Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

3ba5cc138589127.jpg

@YT1RDI Ovo je od šljivinog smotavca. Ja sam već 3 puta prskao protiv njega.Ove godine je baš najezda.
Tamno sivi leptir veličine do 5mm polaže jaja preko noći, nakon čega se larve ubušuju u plod i stvaraju ga crvljivim.
Plodovi prijevremeno poplave i otpadaju. U normalnim okolnostima ovo i nije loše, jer prorijede rod pa bude krupniji,
međutim ova druga generacija leptira ovih dana pravi crvljivost ploda koji je već polako kreće u zriobu pa nije dobro.

Vrlo dobro se pokazuju feromonske klopke, gdje se jasno vidi intenzitet i vrijeme pojavljivanja smotavca, samim tim
i najbolje vrijeme za tretiranje voćnjaka protiv njega. Evo ja sam prije 2 dana prskao baš zbog toga.
 
E pa to je najveći problem kako i ja primećujem, ako tretiraš kad treba u početku, to nije dovoljno da izgura do branja ploda a ne možeš da znaš sam tačno kog dana stiže za berbu, pa je najgori ovaj međuperiod ako ti nešto napadne plod majku mu....i ta erwinia kod dunje kruške i slično sad udara a kruška još malo da se bere...
 
Ko ima Čačansku ljepoticu trebao bi prskati protiv monilije fructigene ovih dana zbog karence.
 
pozdrav svima.imam nesto malo vocki oko kuce,kajsije ns-4,ns-6,jabuke stubaste,tresnje reginu i lapins itd.,pa posto sam prilicno neiskusna u ovoj oblasti ,molila bih za savet,ako je neko rapolozen:osmeh:.zanima me procedura oko vocki sad u prolece,znaci prvo rezidba,prskanje preparatima bakra,plavo ulje ili?posle fungicid,dali moze chorus75 i koji inseticid kombinovati?
 
Rezidba
Plavo prskanje, ulje bakar insekticid npr galmin+cuprozin+cipkord ili plavo ulje+cipkord
Posle ide za moniliju, šta i kako imaš celu ovu temu, uglavnom 2 puta fungicid a treći put u precvetavanju dodaš mankogal80 i insekticid. Može chorus, ali je dobro svaki put od ova tri prskanja koristiti drugu aktivnu materiju.

Za kajsije i trešnje to je to, sem ako ne krene neka bolest ili štetočine, trešnju bi mogla protiv šupljikavosti lista, pogotovo NAKON berbe još jednom za list, ako budeš imala trešnjinu muvu dok rod sazreva, ali polako, ne treba baš ni preterivati...

E a za jabuke ne znam šta da ti kažem, ako imaš za svoje potrebe onda isto ovo pa šta im bog da, ako imaš puno pa bi da prodaš onda imaš od 16 do 21 prskanja godišnje, ne volim jabuke zato...

:ppozdrav:
 
Kao insekticid......Primetih da ova tema ili nije pravilno napisana ili ja neznam kako se pise i izgovara ova bolest.Kod mene se kaze MONILIJA a ovde pise MOILIJA.Ako gresim ispravite me ili ako je vec pisano o tome jer nisam citao od pocetka.
 
To stoji sigurno.Moje iskustvo:prvo prskanje zimsko crveno ulje jos ga imam,pred samo kretanje vegetacije bakarni preparat koji mi povoljan i posle 2 dana nekim insekticidom opet po preporuci iz psss.Ove godine(2011) nisam radio jer sam planirao da posecem sljive a nisam,ali nije ni monilije bilo.
 
Što se naslova tiče, mislim da je u pitanju štamparska greška, uostalom nije ni bitno toliko..

Srđane, ovo što kažeš jel misliš crvenim uljem u novembru ili pred kraj zime? Pošto ako je pred kraj zime ispada da imaš dva prskanja pred kretanje vegetacije što je malo i suvišno...a insekticid može slobodno da se doda uz bakar da ne bi prskali dva puta
 
Pred kraj zime nikad nisam u jesen prasako.A navika da se plavo ne mesa sa nicim i nisam razmisljao da nema lisne mase,zato ga razdvajao.Bakar idem pred samo kretanje a crveno ulje kad stignem od feb.pa nadalje.
 
Ti onda nepotrebno na proleće prskaš dva puta bakrom.

Evo sa sajta Svet biljaka forum, cena se možda promenila ali dečko je lepo ispričao, pogledajte aktivne materije, crveno i plavo ulje su bakar i ulje, a galmin je samo ulje pa treba dodati i bakar.

"1. PLAVO ULJE- galenika: 2-3% (2% dobijemo 50l smese)
aktivna materija:bakar oxihlorid 100gr/l +mineralno ulje 700gr/litar =600din

2. CRVENO ULJE -herbos: 2-3% (2% dobijemo 50l smese)
aktivna tvar: bakar (iz bakrenog oksida) 100 g/l + rafinirano parafinsko mineralno ulje..........550 g/l =600din

3.Galmin 1l- 450 din, mineralno ulje (860- g/l ????)
Cuprozin 1kg- (0.35%) -850din (1g=0,85din, 35g=30din)
Cipkord 100ml -480din... (1ml=4,8din, 3ml=15din)
Dakle Galmin 1l obicno se prska od 2-3%, ako se ide 2% znaci od 1l galmina dobijamo 50l smese vode i ulja... na 1l galmina ide 5 puta cuprozina po 35g i 5 puta cipkordad po 3ml, Sto dodje:
450din+ (5x30din)+(5x15din)=450+150+75=675dinara

E sada tezi deo....
Cuprozin ima aktivnu materiju bakarni oxihlorid 350g/kg (35%)
Po ovome bi trebalo staviti 286g Cuprozina u smesu da bi se dobila koncentracija kao i u crvenom i plavom ulju sto povecava cenu trece smese tj. njene bakarne komponente na 243din. Cuprozin se koristi u koncentracijama (0.35-0.75%) tako da ova kolicina pada u dozvoljeni opseg. Ako bi uzeli maksimalno dozvoljenu kolicinu od 0.75% tada bi cena bakarne komponente bila cak 375*0.85=320din.

Dakle plavo ulje je bolje od crvenog posto ima isto bakra a vise mineralnog ulja za istu cenu. Kombinujuci Galmin i Cuprozin mozemo dobiti nesto sasvim slicno plavom ulju za 450+243=693din s tim da mozemo dodati jos bakra i insekticida i koristiti hemikalije i za prskanje u toku vegetacije."
 
trulež plodova - Monilia (Monilinia) fructigena
sušenje mladice sa cvetovima - Monilia (Monilinia) laxa
ja licno najvise koristim signum i kubik i za sada zadovoljan
 
Ja sam prošle godine išao ovako i nisam uočio moniliu laxa

U februaru galmin, cuprozin, cipkord (nije za moniliu al da navedem)

Zatim 3 prskanja protiv monilie laxa:

1. chorus 75
2. alert
3. kubik, mankogal80, dimetogal

Što se kajsija i trešnji tiče ništa više nisam prskao i imao sam jedino šupljikavost lista na trešnjama, tako da sam mogao još jedno prskanje za to. Na šljivi sam imao trulež plodova (monilia fructigena) i jedna od 20 je imala crva tako da sam šljivu trebao još jedno ili dva prskanja protiv monilie sa insekticidom. O jabuci ne bih trošio reči, 5 stabala što sam imao za kućnu potrebu sam povadio jer nemam nameru da prskam 20 puta, crva u svakoj, od ujaka uzmem gajbicu dve jabuka i dosta mi.

Bila je to testna godina, ove godine znam šta mi je činiti :ppozdrav:
 
Sad pitanje;umladom zasadu sljive cime i kad prvo prskanje? I jos ostavio sam stablo na visinu 120cm da li ga skracivati ili ne? Licno misljenje zbog lakse obrade u redovima bolje je vislje ali prihvatam sugestije argumentovano jer dosad nisam obradjivao vocnjak ni u redovima ni izmedju samo kosenje trave.
 
Imaš temu šljiva za ta pitanja, a imaš i temu za zimsko prskanje, da ne trujemo ovu... :ppozdrav: ukratko ako još nema rod, onda mislim da je dovoljno samo ovo zimsko tj prolećno, ali nemoj me držati za reč..neki kažu da se mlade voćke koje nemaju rod ni ne prskaju
 
Ima i za to tema, bez ljutiš, da ispoštujemo red na forumu radi višeg cilja i opšteg dobra :ppozdrav: a ionako ne znam odgovor :osmeh:
 
Mislim,da treba objasniti kako u stvari deluje plavo,crveno..belo itd ..ulje...i zasto je najznacajnije prskanje vocaka..vinograda....itd...Sta se desava sa "Mineralnim uljem u procentu ..tom i tom.."..koju zastitu pravi...sta "bakar" pomaze i kako..kao sastavni deo u prcentu tom i tom...msm.da je to sustina..Ja znam..i meni je jasno..ali ako pricate o tome bilo bi lepo objasniti ljudima koje se ukljucuju u diskusiju,ili samo citaju, a pocetnici su ...sta u stvari dobijaju zimskim prskanjem ..plavim ,crvenim ,belim ...itd. uljem...Ja sam na strani novih clanova...koji nisu ..bas iskusni,obavesteni..itd..da jesu ..ne bi ni bili citaci poruka..i/ili ti posmatraci, i/ili postavljali pitanja iz kojih se vidi da su neobavesteni,neinformisani itd. ..sorry ako sam otisao u Off!

Misa D_fiskal
 
Nazad
Vrh