ZMAJ kombajni

Uvezi ponovnog izvršavanja slame bih da se nadovežem... Ja sam jednom radio zob, pošto je takva bila godina da sam imao dosta zelenog klasja a onaj zreli je počeo već da se prosipa, ovršio sam ga redovno i nakon 4-5 dana sam slamu izvršio ponovo... na 1 jutru sam dobio 3 džaka zobi(oko 100kg) a slamu sam jako izlomio tim ponovnim izvršavanjem, tako da sam posle jedva uspeo da je upresujem! A ako izračunam naftu koju sam potrošio na posao, ispala skuplja supa od mesa! Tako da sam ja taj posao batalio i odonda ako ima takvih problema da nije dobro izvršeno, posle baliranja samo istanjiram da isprovociram seme da nikne pa posle zaorem zelenu masu, kontam kao tako se više isplati!
 
Kazem da nikad nisam ovome svjedocio, cuo sam samo price i da se u tritikalu drugi puta moglo navrsiti i pola od onog sto se prvi puta dobilo.
 
Tu onda nešto nije valjalo sa kombajnom koji je vršio prvi put! Kažem ja sam navršio na jutro 3 džaka zobi a to je bilo ono što je bilo zeleno seme kad sam vršio prvi put pa je ostalo na zelenim stabljikama, i posle par dana je prinudno sazrelo jer je već pokošeno! A dok 2 puta proteraš slamu kroz kombajn ona se toliko zna izlomiti, da je posle zlo presovati! Inače zobena slama je tražena roba za ishranu ovaca u mom kraju!
 
Bobo je napisao(la):
OK, znaci, skinem polugice, poklopac i trebalo bi se vidjeti sto je zaglavljeno?
lako je majstoru odnijeti, ali ako nesto mogu sam, pokusat cu, ne mogu nista puno pokvariti.

Idem gledati neke radionicke crteze ;) :udri:

Ako bude van moje "strucnosti" skinut cu cjelu pumpu i nosim ju majstoru.


pa mnogo je lako da je skines ali za to nema potreba to je vrlo ednostavni posao plus ako ne curi nigde nafta i motor dobro radi mislim prima gas ima snage djaba bacas pare a to sto kaze galki da ako nemas opruge izmegu gas i poluge za gasenje nema veze posto je to odnadvor a leptir je zaglavljen unutra ta opruga ima ulogu samo da odma vrati skroz nazad poluge da ne bi bilo ti mu vratis gas na komandu a on jos radi sa vise gasa a znamo da zmajevi su stari pa komande mora biti razlokane da imaju lufta i to je to

bobo uzmi otstrani one 2 poluge od pumpu i sa 10 kljuc imas dva srafa na poklopac otprilike negde na sredini poklopca jedan sprema drugi otsrafi to i lagano podigni poklopac jedno 1 - 2 cm koliko da mozes da vidis i da brcnes strafcigerom poklopac ne moras vaditi skroz i taj leptir ti dolazi od strane menjaca razmrdaj malo sa strafcigerom ili prstom sklopi to ispusti vasduh i probaj ga upaliti mozes samo da ostetis onaj dihtung na poklopcu ako je speknut jako pa se rascepi ali pazljivo to je od mene pozz
 
Bobo
problem u tritikalu da ostane u vlati jedino se moze desiti ako se vrsi ujutro ili uvece,posto se tada zatvara ali ako ga vrsis u podne kada uprzi sunce nema sanse da ga kombajn ne izvrsava tj da ostaje zrna u vlati. :nono:
 
Ma nije problem sarafati po pumpi, samo da prikupim kakav savjet kad vec imam internet i ljude koji zele savjetovati.

Ja sam se vec bio pomirio sa sudbinom da skidam pumpu i nsim na popravak, a sad evo, malo "razvezali" temu i malo po malo sam nanjusio moguci kvar.

Nisi za oprugu dobro razumio, imam ju, samo sam ju nekidan skinuo da mogu rukom mrdati polugu za gasenje da pod prstima osjetim da li pumpa unutra daje otpor ili ne.


Sto se komandi za gas i gasenje tice, to me izludjuje... jedna ide kroz drugu i tu se valjda nahvatalo neke prasine, a ne mogu otkriti nacin kako doci malo blize do toga da unutra nakapam nekog ulja da se malo "oslobode".

Imam na proljece dosta posla oko njega, a sve same "sitnice" koje mi jedu zivce malo po malo...

Sto se tritikala tice, kazem da ne znam u cemu je bio problem. ja krivim sam kombajn, jer ima jako kratku korpu i za tritikal spor bubanj. Noviji zmaj s tim ne bi trebao imati problema, ali se u tritikal ne razumijem...
 
Ok ali sam ti dao jedan savet ako budes radio tritikal samo ga radi u 1 pola 2 i videces da nece biti problema ni za stariji zmaj.kad sunce uprzi on se otvori i lako se izvrsava.to znam iz licnog iskustva.
 
za tritikal sam pitao ja posto se kod nas dosta sije zato nemojte boba sikirati tu je pumpa da ga sikira :D
 
Ja sam dao jedan savet za sve iz licnog iskustva.nemam nameru nikog da sekiram naprotiv zelim samo pomoci ako mogu.
 
:haha: :haha: bobo da ti kazem i za komande to sto idu jedna u drugu je stvarno lose i sa tek na vreme zaribaju ili se ukoce pa tesko ide da nakapes ulje unutra u tu cevku nema sanse jer je ta cevcica skoro pola metra dugacka ako ne i vise i mene to micilo pre par godina pa sam i ja spricao ulje naftu glicerin i sta jos ne odozgora nije bilo nikakvih efekta to mora ici napolje haha tu cevku drze samo dva srafa mislim da su m 12 ili m 10 zaboravio sam pa kad to izvadis unutra puno sa rgje i kal razradis to i nema problema ja to radim svaki 2-3 godine eto koj je imao muku mora da nadje nacin da se resi od nje :haha: :ppozdrav:
 
Hteo sam da pitam nesto sto je meni interesantno a mozda i vama, da li postoji neka mogucnost da se u zmaja ugradi neki digitalni merac vlage, nisam citao prethodne poruke pa ako ste pricali o tome recite, ja se unapred izvinjavam.
 
I mislio sam te cjevcice vaditi da ih razradim, jer ovo sad kako je, to je zlo. il pun gas il ler, nema izmedju ;)

Sto se vlagomjera tice, negdje na ulazu u bunker bi se dalo nesto smontirati, zasto ne, ili da se ugradi rucni vlagomjer s elektrodama i kad ga zrno prekrije, dobijes ocitanje vlaznosti.

Zar nije lakse kupiti rucni vlagomjer s posudicom i malo rukom nakrunis zrna u njega i on ti kaze vlagu...
 
ja mislim da je vlagomer dobra stvar ali kada zagrmi niko nece gledati u vlagomer :haha: :haha: :haha:
 
Sto se tice rucnog upravu ste ali mislim da je skup, negde oko 200e koliko mislim, gledao sam na temi skladistenje i cuvanje zrnastih proizvoda razgovor o meracu temperature, pa i je tako nesto palo na pamet sa vlagomerom, ipak digitalni vlagomer bi merio vlagu zrna non stop, a ne samo na pocetku kao sa casom.
 
galki je napisao(la):
ja mislim da je vlagomer dobra stvar ali kada zagrmi niko nece gledati u vlagomer :haha: :haha: :haha:

u pravu si galki sta ce ti vlagomer kad pocnes njivu ides edno 10 metra zastanes lepo se skines sa kombaja pa pogledas dali ima jos zrna u ovrsenih klasja ako nema i ako se dobro vrsi teras dalje ako ima cekas da opece :cool: i to je to
 
Nazad
Vrh