Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

@zicko, kolega Dragojlo ti je objasnio. Kod mene se to isto javlja svake godine, al insekticidom sam prskao prije 20tak dana i sad nema niti jedne, tj, 1 na svakom 5 stablu što je zanemarivo, za razliku od npr. ranijih godina kad je znala biti najezda ako se ne tretira na vrijeme. Grizu list i plodove, nisu primarne štetočine šljive al zna ih biti u velikom broju pa treba povesti računa. Najčešće je uzrok šuma. I da, nisam uopšte pomislio da je gubar. Najčešće su sive, tamno sive do smeđe i zelene boje.
hvala i tebi kolega na brizi i kolegijalnosti,dragojla sam shvatio u potpunosti sto cu i ispostovati a sto se tice tvoje kompetentnosti za voce u to ni sam ni posumnjao a i tebe i dragojla nekako najvisecenim u ovoj oblasti mada da se druge kolege i prijatelji ne naljute takodje cenim i njihovo misljenje i pomoc jer ipak sam ja jos uvek mali i pocetnik vocar,hvala jos jednom svima
 
Hvala zicko. Ovaj forum mi se i sviđa zbog toga što ima dosta kolega koji nesebično dijele svoje znanje i iskustvo. :ppozdrav:
 
pozdrav svima,ni sam uspeo da pronadjem preparat afineks pa sam uzeo nurelle d da li je neko radio sa njim i kakav je u praksi u poljo apoteci su mi njega preporucili kao zamenu
 
Sasvim zadovoljavajuce dobar za lisne vasi, smotavac i kruskinu buvu dakle isto ko i Afineks . Ima dve aktivne materije deluje dobro. A afineks ako nema potrazi Tonus ista je AM ili Deltin Mospilan, inace dobar je sistemic.
 
Treba mi savet oko prskanja kajsije.Naime danas sam poprskao sumileksom protiv truljenja ploda i njegovog opadanja i primetio sam da je lisce dosta supljikavo.Tako nije bilo pre 7-8 dana.Cime da prskam da bi zaustavio supljikavost i dalje sirenje.Mislio sam da je to od grada ali nije jer ga nije bilo ovih dana!
 
Koliko su ti stare kajsije i koji je ofrlje procenat šupljikavih listova po stablu? Moje neko laičko mišljenje je da što je kajsija starija, to je šupljikavost lista izraženija, pojavljuje se verovatno od vremenskih uslova promenljivih, udari kiša a 30 stepeni, pa onda sutra prži sunce, pa 10 stepeni, pa udari kiša, pa 30 stepeni :)
u tom smislu mi je to normalno...pošto je tako i kod mene, mlade imaju možda poneki šupalj a stare izraženije a isto su tretirane..nek me neko ispravi ako grešim...
 
Kajsije su tek druga godina,napad je dosta jak iako sam prskao 4 puta do sada .Ne mogu reci koliki je to broj listova ali otprilike na 20 % listova!
 
Možda nisi ni trebao toliko da prskaš tako mlade, nekad ni ne valja....sačekajmo nekog iskusnijeg da se izjasni :)
 
Pele,
To su one kajsije sa onihslika tamo na temi slike ?
Skoro da sam siguran da s eradi o supljikavosti lista (gljiva) a gljiva ko i svaka gljiva najefikasnije se suzbija preventivno.
Posle infekcije sistemicnim fungicidima i uz malo srece. Folikur razra telo gljive u biljci i srecava razvoj spora.
Mozda da probas njime?
 
Da to sute kajsije i danas sam ponovo gledao vocnjak ,,najvise supljikavosti ima na sorti NS4.Ostale manje,najmanje na novosadskoj rodnoj.Idem posle podne da prskam,zastitar mi predlaze antrakol!
 
Antrakol?!
Zanimljivo.
Antrakol je kontaktni dakle preventivni, tesko oh sta moze da uradi posle infekcije.
Ali ako je zastitar iako je bio na licu mesta.....
Raspitaj se ti ipask jos negde
I srecno
ps. ne sekiraj se previse, nije mnista tragicno, lepe su kajsije, imaju one snage da se izbore sa tim ali naravno da im treba pomoci fungicidom.
 
Valjda ce biti ok.Danas sam prskao antrakolom u koncetraciji o,25%.Puno kisnih dana,non stop vetar,nesto je moralo da se desi!Ko zna,prskao sam do sada ledjnim atomizerom pa mozda nisam dobro,,okupao" vocke.Pre neki dan sam kupio od naseg kolege sa foruma (sepa) traktorski atomizer agromehanika pa ce i prskanje biti lakse i kvalitetnije!
 
Шта сам зезнуо (пропустио)? "Преко ноћи" плод помодри и опадне.
fc7bb3138589124.jpg
%20[/IMG]
 
Добар је лист, зелен. Употребио сам: Cuprozin 35WP, Galmin, Cipkord 20 EC, Kubik plus, Mankogal 80, Dimetogal. Једино сам пропустио Dional 500 SC али је шљива била у одличној кондицији па сам то изоставио. Није ваљда ово монилија плода (само сам то пропустио)?
 
Nisam iskusan, razumem se samo u tu šarku :D a kod nje plod tako opadne...kako izgleda unutra kad otvoriš plod? aj sačekajmo malo iskusnije...
 
Шта сам зезнуо (пропустио)? "Преко ноћи" плод помодри и опадне.
fc7bb3138589124.jpg
%20[/IMG]

Postovani,
Koliko ja vidim ove sljive su ti crvljive....vidis da ima sirnih rupica po plodu.....otvori ih i vidi...isti slucaj kod mene na nekim stablima koje nisam na vreme presao insekticidom...mada ,vidim koristio si sve "Bozije milosti"...opet ne znam dok ne poslajes ljiku poprecnog preseka...

Misa D_fiskal
 
Што се тиче прскања, све је одрађено на време, у одговарајућим условима и прописаним дозама и додат је једном Вуксал и два пута Славол.
Ал' не верујем да у овој фази црв изазове модрење и опадање, буквално за 24 сата. Обележио сам контролне плодове који су данас изгледали потпуно здраво а после ::lose::.
Додуше, чуо сам за појаву фалсификованих хемикалија али не верујем да су фалсификовали Галеникине обзиром да су они најјефтинији.
 
Nazad
Vrh