ZMAJ kombajni

Mi sa dva kobajna pokosimo 20-25 jutara na dan oko 11 sati rada. u drugoj sam vozio dok sam vršio suncokret sa kukuruznim adapterom
 
Suncokret nisam nikad sa zmajem kosio ali sam bio kad su iz ran-komerca kosili sa 143 .Znam da mora da se vodi racuna prilikom kosenja ,a sto me nervira adapter tj produzeci oni to je toliko lose uradjeno strasno kajlovali smo ih sa kojekakvim zicama drvima straota bozija upadnes u malu rupicu pootpada sve heh.

Montoya da nisam radio pa da ti verujem ,ali sam radio kad ga opletes malo pocne crno da dimi i imo sam problema samo sa ovrsenom masom tu je hteo da zagusi dog nisam na levatoru na izlazu na onoj sto razgrce navario parce spirale da bolje sklanja i promenio kandzastu spojnicu i dotego je zlo ali moze opet da preskoci i opleti .
A da sam imo nekih vecih kvarova i nisam ima lik sto je tero pola varijatora imo je vise kvarova nego ja , i doduse malo sam sa trojkom cesce gusio na soji to mi bilo najgore ,a desavalo mi se i neki put na jecmu da sam zagusio to je jos vece zlo .

- - - - - - - - - -

Ali opet ponavljam neracunajte nas u kombinatu i privatno .Reko sam moras se drugacije obhoditi i prema privatnoj masini i prema privatniku ciju kulturu kosis .
 
Nije problem da proguta masu,problem je šta nazad ostaje iza kombajna ako sita nemogu da odrade svoj posao:haha:

- - - - - - - - - -

Može se terati i 2 brzinom ali ima tu mnogo caka da nebi bilo rastura pri toj brzini
 
Probajte pa cete videti :haha: Mi nesjemmo psenicu po par godina samo pokupimo svu slamu i tu posle bacamo prihranu !!!:haha::haha::haha::haha: Salim se pa imamo mi mehanizatore sto idu za nama i kontrolisu rastur ima ga ali neznam tacno sad koliko procenata na granici dozvoljenog. A sta mislite za klasom nema kad ga oplete do 5.8 -6 km nema a sve preko toga polako se povecava i kod njega prosipanje !!!!!!
 
Ja kada kosim ,pokosim oko 10 lanaca na dan sa 142-kom,ali sto mi je najvaznije bez ikakvog kvara.Dok su mi drugi terali kombaj tada su kosili i po 15-16 lanaca na dan ali posle kada dodje kuci sve zivo zeza i landara.Svaki dan neki kvar.te se kose raznitovale ,te se zagusio kombaj,te upalio kais od doba.jednom je pukao drveni lezaj na slamontresu onaj napolje i kombaj je tako radio ceo dan ,a o prosipanju da i ne govorim.Sada kada sam kosio kukuruz probao sam 2. i dosta brzo ide ,a mogu zamisliti kako to izgleda u zitu........i nasta to kosenj lici
 
Naravno da ima i to mnogo vise nego kod npr 142ke kad ga stari deka nasteluje nema prosipanja,mozes oma sejati.U stvari danas je bitno toliko HA po toj ceni a ti sto na njivi imas posle zeleno djubrenje nije vazno mada ni to nije lose:haha:da se zaore!

- - - - - - - - - -

Naravno da ima i to mnogo vise nego kod npr 142ke kad ga stari deka nasteluje nema prosipanja,mozes oma sejati.U stvari danas je bitno toliko HA po toj ceni a ti sto na njivi imas posle zeleno djubrenje nije vazno mada ni to nije lose:haha:da se zaore!
 
Decki, ne znam kako vi terate te zmajeve, ali opet ce biti da ja lazem i izmisljam kao i za teranje u kukuruzu 2. pun varijator. Davnih dana dok sam jos bio osnovna skola prvi "Veliki" kombajn u kraju je bio zmaj 142RM 4.2 heder, cudo jedno koliko je to bio ogroman stroj... No ne mozes proci vamo, ne mozes proci tamo, kolega je perjao dan i noc jer je to bio jedan od rijetkih kombajna u selu i malo malo neki kvar. Dojadilo mu vuci heder na kolicima po uskim putevima i dvije sezone kasnije se u selu pojavljuje s hederom 3.6m u psenici da je ne znam kakva. kao i u kukuruzu 2. pun varijator i tu sezonu je zavrsio s vrlo malo zastoja i bez i jednog ozbiljnijeg kvara. Kombajn je s tim uzim hederom imao kapaciteta da tera i sjecku za slamu koja je kasnije ugradjena a imao je standardni s46 motor u sebi. Kad mu je srezao heder, kombajn i kombajner su se preporodili, jednostavno u to vrijeme nije bilo tolikih njiva u privatnom vlasnistvu da je 142 mogao svugdje doci s 4.20 hederom.

10kj koje spominjete s 3.6m hederom 142 je u stanju spiciti u jednom popodnevu i to garantiram glavom. Ja sa 133 sa selidbom pokosim 10kj u danu bez ikakvih problema a prije 10 ujutro ne krecem u posao i kipam u mjestu u prikolice. za 142 je 10kj taman da se zagrije na radnu temperaturu. Naravno, sve ovisi i od prinosa na njivi i stanja usjeva, korovi, kipanje u hodu ili na mjestu, da li kombajn ceka prikolice ili ne, kvarovi, seljenje od njive do njive, ali 10kj sa svim nabrojanim 142 danas MORA skinuti.
Tako je bobane, sa dobro utegnutom 142 se može pokositi 20 kj, da nebude puno šetanja u transportu, rastura na sitima ne sme da bude kad su dovoljno otvorena, ali na slamotresima sigurno ima rasipa ili kao što knjiga kaže do 5% na svakom kombajnu je dozvoljeno, 2 pun variator mi se čini jako brzo i zbog kose, jer zmajevi dupli prsti baš i nisu za brzu vožnju.
 
Nema problema sa kosom ,niti ostaje negde da zvace ,niti je doslo nekad do pucanja pruta itd -ovo pricam za trojku posto sam sa njom mnogo vise radio.Normalno bilo je tu brze sporije .
 
Po pravilu rastur jednog kombajna nebi trebalo da prelazi 3% i to je dozvoljen rastur na vršalici 2% i na hederu 1%.A u praksi je rastur mnogo veći usled neznanja samog kombajnera koji nepoznaje tehnološki princip rada kombajna,nespremnosti kombajna i neprilagođavanja brzine kombajna stanju useva.Sita se otvaraju kako se otvaraju,sve preko toga zna da povlači druge probleme kao što je lom zrna,prljav izvršaj itd........
 
Jedna slika govori vise od 1000 reci oko stelovanja sita i vetra.
fotografija02081.jpg
 
Kad dodje avgust već je kasno šta ima onda da se gleda . treba gledati u njivi čim krene , izbrojati zrna na zemlji i odrediti kolko je ispalo samo , kolko je prosuo keder a kolko unutar kombajna . Velika je razlika u rasipu sada i prije nekoliko godina kad je cijena žita bila dosta manja.
 
Ovo može u koljivo.Po meni bolje da ima malo pleve u prikolici nego da se zeleni njiva iza mog kombajna.


Upravu si druze ko goce toliko cisto zito on mora da baca malo,laksa zrna razbijena i to.. A kad sam vrsio uslizno jednom coveku on je izrazio zelju da bude jako puno pleve jer je i ona teska na kilo kad bubu merili a ne da mu odbijaju necistocu za dzabe u mlin... :haha:
 
Za ovakav posao potrebno je još neke stvari da se poklope a kombajn manje više .U pravog kombajnera mora svaki ispravan kombajn da radi uredno .Ovo što kaže @ćira92@ je uradio moj komšija koji je otvorio sito u kuku. pa je išla malo i klasura malo i tekunice.Pošizio jer kako god odveze oni skinu isti procenat .
 
Nazad
Vrh