišćenje se vrši dodatkom krečnog mleka i ugljen
dioksida, a zatim se vrši filtracija u više navrata. Izdvojeni mulj na rotirajućim ćelijskim vakuum filtrima je saturacioni mulj, koji se
razblažen sa vodom transportuje pomoću centrifugalne crpke i cevovoda u lagunu za saturacioni mulj.
10. Krečna peć: priprema krečnog mleka i CO2 gasa. U krečnoj peći se vrši pečenje krečnog kamena pomoću koksa, dobija se pečeni kreč i
ugljen dioksid gas. Pečeni kreč se gasi pomoću vode i dobije se krečno mleko. Krečna peć ima svoj dimnjak.
11. Ugušćivanje: pomoću tehnološke pare greje se otparna stanica koja je sastavljena iz pet stepeni, gde se vrši ugušćivanje šećernog
rastvora.
12. Kuvanje i kristalizacija šećera: Koristi se tro produktna šema za kristalizaciju šećera. Kuvanje se vrši u vakuumu i zagrevanjem,
stvaraju se kristali iz šećernih sirupa. Prvi produkt je za dobijanje belog konzumnog šećera, dok drugi i treći produkt su međuproizvodi. Za
kondenzaciju stvorene vodene pare u vakum aparatima za kuvanje koristi se sirova voda koja se uzima iz reke Tisa. Prilikom barometrijske
kondenzacije dolazi do zagrejavanja te vode. Ova voda predstavlja otpadnu vodu koja se ispušta u reku Tisa.
13. Centrifugiranje i sušenje šećera: Posebno se centrifugiraju sva tri produkta, na prvom produktu dobijemo beli šećer koji se suši u
rotacionom bubnju za sušenje šećera.
14. Melasa: Kao nusprodukt javlja se melasa nakon centrifugiranja trećeg produkta. Melasa se pomoću crpke i cevovoda transportuje u rezervoara ze lagerovanje melase
 
moze da pocne da truli da se mulja,da pocne da raste lisce koliko toliko na ustrb korena i tada pocinje truljenje ili isusivanje korena
 
Repa kod mene uživa , Nije još prskana od cerkospore , sejana 20 marta slike govore sve :

fp6wyh.jpg


Papuča je broj 44

3338m06.jpg
 
Još nema potrebe dosta dobro se drži za sad, 2 problem je sistem za navodnjavanje, bunar ima komšija i voljan je pozajmiti, ima čovek u Gložanu što radi uslužno zalivanje sa kišnim krilom sa profi opremom sve njegovo i naplaćuje po satu 2000 din. Šta mislite jer se isplati?
 
Još nema potrebe dosta dobro se drži za sad, 2 problem je sistem za navodnjavanje, bunar ima komšija i voljan je pozajmiti, ima čovek u Gložanu što radi uslužno zalivanje sa kišnim krilom sa profi opremom sve njegovo i naplaćuje po satu 2000 din. Šta mislite jer se isplati?

Kako se ne isplati ??? Još ako bi mogao da da ga zalije sa jedno 40-50 lit po kvadratu pa da nakriviš kapu. Naravno zavisi i koliko su široka kišna krila i koliki je ukupan raspon širine zalivanja, puta dužina , puta brzina povlačenja pa sračunaj koliku bi površinu zalio za na pr. 10 sati . Ali se definitivno isplati, ako ti je to puno novca po satu ti ga unajmi bar za jedan prohod pa ćeš videti razliku između zalivanog i ne zalivane repe, pogotovo u ovako sušnom periodu.
Ja sam prošle godine zalivao sa topom jer mi je repa bila pored kuće a imam bunar 4 cola pa sam probao da vidim razliku, jedino trošak više je i zaštita od cerkospore posle zalivanja i to pod OBAVEZNO :ppozdrav:
 
isplatilo bi se ali treba joj dat onda vise vode, do 80 litara, jer ce velika kolicina da ispari u prvih par dana. i naravno imaces onda 4 prskanja od cerkospore.
 
Bio sam i danas za sada se još uvek dobro drži mada mislim da je izgubila malo lisne mase.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh