ZMAJ kombajni

Varijator vožnje se šteluje i namešta po potrebi tako i da je teranje 2.brzinom diskutabilno jer na većini kombajna nije isto namešteno.Ja sam jedan kombajn 141 mogao da teram drugom brzinom jer je varijator vožnje bio "uštrojen" a drugi 142 pored njega išao i nije mogao jer je bio drugačije podešen varijator vožnje:ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Miroslave, kad si vec i ovo s varijatorom napomenuo, kolega je na prijasnjem 133 stelao varijator da ide brze po cesti i vidio je da to NE VALJA, zdere lezajeve i remenice i remenje i puno vise stete nego koristi, tako da je na 142 imao varijator podesen "po PS-u"
 
Miroslave, kad si vec i ovo s varijatorom napomenuo, kolega je na prijasnjem 133 stelao varijator da ide brze po cesti i vidio je da to NE VALJA, zdere lezajeve i remenice i remenje i puno vise stete nego koristi, tako da je na 142 imao varijator podesen "po PS-u"
Ima tu još mnogo stvari i caka tako da to teranje 2.brzinom nije merodavno a postoji i mogućnost ubrzanja lađe sa sitima čime se može povećati učinak samog kombajna naravno ko to želi jer svi danas samo jure "ektre i jutra"nažalost a kvalitet rada je na ko zna kome nivou.Sa ubrzanjem lađe sa sitima može da se poveća učinak i donekle kvalitet rada pri većoj brzini kretanja.Ali ko što reče jedan član-Sve ima svoje:ppozdrav:
 
@Montoja@ Dali si računao 4m širinu ,ili samo sirinu slamotresa tj ,sita.Jer pazi ,nije to ni slično...
 
Prerade koje su radjene na kombajnu u vezi zitne varijante su bile vezane samo za suzavanje hedera. Nista drugo nije ubrzavano na kombajnu. Mozda nema neke veze i ja dan danas ne razumijem ali dok je heder bio 4.20 jednom tjedno smo mjenjali pogonsku osovinu slamotresa. I dan danas postoje polomljene osovine pod cardakom... Znam da je to kolegi jelo zivaca i zivaca... Nakon suzavanja hedera nije vise bilo problema s pucanjem ove osovine. Mislim da nema neke veze jedno s drugim, ali znam da se to desavalo...

Prerade u kukuruznoj varijanti na vecini zmajeva na mom terenu se odnose na metanje veceg zupcanika na pogon hedera (ne znam koliko zubaca)... I kod pojedinaca je bio pogon bubnja na lanac, ali vecinom su ostavljali remen...
 
Sta Mislis Dragane jel bi mogao drugom otpusten varijator nacisto,mislim ocenicu ja ali pitam.
Zavisi od bas dosta faktora,zanaci od samog useva kakav je,kolika mu je vlaga,da li je jutro pa je od rose jos mekana slama psenica ili 2 popodne i uprzena....i od ovog sto je Miroslav napisao koliko je nategnuto remenje jer to dosta menja situaciju,najbolje bi bilo da se po satu za brzinu gleda ali ja nemam taj sat tako da necu da lupam da li je 3 ili 6 km/h brzina jer stvarno neznam.
 
Spasoje,napisao sam...računam da heder hvata 4m to je na dužini od 2500m =1ha za njim ide otkos od 1m
ako računamo da na 10cm2 ima jedno zrno znači na 1m2 ima 100 zrna a na tih 2500m i 250000 zrna,ako uzmemo da je masa 1000 zrna teška 50g to znači da je u otkosu za kombajnom ostalo 12,5 kg...
 
Stavlja se lančanik od linije za šećernu repu sa 50 i neki zub i tako se dobije ubzan adapter.Kljunovi se nameste tako da se adapter može spustiti skroz do zemlje i rezultat svega toga je da je stablo iskidano pri samom dnu a stabljika iskidana kao da je radio tarup kojeg inače nema jer se stabljika mnogo brže provuče kroz otkidačke valjke i izlomi pti toj brzini prolaska kroz ubrzan adapter.Izgleda kao da je obrano beračem sa tarupom a ne sa kombajnskim adapterom bez tarupa:ppozdrav:
 
E, vidis ovi moji ubrzavaju zbog dugih stvari. Kad brzo teraju, postopaju se rakete jer ne moze dovoljno brzo proletjeti kukuruz kroz njih i jednostavno cupa stabljike za sobom. Nije im bitno tarupiranje jer ,kako sam vec napisao, imaju svi velike traktore i plugove pa vrse u smjeru oranja, dakle krenu od jarka pa okolo i nema problema, samo sto kod takve vrsidbe nema kipanja u hodu posto je cjev za kipanje iznad neovrsenih kukuruza...
 
Čak i ono što se na uvratinama poruši pri ulasku adaptera u redove se izdigne posle sa kljunovima kada se prokosi tako da neostane ništa ni za pabirčenje u njivi:haha:

- - - - - - - - - -

E, vidis ovi moji ubrzavaju zbog dugih stvari. Kad brzo teraju, postopaju se rakete jer ne moze dovoljno brzo proletjeti kukuruz kroz njih i jednostavno cupa stabljike za sobom. Nije im bitno tarupiranje jer ,kako sam vec napisao, imaju svi velike traktore i plugove pa vrse u smjeru oranja, dakle krenu od jarka pa okolo i nema problema, samo sto kod takve vrsidbe nema kipanja u hodu posto je cjev za kipanje iznad neovrsenih kukuruza...
E zato se kljunovi adaptera nivelišu i adapter se spušta skroz do zemlje tako da kljunovi samo malo vire iznad zemlje i sve što je porušeno i popadalo neostaje za kpmbajnom.Tako nema da čupa stabljike i vuče ih za sobom.Skije na adapteru moraju biti pravilno skupljene da pravilno otkidaju klipove:ppozdrav:
 
Ko kaze da dapter nije skroz do zemlje? Nije bas skroz da se vozi po zemlji ali nije ni "pod klipove". Postavljao sam slike dva zmaja koji su vrsili jedan za drugim kukuruze visnje od kabine na 142. isto tako 2. i pun varijator ali su morali ici kuci i na hedere poprijeko montirati letvu da kukuruzi ne plate po staklu. Odradilo se bez problema, ali na sta ta njiva lici majko mila. Poslije te vrsidbe je covjek njivu prodao mom tetku i ja sam to morao malcirati i dva dana sam ostao dok nisam to sve samljeo da bi s 549 mogao zaorati toliku masu.

Opet naglasavam da vam nikome nemam razloga lagati i izmisljati. Taj covjek danas zivi u Indjiji i ako opet kupi kombajn (a kaze da hoce) onda ce vam "ciko pokazati" kako se to radi i sta je sve zmaj u stanju. Covjek ima IMT i ZMAJ mehanizaciju u malom prstu. Jedino od IMT i ZMAJ strojeva sto je imao je Agromehanikina prskalica, agrijina pneumatska sijacica i creina rasipac za gnojivo... ostalo SVE "crveno" ;)
 
Stavlja se lančanik od linije za šećernu repu sa 50 i neki zub i tako se dobije ubzan adapter.Kljunovi se nameste tako da se adapter može spustiti skroz do zemlje i rezultat svega toga je da je stablo iskidano pri samom dnu a stabljika iskidana kao da je radio tarup kojeg inače nema jer se stabljika mnogo brže provuče kroz otkidačke valjke i izlomi pti toj brzini prolaska kroz ubrzan adapter.Izgleda kao da je obrano beračem sa tarupom a ne sa kombajnskim adapterom bez tarupa:ppozdrav:
57 zuba .
 
Po meni ako ide brzo tek će da čupa ako spusti.Raketa mora da provuče stabljiku od 3m. pri toj brzini.Kad je leglo smo dole i polako.
 
Logicno je da ako ide brzo da ce povaljati staljiku prije nego ju rakete uhvate kako treba i jos ako ju iscupa to je izgubljen klip. ovako ju uhvati dolje i dok je dosla u rakete, klip je vec otkinut i teraj dalje. ako dignes vislje, samo dajes stavljici vece ubrzanje da prije padne na zemlju. ako je dolje uhvacena, neka i padne, kad ju rakete vuku i odradjuju posao.

Postavio sam na youtube dva snimka gdje je usluzno vrsio kukuruze, malo losiji i isao je na 3/4 varijatora da malo i samelje stabljiku posto ovdje mahom ljudi imaju 539 i slicne traktorice i cime da zaoru kompletne povaljane stabljike...
 
Po meni ako ide brzo tek će da čupa ako spusti.Raketa mora da provuče stabljiku od 3m. pri toj brzini.Kad je leglo smo dole i polako.
Neće da čupa jel znaš zašto?Kad je adapter spušten nisko veća je i masa koju provlači tj. provlači celu stabljiku tako da nemože samim tim ni da je čupa.Na skijama se odvaja klip i ide lancima do transportera i dalje u kombajn.Stabljika tako visoka prolazi tj.provlači se dole ispod do otkidačkih valjaka koji je provlače kidaju,drobe.A to dolazi do izražaja baš upravo ako je ubrzan adapter tj. i otkidački valjci koji tako ubrzani kodaju stabljiku.A preduslov za sve to je da je adapter podešen tj.otkidački valjci,skije itd.....:ppozdrav:
 
Može da provuče kada je stablo kukuruza zdravo.A kada je trulo kao prošle i predprošle godine onda je priča totalno drugačija ali za dalju raspravu u slobodnu diskusiju jer je ovde odavno veliki Off.
 
Nazad
Vrh