Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Ja bih Vas zamolio da li mozete da objasnite to zimsko prskanjem sa uljima i bakrom,tacnije nesto o plavom ulju i dodatku insekticida (cipkord)unapred zahvalan.
 
Darko,
Ovi se bre zezaju, pusti njih :)
Imas to sve verovatno na forumu ali evo ukratko i da pokusam da sazmem.
Plavo ili crveno ulje su ista sredstva razlicitih proizvodjaca i razlicite boje. Dakle prskas ili plavim ili crvenim. Nemoj da te zbunjuje termin plavo prskanje i da to povezujes sa plavim uljem.
Plavo prskanje se obavlja u jesen a radi se bakarnim preparatima (preparati su uglavnom plavicaste boje, i kao vocnjak dobije neku plavicastu nijansu, pa otud naziv "plavo prskanje") Funkcija mu je smanjivanje populacije stetnih organizama u vocnjaku a radi se u jesen jer bakar moze biti fitotoksican (stetan po biljku) ako se prska u toku vegetacuije. Znaci kad spadne list ili veliki deo lista onda se bakrom dobro "okupa" vocnjak bez bojazni od fitotoksicnosti i tako se uniste (znacajan deo) izazivaca bolesti (uglavnom gljiva) koje prezimljavaju u vocnjaku, pa time se smanjuje njihov potencijal u narednoj vegetaciji.
Sto se tice plavog ili crvenog ulja, oni se primenjuju u prolece i funkcija im je slicna s tim da oni u sebi sadrze i insekticid pa deluju i na insekte u obilku u kom prezimljavaju. Zbog prisustva ulja u preparatu na stablima se formira tanak film koji prekriva celu povrsinu stabla (zato je neophodno i ovo prskanje obaviti sto temeljnije tj dobro okupati biljku) i taj film prekriva mesta na kom prezimljavaju stetni organizmi, ostavlja ih bez vazduha pa i na taj nacin deluju.
I ovo prskanje ima za cilj smenjenje populacije stetnih organizama u vocnjakui smanjen intenzitet napada u predstojecoj vegetaciji.
U plavo ili crveno ulje nema potrebe dodavati insekticid jer on vec postoji u njemu.
Moguce je i praviti mesavinu drugih preparata koji ce imati istu funkciju i ako se to radi onda se dodaju i insekticidi u tu mesavinu.
Naravno, ni jedno prskanje nece resiti problem za celu vegetaciju pa se i pored ova dva mora u toku cele vegetacije boriti protiv izazivaca bolesti i stetocina.
 
Postovani @ironamne

ja sam se zahvalio na Vasem postu.On je jako razumljiv,odnosno transparentan,odnosno jasno vidljiv i citljv..Ovakvih postova je "siromasan" nas portal...verovatno zbog losih pitanja..i/ili vec?Samim tim ..i "odgovori" su jako losi..jedostavo..zar ne .."Dobro pitanje..trazi dobar odgovor.."...znaci "kriza" pitanja...i odgovora,Sve u svemu zahvaljujem se na odgovru,koji mi je poznat kao laiku..ja sam ing. sasvim iz druge struke..ali znam da "citam" ing... iz razlicitih struka...ljudi,to jednostavno objasnjenje,.....svaka cast ....

---------- Poruka napisana u 13:47 ---------- Prethodna poruka je at 13:41 ----------

Evo objasniće ti dfiskal...msm.. :osmeh:

Hvala na poverenju...Ali, mislim , da nisam iz struke ,tako da moje objasnjenje ne bi bilo validno...jbg...Reputicaja ovog foruma,koliko sam ,razumeo, ne dozvoljava preporuke..ili "naucna objasnjenja"..clanova koji nisu iz stuke...vec samo "laicka"...zapazanja...itd...Mozda gresim...ispravite me ljudi?!
 
Hvala svima koji su se zahvalili ali zaista nema na cemu. I pisemo da bismo podelili to znanja sto imamo.

.verovatno zbog losih pitanja..i/ili vec?Samim tim ..i "odgovori" su jako losi
Pa cini mi se da ima svega po malo.
Svi zanmo i onaj fenomen kad u nekoj firmi tamo neka samoupravna baba nece da pokaze novoj mladoj koleginici kako se radi neki posao misleci.....,jes, da joj ja pokazem pa posle da bude bolja od mene, ocu djavola, nisam luda...:)
Ima i sujete na forumu kao i svud. Naznacimo tek toliko da pokazemo kako znamo po nesto, a onda zkukuljimo i zamumuljimo kako bi to ispalo sto nerazmumljivije nadajuci se da ce nas tako nerazumljive smatrati nekim strucnjacima u pm, koji samo tu visokoumnu terminologiju koriste. Mislim, ok je koristiti pravilne termine, pa i strucne, ali ako se nesto moze reci obicnim narodnim jezikom zasto to ne raditi.
Vidim ovde se bas cesto koristi izraz pomoloski, pomoloska i sl..ok tacan je, i najcesce se ispravno se koristi, ali nesto ne vidim razlog da se tolliko insistira na njemu.
Ili ga vidim ipak? :)
 
Hvala....u to ime....Ako neko koristi latinski....ne brini...bitno je ljudima reci na srpskom,lako ja prevdem na srpski..sta,kada.i kako.???Samo sustina ....je bitna...nasi ljudi su jako pametni...znam iz iskustva...jbg...Svi su na niih zaboravili...i hoce da slusaju "pismene"...dokaznoo...daj...malo muke da pomognemo nasim drugarima sa foruma....i oko negovanja,,i prodaje i marketinga,,,,itd...budimo "Srbi"...

@ ironmane...ne siri pricu...molim te...jesi alokventan,strucan .itd...vreme je "opasno"....samo pomoc...bez "filozofiranja"...i odgovore na konkretna pitanja...molim te....ako nista drugo zbog Mise D_fiskala....
 
Poslednja izmena:
Dakle,ja sam prskao polovinom novembra cuprozinom u kolicini od 400g na 100 litara.Sada bih ako se nevaram bilo dovoljno samo plavo ulje u narednih 10-15(posle orezivanja). Potom signum,kubik plus,switch,ronilan...nesto od toga u dva puta(ne isti preparat zaredom) i to je to.Da li gresim?
 
Kod nas plavo ulje 600 dinara litar,prodavac kaze da nema insekticida(pise na flasi) u njemu i da se stavi cipkord i da sipam flasu na 60 -75 litara(5 litara na 330 litara vode)za tresnju. Jel ova kombinacija ok i da kupujem?
 
Pele, u pravu si, sad plavim uljem a nisam siguran dal treba i insekticid, evo darko kaže da ga nema u ulju, ako je tako onda dodati npr cipkord. Tačno je da u prskanju protiv monilije treba svako prskanje menjati preparat tj AKTIVNU MATERIJU, tako je najbolje, podatak koja je aktivna materija piše na proizvodu i na sajtu Galenike.

Plavo ulje na galenikinom sajtu: http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/652/Language/en-SG/CatID/139/Plavo_ulje.aspx

Ne spominje se insekticid već da je fungicid i baktericid.

Cipkord: http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Insekticidi/tabid/859/ProdID/557/Language/en-SG/CatID/138/Cipkord_20_EC.aspx

Koncentracija u prevodu je 15-30 mL na 100 litara.

Darko, to znači da na 330 litara ti ide tačno 3.3 puta više nego na 100 litara, znači 1 litar cipkorda maksimum, od pola litre do litre. Prodavac je ovaj put malo više prećerao. Nemoj da bacaš pare i da truješ biljku a i nema potrebe za tolikom količinom.
 
@oktopod a koliko da sipam cipkord na 100 l i koliko plavog ulja,prodavac kaze da nema insekticida u njemu jel to tacno.
 
za cipkord sam ti više nego detaljno odgovorio,po uputstvu sa proizvoda. Doduše loše sam izračunao,u pravu je čovek, ne ide litar nego 100 ml na 300 l vode. Znači kao što rekoh,na 100 l vode ide 15 do 30 ml cipkorda.
Po uputstvu za plavo ulje piše 2 do 3 posto, što znači jelte 2 do 3 litre na 100 litara vode.
 
Ovo plavo ulje skupo,znaci meni treba oko 1200 litara vode i za to mi treba 36 litara plavog ulja,x 600 dinara ...preko 20.ooo,oo.Insekticid necu mesati za kajsiju jer mislim da sad nije potreban ,pogotovo sto sam prskao fenitrotinom u septembru protiv dudovca i ostalih zivotinjki!Mislim da ova kombinacija sa insekticidom vise ide za tresnju,visnju i slicno!?Kanda ce opet pasti bakar-hlorid.
 
Ne spominje se insekticid već da je fungicid i baktericid.

Da, jer se ovim prvim prskanjem vrši zaštita protiv prezimljujućih štetočina, različitih vrsta bakterija, a onda i legla insekata u pukotinama kore. Ko nije vršio plavo prskanje u jesen, onda ovo sad ne smije nikako preskočiti.

Specifično za voćarstvo kao poljoprivredne proizvodnje je da se progama zaštite moramo držati ma kakav prinos bio, tačnije 90% programa se provodi ma koliki on bio. Što se u slaboj godini taj dio rashoda itekako osjeti. Još jedan od razloga da se ne ide u podizanje voćnjaka sa monolitnim sortama, već ako 1-2 "omanu" ostale to koliko toliko nadoknade (potrebu zaštite prvih).
 
Poslednja izmena:
A i da se ne lažemo, ništa nije kao stari dobri zabranjeni kreozan...informacije ispod žita su takve da ovo plavo ulje i galmin i nisu tako efikasni.

Savetovao bih onima koji su tanji sa parama da odrade prskanje leđnom prskalicom kako tako, meni npr za 50 kajsija ona traktorska izuje 300 litara dok treneš a na okupa kao leđna s kojom završim posao i to kupanje sa nekih 70 litara...

Ko baš nema para, nek udari bakar oksihlorid, cuprozin ili neki tako fungicid, to je barem jeftino, a za baktericid...jbg :D
 
Da li ce neko raditi prskanje sa EOS-om (Magan) i Funguran OH ( Urania) nekako mi dodje kao najjeftinija varijanta?!
 
Pozz svima!

koji bi Galenikin program prskanja preporucili za kajsiju?
Plavo je obavljeno.
 
Cuprozin, zatim kubik, pa alert, tri komada različita za tri prskanja :) Treće prskanje dodaš mankogal80 i insekticid, ja sam koristio dimetogal.
 
Na Galenikinom sajtu sad vidim da su bakarni oksihlorid i cuprozin fungicidi, ali u polju "primena" piše da su i baktericidi. A vrlo su jeftini. Pa ko hoće...

http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/612/Default.aspx

http://www.fitofarmacija.rs/Proizvo.../Language/en-SG/CatID/254/Cuprozin_35_WP.aspx



Druze bakarni oksihlorid je i baktericid i fungicid,evo vam link pa procitajte o njemu http://www.fitofarmacija.rs/Proizvodi/Fungicidi/tabid/858/ProdID/612/Default.aspx
 
Nazad
Vrh