ZMAJ kombajni

Druškane, gornje sito otvoriš skroz?
Mislim da nije baš skroz otvoreno, na oko 90% otprilike. Kad je skroz, često se dešava da se zaglave štapići od tuluzine. Ovako ponekad, malo prodrmam, ili rukom povadim.

@sremac84 zadnji pasus ti se odnosio na prošlu godinu, dok ti se prvi deo odnosio kao svakodnevni učinak, u bilo kojoj godini... Barem sam ja tako razumeo.
I ja kod mene u selu kad pogledam, svi sa perkinsom nemaju ni blizu učinak kao ja, mada i ja to peglam do maksimalnog opterećenja. Uspeo sam ovršeni transporter da zagusim u kukuruzu, jer nije mogao da izgura masu do gore, pa smo kasnije dodali više lopatica na spirali u bunkeru.
 
Kod mene nije problem nikad bio do kombajna već adaptera.
Ubrzan je maksimalno ( ostaje mi samo da stavim veći pogonski lančanik na grlo) pa opet kad brže poteram a kukuruzi jaki i visoki, kakvi budu u kišnim godinama, jednostavno ne stiže adapter da "guta" tj valjci da uvlače tuluzinu na dole. Kada poteram brže od onog što može, jednostavno krene da ruši kukuruz ispred sebe....
Ono na snimku je kukuruz visine max 1,5 metara. Probaj da teraš tako kada je visine do pola kabine, što zna da bude u dobrim godinama....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
216 je bio kao kombajn visok pa samo za nijansu sporije ide, ali i jači prinos. Adapter ubrzan na varijatoru maksimalno i jos stavljen veliki zupčanik na uvodnom grlu ne znam koliko ima zuba, ali kad se uključi adapter, samo žviždi. Sečka isto ubrzana, da se lanac menja na sezonskom nivou.
Ali da se ne ubedjujemo, koriste i dalje 7-8 lanaca na dan
 
Kod mene i gore i dole ima po 2 lančanika. Gore 19 i 22 zuba i to se ne dira. A dole 22 i onaj veliki za kukuruz. Donjima se menjaju mesta tj samo se okrenu i moguća je svaka kombinacija ova 4 lančanika.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Evo kako to izgleda:
52b728d77a2ad68e40af47daff9ceae9.jpg
12c47fe950df8569f37659573b278521.jpg
9151525f80d43c90fda599291242d3c0.jpg

Za kukuruz 360 obrtaja.
Druga kombinacija je oko 500, koju nikad ne koristim.
I za žito ima 1050 i 1200 obrtaja doba. Sasvim dovoljno...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
KUpi se zapadni adapter koji košta kao 2-3 Zmaj kombajna i onda može da se pegla kako hoćeš.Imao sam Z adapter novi tip, u radu maks 5-5.5 km/h ako misliš da ne zaguši ili nešto otpadne a pogotovo su crkavale osovinice na otkidačkim valjcima.
 
Dok sam imao 142 i adapter bez secke mogao je ici 2 pun druk u zrelom kukuruzu 10t/ha ali je ostavljao pola stabljike iza sebe...kada sam namestio roto secku to vise nije bilo moguce jer je bio i dosta veci teret i zavisno od hibrida nekad su i na 4km/h hteli kaisevi na adapteru da prokliznu...
Video sam kod coveka na 142 stavio oroš adapter..ne kao djurin nego noviji tip sa fabrickom roto seckom i to ide prilicno dobro
 
@caco Ja sam se plasio tako da uradim zbog veceg opterecenja na osovine posto je lanac dalje od lezaja onda,mislim na ove spoljne lancanike.Ti nisi nikad imao tih problema pretpostavljam ?,koliko bese dugo ovako radis sa njim ?.
Nije losa ideja da se i ovako odradi kao kod tebe.
 
Mislim da nije baš skroz otvoreno, na oko 90% otprilike. Kad je skroz, često se dešava da se zaglave štapići od tuluzine. Ovako ponekad, malo prodrmam, ili rukom povadim.
Izbaci donje sito, napravi prazan okvir i nema više da zaglavljuje.
Imamo solidan perkins motor ali nisam primetio da mu je teško (ubrzan adapter, ubrzana Janova roto sečka). Doduše i ne guramo ga više od 2 bez ili malo varijatora....
 
@caco Ja sam se plasio tako da uradim zbog veceg opterecenja na osovine posto je lanac dalje od lezaja onda,mislim na ove spoljne lancanike.Ti nisi nikad imao tih problema pretpostavljam ?,koliko bese dugo ovako radis sa njim ?.
Nije losa ideja da se i ovako odradi kao kod tebe.
Vise od 10 godina ide tako kod mene. Kupljen je sa kajševima, pa smo mi prepravljali na lance....
Donji lančanici su na istoj glavčini pa se samo okrenu na osovini, tako da manji bude sa unutrašnje strane, i tu ide lanac. Tako radim pšenicu, opterećenje je bliže ležajevima. Ovako kako je na slici ima više obrtaja kada bi se lanac prebacio na male spoljašnje lančanike. Par puta je tako korišćeno, uglavnom za tritikale. Sve u svemu do sada nije bilo nikakvih problema što se toga tiče.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja idem donje sito otvoreno na max a gonje otvorim tek toliko da nemam previse ostataka od stabljike u bunkeru. Isto se nekad nakupi ostataka od stabljike na sitima, narocito kad se radi u velikoj strani.
 
Сви који сматрају да им је Змај спор,није кадар итд треба им други Комбајн.То је као апенац кад је клип 38 иде никад да цркне...кад курајбер оће да пржи и стави 42 две недеље и ћао...Ја мислим да сви ви што тако газите Змаја морате радити озбиљне ремонте,не због учинка него због лошег квалитета делова.Мало је нас почетника на овом форуму морамо бити реални јбг.Мој је скроз успорен као Пуж да је убрзан кад би пили Пива јбг и дружили се у Атару🍻
 
Сви који сматрају да им је Змај спор,није кадар итд треба им други Комбајн.То је као апенац кад је клип 38 иде никад да цркне...кад курајбер оће да пржи и стави 42 две недеље и ћао...Ја мислим да сви ви што тако газите Змаја морате радити озбиљне ремонте,не због учинка него због лошег квалитета делова.Мало је нас почетника на овом форуму морамо бити реални јбг.Мој је скроз успорен као Пуж да је убрзан кад би пили Пива јбг и дружили се у Атару
Takođe sam pristalica bolje dan duze da radim,ukoliko naravno vreme dozvoljava, ipak je to kombajn vec prilicno star i malog kapaciteta da bi se ganjao, poslednje sezone sa 142 sam 100 hektara odradio za sezonu bez problema, ali mi je i vreme islo na ruku, jesen za pozeleti..

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Kad smo kod potrošnje, koliko je to "manja" potrošnja?
Pošto moj zmajček sa perkinsom, 10l dizela/kj prelazi samo u najboljim godinama. Sa sve sečkom za slamu u pšenici i roto sečkom na kukuruznom adapteru. (U kukuruzu zadnja sečka je isključena)

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Па сам разлог је у знаку, а онда све остало, снага, квалитет, издржљивост, економичност,итд,... Ми смо на 161 имали тс 46 он, је увек радио на максималној снази потрошња у кукурузу и доброме житу је ишла и до 15л/кј, а звук мотора је био језив и у кабини пуна туража. Када смо убацили мечку то је био одмор за све, комбајн је ишао са лакоћом у кабини сем вентилатора се ништа није чуло. Потрошња 8л/кј ма ниси га ни, смео, потерати, колико, мотор је могао снаге да испоручи.
 
Па све зависи од оптерећења, ако мотор има више снаге него што му треба и ради са мањим оптерећења и потрошња ће бити мања. Мада не треба ни предимензионисати мотор зарад снаге. Кажу да на 143 су се одлично показали ТС46 мотори док је 161-2 био тежак за тај мотор. Колега је давно на универзална био убацио ом 352а али, пошто, му, је цркао турбо они су га скинули прештеловали дизне и пумпу. Тај мотор није прелазио 7л/кј, а универзал је певуши са њиме мада њему је и с 46 био савршен.
 
Nazad
Vrh