Zastita kosticavog voca od monilije cveta i ploda

Upravo to ja i rekoh, za plavo prskanje je možda dovoljno i samo bakarni oksilorid ili cuprozin, možda nema potrebe za uljem, ko nema para, bolje a možda i dovoljno samo ovo...o plavom prskanju je bilo reči, malo van teme :)
 
Pozdrav svima. Nov sam na ovom forumu. Hteo bih da ciuem savet od iskusnijih kolega vocara, posto nisam siguran o cemu se radi. Da li je ovo monilija, i da li ima razloga panici?

 
Poslednja izmena od urednika:
Vocar ,da li se i kajsija prska u toj koncetraciji i koja je cena Chorusa,ja mislio drugi put sa Signumom pa ako je Chorus jeftiniji sto da ne!?
 
On ti ide valjda 25 grama na 100 litara i beše nešto baš jeftin, čini mi se manje od 100 dinara 25 grama, ja sam sa njime prošle godine prskao prva dva tretmana, treći mankogal dimetogal i nisam imao problema
 
Ok,hvala na odgovoru,sutra cu kupiti , pa cim stane vetar poprskati (mada javljaju da ce duvati cele nedelje).
 
Da pitam na vreme, kajsija već polako bubri...prethodnih godina sam koristio chorus jednom ili dva puta, bele kokice i cvetanje, međutim ostalo mi je od prošle godine merpana i agrodina, pa me zanima imaju li oni ta svojstva pa da iskoristim i malo i promenim aktivnu supstancu?

Ako ne, da li se mogu koristiti u precvetavanju umesto mankogal80 koji sam do sad koristio?

U pitanju su koštičave voćke (kajsija, trešnja, šljiva, višnja), kao i 3 kruške i jedna dunja.
 
@oktopod
Merpan i agrodin nisu fungicidi za suzbijanje monilije.Chorus je valjan za prvi tretman u fazi belih kokica,prednost mu je sto ima izrazeno delovanje vec od +5 stepeni C.Potom bi dobro dosao signum,oba su sistemicna fungicida i verovatno jedni od najboljih za ove tretmane.Jos vazi pravilo da u vreme cvetanja ako ima dosta padavina,i treci tretman je neophodan,a moze da se ponovi jedan od vec koriscenih.
 
Danas sam kupio ''Chorus 50 wg''.A pretprošle godine sam koristio ''Chorus 75 wg'', (prošle, kao i kod mnogih sa foruma, nije bilo potrebe za zaštitom ::jako_besan:spavam:,
E sad, bio bih vam mnogo zahvalan da mi rastumačite da li je razlika samo u koncetraciji aktivne materije ili ima neka suštinska razlika.
 
Chorus 75 wg - Ciprodinil 750 g/kg
Chorus 50 wg - Ciprodinil 500 g/kg

Ove godine obavezno odraditi, kišno vreme a visoka temperatura, idealno za gljivična oboljenja. Okupati i deblo, nije zgoreg :)
 
Pozdrav svima na forumu i naravno jedno pitanje! Jesenas sam zasadio prvih 50 sadnica trešnje, odrađeno je zimsko prskanje (Plavo ulje + Cythrin (ista aktivna materija kao i Cipkord)) i sada dolazi vreme za zaštitu od Monilije! Moje pitanje je da li postoji specifičan program zaštite od monilije za mlade sadnice koštičavog voća (prva godina po sadnji)??? Voće koje posedujem na okućnici štitim Sygnum-om i po potrebi nekim insekticidom i ono je namenjeno za, da tako kažem, "kućne potrebe", ali trešnje su zasađene u komercijalne svrhe zato želim da dobiju maksimalnu zaštitu!
 
Oprskaj chorusom kad malo nabubre pupoljci pa u fazi belih balona, a čim krenu listići mankogal80 i cipkord kao insekticid.
 
Sta mislite da li mi je dovoljno jedno prskanje protiv monilije posto mi je steta na kajsijama skoro 100%.Ima li potrebe dva puta prskati kada nema oprasivanja(izmrzao tucak)
 
U pravu si Bećarina, opet mi se omaklo, hvala na ispravci :D

Po pravilu tj potrebi ide 3 prskanja. Beli baloni, 50 posto procvetalo i pun cvet. U precvetavanju za list i insekticid.

Ja ću ove godine samo u punom cvetu a to je već preksutra, sutra bih ali sutra idem na posao...i posle naravno u precvetavanju i to je sve za kajsiju ove godine do jesenjeg.
 
Risto kakav je taj Geomer,mislim kao aparat i dal je efikasan kao oprasivac? gde ga ima u Beogradu jel znas?I ljudi sta je najbolje za moniliju sta je bas suzbija iz vaseg iskustva Kubik<Signum ili Chorus?
 
Mislim da je efikasan tj mnogo bolje rezultate postizem sa njim.Kupujem ga u Vrcinu u polj apoteci kod coveka koji mi je ujedno i zastitar.Chorus definitivno
 
Nazad
Vrh