ŠAROLE ovca

genetika je ekstra,zivotinje su poreklom iz engleske uvezene pre 10 godina,svidja mi se nacin rada i selekcije gde se meri mesnatost ovna,napredak i normalno plodnost,ovo je tako zvani danski nacin selekcije,ekstra ovan posle svih provera i kontrola vec zalazi u 3-4 godine starosti,sa ovim covekom samo uspostavili suradnju u vezi sarolea i unapredjivanja naseg stada,ocekujemo da cemo dobiti program o radu priplodnog matrijala takodjer i merac mesnatosti u skorije vreme,takodjer smo pozvani na seminar gde bih upoznali njihov nacin rada oko provera i selekcije sto bih nama puno znacilo,
 
vojvodanin ja mislim isto tako,nebitno sto gajim ovu rasu ali verovali ili ne u engleskoj u zadnjih godina opada melezenje sa tekselom i safolkom dok se sarole koristi sve vise i vise,tako isto i u cistoj rasi,neverujem da se to radi zbog lepote ove rase jer nisu tako umiljate na prvi pogled,takodjer povecava se f1 populacija sa majcine strane i to mislim isto da se radi iz nekih prednosti,kodnas je ovo sveza rasa,kvalitet je otom potom ali verujte mi da rasa ima potecijala i prednosti,mi radimo sa ovom rasom i svesni smo da grla koja su u srbiji nisu u ekstra izdanju pa se zato i trudimo da unapredimo kvalitet,sa ovnovima smo korak napred,takodjer licno mislim da engleski sarole je bolji po eksterijeru i vise usavresen nego u francuskoj,nadamo se da ce se taj engleski isto naci kod nas u ovcarniku za neko vreme
 
verovali ili ne u engleskoj u zadnjih godina opada melezenje sa tekselom i safolkom dok se sarole koristi sve vise i vise,tako isto i u cistoj rasi,neverujem da se to radi zbog lepote ove rase jer nisu tako umiljate na prvi pogled,takodjer povecava se f1 populacija sa majcine strane i to mislim isto da se radi iz nekih prednost...

3480vg4.gif
Što bi rekli stručni kadrovi, elaborirajte nam ovu tezu, vrlo je zanimljivo.


Škotska
 
Poslednja izmena:
Cudni Englezi! Od lepe ovce kao sto je texel napravise ruzni beltex a od sarolea (uz pomoc texela) napravise lepu ovcu.
 
interesantno kolega zemun,ja nisam imao pojma da su sarolea odradili uz pomoc teksela iako sam u kontaktu sa njihovim clanovima i cetrima,ajd malo vise detalja ako znas cisto informativno unapred hvala
 
interesantno kolega zemun,ja nisam imao pojma da su sarolea odradili uz pomoc teksela iako sam u kontaktu sa njihovim clanovima i cetrima,ajd malo vise detalja ako znas cisto informativno unapred hvala
Pokusaj da pronadjes MOUTON VENDEN, verovatno ce ti mnogo toga biti jasnije.
Slicnu verziju (u opitnim centrima) imali su i Francuzi i cini mi se ako se dobro secam da je radni naziv te njihove verzije bio Sarmuze.
Nastavak na pp. da ne smaramo kolege.
 
2cqfeqd.jpg
nekoliko dviski i ovce koje su zaljucene od jaganjaca

---------- Poruka napisana u 17:33 ---------- Prethodna poruka je at 17:31 ----------

2cqe4q9.jpg
dviske i ovce

---------- Poruka napisana u 17:35 ---------- Prethodna poruka je at 17:33 ----------

jb02kp.jpg
ovako izgledaju u podne

---------- Poruka napisana u 17:40 ---------- Prethodna poruka je at 17:35 ----------

2n6gt1i.jpg
slike su od razlicitih ovaca
 
U Francuskoj su zastupljene 8 glavnih tovnih rasa ovaca i gaje se u cistoj rasi
Procenat zastupljenosti VO u 2011.
Charollais 25%
Texel 19.4%
Vendeen 17.1%
Suffolk 15.5%
Charmoise 5.2%
Ile de France 3.6%
 
Ne nadje se niko pametan kod nas da oplemeni domacu pramenku sa Charmoise,mislim da bi to bio pravi pogodak.:off_topic:
 
pametni kod nas su tesko uspevali,kako bi kad su vodeci kadrovi komunizma bili metalostrugar ponavljac zvanicno(tito),rankovic(abadzija,4 razreda osnovne),kardelj(propali student za ucitelja),djilas(propali student filozofije),i onaj makedonac magacioner zaboravih mu ime...
no da ne idem u off mnogo sarole sa zadnjih slika obzirom na grudi i duzinu izgleda impresivnije od texela cak i holandskog najboljeg
 
da docaram miladinovicu informaciju,sarole sa zadnjih slika je ekstra po meni i on ima razlike od francuskog,nekoliko puta sam vec precizirao da sarole engleski je masovniji i duzi,sta su oni radili stvarno neznam dali selekcijom ili necim su dostigli do ovog opet neznam ali znam da je ekstra i ocekujm ga za neko vreme kod nas u ovcarniku,kolega vla podaci vasi su tacni i sigurno ima razlog zasto je tako ali kodnas sarole je znatno manje popularniji od drugih rasa,takodjer je dosta velika populacija i u ostalim zemljama,znam da na ostrvu i australiji se sarole sve vise koristi i u melezenju i cistoj rasi dok druge tovne rase opadaju,kodnas je to ovcarstvo kako je i mislim da se neobraca paznja na meso toliko a i ljudi su malo skepticni jer je sarole cudan u izgledu,videcemo kako i sta ali znam jedno sigurno sarole rasa ima potecijala i kvaliteta a dali ce kodnas uspeti videcemo
 
Kolega Strainac,pogresnon si razumeo moj post,rekao sam da je pametnije bilo oplemenjivati sa charmoise negoli sa nekim rasama koje nisam hteo pominjati,A ukrstanje je nesto sasvim drugo.POzdrav
 
Nazad
Vrh