Proizvodnja rasada u plastenicima

Topalović je napisao da rasad dođe par dana ranije i da je normalno razvijen.
 
Siki razumio sam ja tvoje pitanje zato sam i rekao da u kvalitetu nema nikakve razlike, to je neko moje iskustvo. Sam znaš da biljka traži u ishrani mikro i makro elemente i prema tome nju ne interesuje odakle će da uzima hranu dali iz domaćeg stajnjaka ili iz substrata u vrećama ili iz hranive otopine. Sam si rekao da iz hranive otopine rasada stiže 15 dana prije a to je proizvodnja na vještačkom đubrivu. Mislim da zreli stajnjak ima i viška nekih elemenata i po mom mišljenju trebalo bi ga miješati sa zemljom. To što si naveo da rasada na hranivoj otopini stiže prije za sadnju a tako i za berbu je moguće jer sam ja davno primijetio da mi je paprika jedne godine stigla prije za berbu u dijelu gdje je đubreno samo sa vještačkim đubrivom nego u dijelu gdje sam đubrio i sa stajnjakom. Moj bi zaključak bio po mom mišljenju da je rasada u čistom stajnjaku malo sklonija vegetativnosti a samim tim i kasnijoj berbi, bez obzira dali se ona proizvodi u kotajnerima ili u lejama kao Topalović. Neznam za tu hranivu otopinu nisam to nešto pratio, dali je tu rasada stalno u vodi ili se samo pusta voda i hrana po potrebi što bi po meni čini mi se bilo bolje, mislim da to nije loše samo što bi onda trebalo doraditi rasadnike.
 
Neznam za tu hranivu otopinu nisam to nešto pratio, dali je tu rasada stalno u vodi ili se samo pusta voda i hrana po potrebi što bi po meni čini mi se bilo bolje, mislim da to nije loše samo što bi onda trebalo doraditi rasadnike.

@Miladine nema tu puno dorade samo napraviš bazen u kojem će biti voda. Ovo što navodiš da se pušta voda po potrebi to se odnosi na stolove za proizvodnju presadnica a na hranjivoj otopini biljka je stalno u vodi s tim da nesmije ići na vodu dok nema prve listiće dobro razvijene. U tu vodu prije postavljanja kontenera sa presadnicama stavi se gnojivo zaštita i sve što treba i vjeruj imaš 15 dana uštede kod nas nije više moguće naći ni jednog proizvođača duhana koji na bilo koji drugi način uzgaja presadnice osim na vodi. Sad zamisli mene ako mošež za ovu godinu treba mi 150 000 presadnica samo paprike kupusa 50 000,lubenica, krastavaca i paradajza oko 20 000 koliko bi ja trebao izgubiti vremena dok bi to zalivao svaki dan ovako ako nestane vode zamješam u cisterni što trebam i dodam u bazen. A ovo što radi Topalović I još neki nije to ništa loše to je njihov način i ja to poštivam kao što poštivam i njih same kao proizvođače koji su dokazali svoje znanje kroz dugogodišnji rad.

@JuRa imam tri platenika za proizvodnju rasada nisu veliki po 100m2 u dva su mi bazeni za vodu tj. otopinu a jedan plastenik mi služi za naklijavanje i proizvodnju rasade koja nema veliku količinu presadnica. Na otopinu idu konteneri od stiropora koji plivaju na vodi i vjerovali vi ili ne nije važno ali najsigurniji način proizvodnje presadnica po meni je na vodi zato što biljci ni u jednom trenutku ništa ne manjka i dolazi 15 dana prije drugih. Moj savjet tebi i svim drugim napravite bazen 1mx1m i probajte.

@nikola_Vuk pročitao sam ja to i to je sasvim normalno zato što ima grijanje bez prekida i temperatura nema neke oscilacije koje bi stvarale šokove biljci. Što se tiče mog pitanja mogu samo zaključiti da nitko nije ni obraćao pažnju kakav rod daje tako proizvedena rasada. A ta rasda mora biti veoma kvalitetna.
 
Ja znam razliku izmedju rasada proizvedenog u domacoj radinosti i rasada iz Iriga.Iako su i jedan i drugi ekstra ovaj domaci ne moze ni prici ni u cemu ovom.
Siki u redu je to sa bazenom ali koliko ti stoji rasad tu ?Dali ide posle u saksije ili direkno u plastenik?
Ako treba da pravim bazene onda mi je bolja varijanta da kupim u Irigu rasad.
 
Siki u redu je to sa bazenom ali koliko ti stoji rasad tu ?Dali ide posle u saksije ili direkno u plastenik?
Ako treba da pravim bazene onda mi je bolja varijanta da kupim u Irigu rasad.

JuRa prvo šta je bazen četiri daske i crna folija koje drže deset do dvadeset centimetara vode i to je to ništa posebno. Ja radim papriku u kontenerima od 170 (ajvarica i paradajz paprika) rupa a za plastenik ide 60 rupa kad iznikne i prvi listovi se dobro razviju ide na vodu i ostaje do sadnje ako ide prije hoće da istrune, vadim iz vode zato što ide na sadilicu.

Da ti ja ne prenosim ovdje ti je sve o proizvodnji presadnica na hranjivoj otopini skoro svi mi radimo po ovom.

http://www.google.com/url?sa=t&rct=...74zqAw&usg=AFQjCNGK_PA3oaIWbbWRMOk0YdDIUBZfGQ
 
Ovakav sistem uzgoja sto pominje @siki2 je vrsta akroponije i kod nas ga duvandjije rade ali ima i tu problema.U Irigu se radi kompletna proizvodnja na tresetnoj kocki koja se potapa hranjivim rastvorom u bazenima za tu namenu i prosle godine ne znam za ovu su trazili oko 50 din za struk paradajiza.Ja mislim da je to puno para i nismo mi stigli onaj sistem Holandjana da budemo uzgajivaci povrca a rasadom da se bave drugi.Kao sto sam reko svako ima svoje tehnike uzgoja ja sam probao skoro sve cak i salatu gajio u akvoponiji (bazen sa ribama).I mogu da iznesem moje zapazanje "DA JEDNOSTAVNE IDEJE NAJDUZE TRAJU"Ko ima stajnaka a ja ga imam(gajim preko 50 ovaca)zasto ga nebi iskoristio u proizvodnji povrca.Ne kazem da i u ovakom uzgoju ima problema(poleganje,neupaljen rasad,velika tem i drugo) ali ja ga proizvedem da bude ekstra.Ovak sistem proizvodnje kod nas nisu napustili jos niko a ima dosta velikih proizvodjaca a i sam prof.Damljanovic iz Smederevske Palanke zagovara ovaku proizvodnju bas zato sto je jeftina i jednostavna....,,
 
Poslednja izmena:
Nije to možda ni loše na vodi, samo neznam kako bi paprika podnijela stalno ležanje na vodi jer kod mene gdje sa najlona kaplje voda stalno na jednu biljku ta je biljka malo žućkasta i malo izdužena, a neznam kako bi patosno grijanje tu funkcionisalo.
 
Lako je zagrijati vodu sa grijačima ili sa ovim mojim patosnim grijanjem ali predpostavljam da temperatura vode nije preporučljiva da bude veća od 20-25 stepeni ali u tom slučaju noćna temperatura vazduha bi bila niska pogotovo kad su jaki mrazevi. Dali ima ko kakve podatke o grijanju rasade u ovom načinu proizvodnje.
 
Miladine mislim da bi grejanje te vode funkcionisalo preko izmenjivaca toplote kao sto se radi na bojlerima,a iznad da idu creva od grejanja i da ugreju vazduh.Ali mislim da bi voda sama po sebizagrejala boks samo sto tu treba mnogo vise energije.Uostalom za paradajz to bas i nije zgodno a meni je to glavna proizvodnja.
 
Neznam baš ništa o tom načinu uzgoja rasade, možda je to i dobro, ovaj klasičan način u kotajnerima ili čašama ima malo problema oko jednakosti zaljevanja, uvijek bude suvi i prevlažni biljaka pa to malo napravi nejednakosti u rasadi.
 
Lako je zagrijati vodu sa grijačima ili sa ovim mojim patosnim grijanjem ali predpostavljam da temperatura vode nije preporučljiva da bude veća od 20-25 stepeni ali u tom slučaju noćna temperatura vazduha bi bila niska pogotovo kad su jaki mrazevi. Dali ima ko kakve podatke o grijanju rasade u ovom načinu proizvodnje.


@Miladine sjetva duvana počinje sada sjetva ajvarice počinje za desetak dana a paradajz paprike još malo kasnije dok proklija prođe neko vreme tako je kod mene zato nije potrebno grijati vodu i barem koliko je meni poznato ne postoje podaci o grijanju vode zato što to nitko i ne radi ali kad bi kombinovali Topalovićev način grijanja sa ovim načinom proizvodnje vjerovatno bi to bilo idealno.

Tintoreti:ppozdrav: Ma kako bilo, samo neka rastu

Slažem se sa ovim odgovorom.


 
Rasad još nisam probao na vodi,kako tu pričate, ali salatu jesam. Imao sam 2 grejača,pumpu koja je okretala vodu i onaj akvariumski raspršivač za vazduh. Ako mogu da pitam Siki šta stavljaš u vodu, i koliko?

Ovo je bilo pre 3 godine u oktobru,novembru.
Inače evo mog rasada paradajza,sad sam presadio u ove veće,treset+perlit do pola ,a gore perlit,a zalivam ispod u tacni.

Dešavanja u mom blogu.
 
Gnojivo 18-18-18 ili 20-20-20 1kg na 1000 litara ili profert A previkur po brošuri 10ml na 1000 lit a ja stavljam 30 ml i kidan protiv trulenja korjena i drugo ništa. Mislim da negdje piše šta stavljaju duhanci potražit ću pa ti napišem. Sad ovako u planu mi je da ovog ljeta napravim plastenik samo za rasad ali da ne stoji prazan preko zime kako ti proizvodiš salatu pošto će u plasteniku biti bazeni.
 
Za tu hidroponiju da li u kontejnere stavljate obican treset onaj iz vreca ili se stavlja nesto drugo? pitam posto sam video kod duvandzija da ima nekih sitnih plavih kuglca u zemlji pa nisam znao sta je to(licilo mi na neko djubrivo)
 
Po meni siki, u početku treba starter zbog fosfora, nerazumem zašto stavljaš običnu sa 3 iste NPK.Ja rasad zalivam na početku sa 13-40-13, posle + malo kalciuma i magneziuma.
Klassmann TS1 treset stavljam +perlit i uopšte mi netreba previcur.
 
Treba fosfor u pocetku ali tek kada je biljka na stalno mesto tj kada se posadi a ne kada je u saksiji.Za rasad se koristi djubrivo u odnosu 1 1 1 tako da je siki u pravu.
 
Ko je u pravu nisam siguran, ja u rasadi i posle sadnje desetak dana dajem samo starter 15-30-15 jer znamo da za jačanje korijena treba veći sadržaj fosfora.
 
Nazad
Vrh