ZMAJ kombajni

Ma udarila ga suncanica , a oci nabubrili od prasine tero kombajn tamo po pustinji ceo dan.:haha:
 
E jbm li ga sad... rekao mi on sam bas taj dan da ima prosjek 7t/kj vlaznog zrna. vrsili su s dva 142 jedan za drugim i ne znam koliko su s uvratina skidali redova (mislim da je 4 prolaza bilo i s jedne i s druge strane). gore dolje s 4 reda, gore 4 i nazad tri, ovisi koliko je bilo u bunkeru.

Vlazno zrno je vrlo fleksibilan pojam. Kod nas jedna farma otkupljuje vlazno zrno za silazu i ovi "veci" pola njima prodaju a pola predaju na silose i tako. Na jednom mjestu u njivi su se kukuruzi mogli cjediti kao spuzva, a koliko su bili teski u bunkeru kombajn se u rikverc propinjao kad se naglije pusti kvacilo. Koja je vlaga bila u prosjeku ne znam, ali opet ponavljam da nemam razloga lagati ni vama ni sebi. Ako je on mene lagao, ispadam i ja lazov. To je poslijedica mog povjerenja ;)
 
na prinosu oko 7.5-8t na duzini od 390m terao sam 3 tamo i 3 reda nazad,s tim sto sam morao blizu kraja stati i malo razgrnuti rukom da neode kukuruza na motor i jedva izgurao do kraja,tada jos nisam imao nadogradnju....pa ti zakljuci dal su te lagali....
 
Zavisi od bas dosta faktora,zanaci od samog useva kakav je,kolika mu je vlaga,da li je jutro pa je od rose jos mekana slama psenica ili 2 popodne i uprzena....i od ovog sto je Miroslav napisao koliko je nategnuto remenje jer to dosta menja situaciju,najbolje bi bilo da se po satu za brzinu gleda ali ja nemam taj sat tako da necu da lupam da li je 3 ili 6 km/h brzina jer stvarno neznam.
Ja se izvinjavam ako moze da mi kaze neko koja je fora sa tim remenjem jer vidim da je to kod zmaja bitno i o kom remenju je rec???ja sam na Classu zatezao remen samo za varijator bubnja,varijator vitla i varijator vetra,sve ostalo remenje je bilo zategnuto bez ikakvog stelovanja i neke izmene za razlicite kulture.
 
Šac metodom.
U principu znam kako se racuna sa onim tepsijama,ali ko da vuce sve za sobom.To sa godinama rada dodje da mozes odokativno i prilicno tacno da odredis jer vidi se na odredjenoj povrsini koliko zrna ima na zemlji i da li ima ostalih neizvrsenih zrna u vlatu i bar ja po tom stelujem.

neradi se to Sac metodom niti treba nositi kojekakve tepsije,postoji uredjaj koji to radi i nekoristi nikakve baterije ,ima samohodni pogon i pokupi svako rasuto zrno,jedina mana je sto vi morate da pratite koliko se puta uredjaj sagnuo jer se svako pokupljeno zrno kasnije nemoze prebrojati jer se dobije u puding verziji...................:osmeh:

33l2dqb.jpg
 
Poslednja izmena:
Da se ukljucim u temu,prinos negde oko 3800kg/k.j. Zrno cisto kao na draganovoj slici i naravno 1 sa malo varijatora + secka u radu. Rasip minimalan,tek po koje zrno... :cool: E sad ja jos nisam uspeo nastelovati da zrno bude cisto,da se vozi brzo i da nema rasipanja ako neko zna tajnu formulu,za te 3 bolne tacke,voleo bih da to podeli samnom... :ppozdrav:

 
Poslednja izmena od urednika:
Dobrinčan@-Veliku grešku činite sa ovakvom vršidbom žita(pšenica,ječam itd.)
1.Žita se kose na 2/3 stabla-Zašto?
2.Zato što klas tada pravilno pada u heder i vitla ga bespotrebno nemlate
3,Samim tim smanjujete gubitke na hederu-koji treba da su u granicama do 1%
4.Pri tako niskoj kosidbi stabla imate bespotrebno zagušenje kombajna i smanjenje protoka mase i samog učinka kombajna-Zašto?
5.Zato što bespotrebno ubacujete bespotrebnu slamu sa takvom kosidbom-Zašto?
6.Sa ubacivanjem tolike bespotrebne mase slame koju sa nepravilnim rezom kose ubacujete u kombajn čak naprotiv gubite na kvalitetu rada i samog izvršaja u vršalici kombajna pa vam se gubici kreću preko granice dozvoljenog a to je 2% na vršalici
7.Rezime:usled niskog reza stabljike žita povećavaju se gubici zrna što na hederu i vršalici kombajna,bespotrebno zagušenje kombajna žitnom masom(Čitaj slamom),samim tim i učinak kombajna je smanjen tj. u datim okolnostima zna da se kreće i do 50%.
To vam je jedan od odgovora zašto nemate učinak
Da bude čisto zrno zavisi od više faktora:1.Kombajnera2.Kombajna(izbor i podešenost sita za date kulture)kao i servisiranje celog kombajna(zamena i reparacija istrošenih delova)
Da nema rasipanja-e to je sve napred već navedeno:pravilan rez visine stabla,sita,usklađenost i pravilan izbor brzine kretanja za datu kulturu i podešenost kombajna
Konkretno za zmaj 143 kada dođe iz fabrike(znam da se neproizvodi više-imao sam nov)-potrebno je jedno par tuba silikona da se zadihtuju svi propusti što nisu odrađeni u fabrici kao i prerada nekih sklopova na vršalici gde znaju da se jave gubici zrna.Potrebno je izvršiti ojačavanja kako unutrašnjih tako i spoljašnjih delova limarije jer su skloni pucanju,uvijanju tj.deformisanju usled neadekvatne ugradnje u samoj fabrici:limovi treba da idu 3mm pa 2mm i na kraju 1mm debljine.Na njemu je 95% limarije od 1mm:haha:Sve može da se uradi i sredi samo se treba naoružati sa strpljenjem i ::novac::Ja sam ta preuređenja i fabričke greške radio 6 nedelja,dobio je čak i opelo od mnogih znatiželjnika koji su govorili da niko nije spremao nov kombajn 6 nedelja.A taj kombajn kada je došao iz fabrike nije mogao da radi na njivi usled fabričkih nedostataka i propusta i naravno rastura zrna koji je prelazio granice od 3% dozvoljenih:ppozdrav:
 
Recimo da je to sve tako kao sto kazete,a li u selu konkurencija ja jaka i ako ne radis pricizno i pedantno neces imati posla u to ukljucuje i to nisko rezanje slame. E sada sto se tice silikona i ostalih navedenih limova i fabrickih propusta nisam primetio da ima,mozda je to neko pre mene eliminisao. Ja sam isprobao sve moguce vrste rezanja i brzine teranja,pri zatvorenijim sitima da zrno bude cisto, 2 brzinom i nailazio sam na strasne prizore rasipanja. Ovako 1 na pola siguran ja siguran gazda i svi zadovoljini. :ppozdrav:
 
Ima i u tome nesto... "vezi konja gdje gazda kaze"... Mene su prvih godinu dana kad sam poceo usluge raditi kombajnom iskusavali na razne nacine. OD jednom svima treba slama, cak i jecmena i da se kosi cim blize zemlji... njive sam morao brijati.

U okolici Bjelovara (stocarski kraj) ljudi striznom kosilicom kose strnista i kupe slamu kolika je potraznja za njom... Ako kombajner ne kosi nisko, nitko ga ne zove.
 
Pa covek kosi normalno,nisi ti video sta je lizanje cetri prsta....moze se podici kad se kosi onaj cirkus tritikal ili neka luda pobeda,po meni moj a i ostali kombajni od drugara rade najbolje kad imaju jako zdravo mase u sebi,sve se zategne nema lupanja,jedno drugo kruni,a rastur na hederu se drugacije resava...
 
Nazad
Vrh