Ćurke i način njihovog držanja

Bez koncentrata i dovoljna kolicina proteina , nema curke , to sto ona nabode sto sta od toga nema neke vajde , kolicina prot,i kolicina hrane najvazija da se razumem
 
Bez koncentrata i dovoljna kolicina proteina , nema curke , to sto ona nabode sto sta od toga nema neke vajde , kolicina prot,i kolicina hrane najvazija da se razumem

Grujo,
delim tvoje mišljenje.Jedno je intezivni tov i ono namenjeno prodaji a drugo je za svoje potrebe.
Ono što ona nabode u slobodnoj varijanti utiče na kvalitet mesa a kod komercijale se to ne gleda
 
Milane, ja sam od 28.4. do 23.8. uhranio jednu turu ćuraka sa prosečnom težinom očišćenih 14,4kg bez bupca, džigerice, nogu,... a pored kocentrata dobijale su koprivu, detelinu, kore od lubenice,... Drugu turu ( 12 komada ćurana ) sam nabavio 10.8. sa tri nedelje starosti, što znači da sutra navršavaju ukupno 15 nedelja. Do sada su pojele 20kg prvog, 140kg drugog i 200 kg trećeg kocentrata. Za par dana prelazim na četvrti kocentrat i računam da će do 20.12. da pojedu još otprilike oko 200-240 kg četvrtog kocentrata. To znači da će u proseku svako grlo pojesti oko 50kg hrane. Računam da minimum težine sa tom pojedenom hranom treba da bude 15kg po grlu. Kad se svede računica po meni je isplativo. Uloženo ukupno 34000 din., a dobijeno minimum 180kg mesa X 450 dinara/kg = 81000din. Ispod toga neće sigurno. Interesuje me da li bi na prirast negativno uticalo davanje kukuruza u zrnu. Ako se nebi štetno odrazilo na kilažu kad bi najbolje bilo da se počne sa davanjem kukuruza? Da li odmah startovati sa kukuruzom i granulama uporedo ili kukuruz davati petnaestak dana pre klanja?
 
@Uca

Zavrsi druze sa cetvorkom bez kukuruza. Ako na cetvorku budes jos dodao kukuruz dobice sala, pa pazi da ne izgubis musterije. Imas lepu zaradu sa pravilnom ishranom i ne treba preterivati. Ako hoces da poboljsas kvalitet mesa, dodaj im zob u zrnu. Meso ce biti socnije i crvenije. Tako barem knjige kazu.
 
Meni jeste cilj da poboljšsam kvalitet mesa, a neznam šta pored koncentrata treba davati kao što je bio slučaj sa prolećnom turom kada jedu koprive, detelinu i ostali zeleniš. Ne bih voleo da pokvarim kvalitet.
 
Uca ja sam im vec uz trojku poceo davati kukuruz, ali u oganicenim kolicinama...npr. njih dve bi pojele kilo dnevno...dok kasnije kada su jele cetvorku, davao sam im kukuruz po volji, i mnogo su ga vise jeli nego koncentat..masti nisu imale ni trunku, zbog kukukuza je supa mngo lepsa, ima neku lepu masnocu, smek..a i meso se neoseca na koncentrat...slobodno im daj kukuruz , neces pogresiti...:ppozdrav:
 
Hvala puno! Ovo je prva tura ćuraka koja rado jede kukuruz. Dao sam im par otrošenih klipova za probu. Do sada ni jedna tura nije htela da jede kukuruz pa zato bih ovima dao. Da li se smanjuje prirast ako se uz koncentrat daje i kukuruz?
 
Svaki koncentrat ima odredjeni procenat proteina.U zavisnosti od kategorije i starosti zivotinja iznosi 25%,23%,21%,19%,17% itd.Sto zivotinja jede jaci procenat proteina,brze ce napredovati,jer se od njih laicki receno raste.Da nam se zivotinje ne bi slogiravale i slicno,taj procenat se sa staroscu smanjuje.Cist kukuruz,u zavisnosti od sorte ima oko 7%do 9% proteina.Zito ima oko 12%.Ako stavimo pola pola,dobicemo 7+12=21/2=10.5% proteina.Ako sam bio dovoljno jasan sloyicete se da ce sporije napredovati nego sa koncentratom,koji ima npr 17% proteina.Isto se desava i ako stavimo pola koncentrata i pola kukuruza.17+7=24/2=12%.
Matematika je jasna.Ima tu jos nekih stvari,kao i sadrzaj energije,al je to vec malo komplikovanije za objasniti.Grubo receno ovo prethodno je sustina.
Zato smo predlagali da se od koncentrata cisti kukuruzom uz dodatak nekog proteinski jakog hranjiva npr sojine sacme,koja ima 44% proteina,a nema neprijatnog mirisa.
 
Naj zdravije proteinsko hranjivo,koje se koristi i u ljudskoj ishrani.Ja je licno koristim u ljuspicama,kao dodatak mlevenom mesu.Moze ga u potpunosti zameniti,a zdravije je.Proteinima je najbogatija riba,tj riblje brasno,a posle njega mesno brasno_Oba su veoma jakog i neprijatnog mirisa i od njih se zivina strogo mora ocistiti.Otuda i stoji uverenje ciscenje posle koncentrata.Kada se koristi soja,suncokret,detelina,stocno brasno,nema od cega da se cisti,a bogati su proteinima.
 
SAMA,
Naravno da postoji razlika u proteinima. ''Bečejka'' ima od 28%,24%,20% i 16%. Prvi se daje do kraja 4. nedelje, drugi do kraja 8. nedelje, treći do kraja 9. nedelje, a četvrti do kraja tova. Ja lično probijam te granice za po 2 nedelje kod 1. i 2. koncentrata, a kod trećeg za 3 nedelje jer kad ih hranim 3. koncentratom počinju da dobijaju još druge hrane. Sad ću isprobati sa kukuruzom, a dobra ideja je i sa sojinom sačmom. Mislim da je u Kruševcu mogu nabaviti i videću kako funkcioniše. Da li sojinu sačmu daješ u posebnoj hranilici ( odvojeno od koncentrata ) ili mešaš sa granulama?
 
Da li sojinu sačmu daješ u posebnoj hranilici ( odvojeno od koncentrata ) ili mešaš sa granulama?

ako zelis da ti pocrkaju . ...stavi u posebnu hranilicu..... e sada,sam se iznervirao , pa ljudi zasta vam sluzi forum . .pa dal se ovde neko zajebava , da li je receno da soja ima 44% proteina i sta se tu sad nije nejasno // PA NORMALNO DA SE MESA I TO NA 100 KG MAX 25 KG SOJE. A TI HOCES POSEBNO ....:haha:
 
Da li sojinu sačmu daješ u posebnoj hranilici ( odvojeno od koncentrata ) ili mešaš sa granulama?
Naravno,sto rece grujan mesa se i to kako je napisao MAX 25 kg na 100 kg.Znaci do 25%.Da ne bi bilo zabune 25kg soje i 75kg kukuruza.Nikako koncentrata,jer ce drasticno povecati sastav proteina.
Ja sam pisao da se soja dodaje da ne bi kalirali,a ne da se poboljsava koncentrat prilikom ciscenja.
 
Uca ja sam im vec uz trojku poceo davati kukuruz, ali u oganicenim kolicinama...npr. njih dve bi pojele kilo dnevno...dok kasnije kada su jele cetvorku, davao sam im kukuruz po volji, i mnogo su ga vise jeli nego koncentat..masti nisu imale ni trunku, zbog kukukuza je supa mngo lepsa, ima neku lepu masnocu, smek..a i meso se neoseca na koncentrat...slobodno im daj kukuruz , neces pogresiti...:ppozdrav:

Napisi mi koja je cena tog kukuruza i gde moze da se kupi.Hvala unapred
 
Mi se ovde ubismo objasnjavajuci, u redu i zato smo tu. Ali ako se neko zeza na nas racun, onda to stvarno nije u redu.

@Uca

Ako si hranio curke sa granuliranim smesama onda sa time i zavrsi. Ne mozes preci na kraju sa granulata na brasnaste smese, a sigurno nemas peletirku. Nemoj vise filozofirati, imas lepu zaradu i sta jos hoces. Ako budes dodavao kukuruz curke ce biti masnije i tu je kraj prici. Musterije ce prvi put takve curke i po toj ceni progutati i nikada vise. Nije u ova vremena malo 100 evra odvojiti za curana.
 
Ne razumem , kako gde ima da se kupi , i koja je cena tog .. cena kukuruza je trenutno 18.50 din
Grujo nisi dobro razumeo sta sam napisao procitaj jos jednom i bice ti jasno a post se ne odnosi na tvoje pisanje.
Poenta je da dve curke uz tgrojku pojedu po kilogram kukuruza dnevno, a kasnije uz cetvorku po volji, a da meso nije masno.Tj da nema sla.Ja nisam naisao do sada na takvu vrstu kukuruza pa sam hteo da pitam ovog decka iz Nisa gde to ima.
 
@crni gruja

@valjevac je mislio na kukuruz koji ne stvara masnocu, ustvari kukuruz a da nije energentska komponenta.
 
Nazad
Vrh