Viljuškar

Otisla mi vodena pumpa na viljuskar Manitu. Jedva sam je skinuo. Evo slika.
2akbsr9.jpg
1juijr.jpg
166k5ud.jpg
 
Pojma nemam , prvo sam imao problema sa 1 sraf koji je bio imbuls i ti broj 6.5mm. Nikako nisam mogo da ga odvijem , pa sam mu izbusio glavu , a posle pumpu nikako nisam mogo da je odlepim. Natego sam je flasencugom i ostavio izvesno vreme , tek posle nekog vremena ona se odlepila.
 
Malo je van teme,ali zanima me rucni paletni viljuskar-na sta obratiti paznju pri kupovini,prednosti,mane-neki brend?
 
Obrati paznju na tockove, ja imam od plastike,neke krute i smeta im i najmanji kamencic,odmah zapne i samim tim se tesko vuce,a zbog te plastike jako je bucan...ima sa nekim tvrdim gumenim tockovima mislim da je mnogo lakse manipulisati njime.
 
Naradio sam se sa time. Tocak mora biti ispravan na svima hidraulika radi ok koliko sam imao prilike videti. Tockici napred isto da nisu pohabani. Marka je nebitna, sve je ok. Kod ovih vecih elektricnih, gasnih bi se moglo pricati.
 
Probaj da li dize neki teret malo tezi, takodje tockovi veliki najbolji su od gume, napred mali mogu i od poliamida.
 
Veliki tockovi je svejedno od cega su, dokle god je nepohabano. Imali smo u Kuhne Nagelu u Ugrinovcima jedan koji je dizao odlicno, tocak od pune gume, pa je ostecen mestom. I to struckanje jako gubis snagu kad guras/vuces neku tezu paletu. Jako se habaju ako radis po neravnom, to je predvidjeno za idelano ravno i za magacine. Ako ces da radis po betonu neravnom, svaki ce se pohabati. Ako uzimas da tovaris hladnjacu pa za manevar unutar slepe ili tako nesto sluzice milion godina. I da uzmes nov Jungheinrich od 1.5-2t mislim da nije skupo toliko.

A u DelVelPro (deltina veleprodaja) sam vozio Jungheinrich elektricni. Azdaja. 4 meseca koliko sam radio 2009 godine nijednom nije nista stucnuo, a u 2 smene non stop smo ga ganjali. Nocu se puni i 2 smene izdrze baterije. Jos bolja varijanta je gasni viljuskar. Tu sam vozio Clark, Toyotu, Mitsubishi i Jungheinrich. Clark je najjeftiniji, a Jungheinrich je nekako najprecizniji, najbrzi, najstartniji.
 
Posedujem viljuškar na traktoru MTZ 80, dizalica je od petotonca. Kod mene je oko 15 godina i stalno ga koristim
 
Veliki tockovi je svejedno od cega su, dokle god je nepohabano. Imali smo u Kuhne Nagelu u Ugrinovcima jedan koji je dizao odlicno, tocak od pune gume, pa je ostecen mestom. I to struckanje jako gubis snagu kad guras/vuces neku tezu paletu. Jako se habaju ako radis po neravnom, to je predvidjeno za idelano ravno i za magacine. Ako ces da radis po betonu neravnom, svaki ce se pohabati. Ako uzimas da tovaris hladnjacu pa za manevar unutar slepe ili tako nesto sluzice milion godina. I da uzmes nov Jungheinrich od 1.5-2t mislim da nije skupo toliko.

A u DelVelPro (deltina veleprodaja) sam vozio Jungheinrich elektricni. Azdaja. 4 meseca koliko sam radio 2009 godine nijednom nije nista stucnuo, a u 2 smene non stop smo ga ganjali. Nocu se puni i 2 smene izdrze baterije. Jos bolja varijanta je gasni viljuskar. Tu sam vozio Clark, Toyotu, Mitsubishi i Jungheinrich. Clark je najjeftiniji, a Jungheinrich je nekako najprecizniji, najbrzi, najstartniji.

Da...znaci da,po tvom misljenju,nije za rad recimo pod hangarom koji je betoniran,jer nije bas idealno ravno recimo kao plocice?
 
Daju se naci paletari koji imaju tri polozaja male rucice: dizanje, spustanje i vuca unazad. Vuca unazad se vrsi tako sto se velika ruka povlaci prema nazad, prednost takvih paletara je da se mogu koristiti po donekle neravnom terenu.
 

Pre par meseci sam uzeo ovako slicnog Jungheinrich -a sa dizanjem od 3 metra.1998. godiste veoma ocuvan za 300 eura sa neispravnim akumulatorom.Nosivost 1600kg.namesten i radi na dva traktorska akumulatora od 140Ah.
 
Poslednja izmena:
Da...znaci da,po tvom misljenju,nije za rad recimo pod hangarom koji je betoniran,jer nije bas idealno ravno recimo kao plocice?

Zavisi koliko radis. Svaki ce izdrzati neko vreme. Pog teretom se habaju tockici kad je neravno. Moze ono biti blago neravno, ali da nema rupe ili tako nesto gde tockici upadaju. Tu se gubi snaga coveka koji radi sa njim i najvise se haba. Pritom ja ne znam koliko ces ti raditi sa njime, ja sto sam radio sa tim masinama su firme gde dnevno viljuskari prebace nekoliko stotina palata. Znaci ako je izbetonirano, ali da nema rupa i rupcaga, kao i sitnog sljunka bice ok. Naravno neces ga ganjati i lomiti. Kad je pod teretom polako i ice.
Nije to lose resenje sto je okacio Vlada. To je kombinacije elektricnog i rucnog. Ti komandujes gore, dole i napred nazad. Tvoje je samo da ides pored njega. Ne treba snaga i dosta je ekonomican. Imas varijantu koja dize na visinu od 2-3m kao taj, a imas i bukvalno kao rucni viljuskar samo na struju. Ti strujni viljuskari imaju dosta jace tockove, kod njih jedino mora biti suvo, jer proklizuju. Kad se prospe neki sok, secer i slicno onda slajfuju.
 
Ovaj sto sam ja uzeo ima par mana.Prva je to sto hvata samo palete po duzini, da bi ih uzimao popreko mora da se digne jedna na drugu. Takodje ne moze da dize teret na neke stepenice ili u neku zgradu sa visokim temeljom jer mu smetaju donje viljuske. Kada uzima teret sa neke prikolice sa strane, mora biti gore mali rucni paletar jer ovome dole smetaju tockovi od vozila, naime viljuske tada udaraju u njih.
 
To je viljuskar koji je prelazno resenje. Ali realno i jeftin je. Za te pare se isplati za nekoliko radnih dana kroz ustedu u radnoj snazi ili usluzno da ti neko tovari i stovara kamione.
JH nov elektricni nesto se secam cene od 10k evra da je bilo kada je Delta uzimala. 3t nosivost, brz kao munja, a hidraulika kada se izvezbas u milimetar precizna. Tako nesto (ili gasni naravno) ako se moze naci polovan za 2-3k to je fantazija od masine.
 
Ne znam stvarno to. Znam samo da sa tim JH sam istovarao slepere sa pivom (to je najteza paleta koju sam istovarao). Stavim dugacke vile i hvatam sa suprotne strane paletu. Orgomna poluga se dobija, ali nikad nista se nije ukrivilo i to tako radi godinama. Te njegove vile su prilicno jake. Pun materijal i to je neko okaljeno gvozdje. Recimo kada se zapne za zid, neki beton ili tako nesto. Nista se nece desiti vilama, uvek ce nastradati to u sta udaris.

Sad razmisljam 55mm je predebelo. Nije toliko pre ce onda biti 30mm. 55mm je za bas neke ekstremne terete.
 
Imam te viljuske od 55mm za traktorski utovarivac,a mislim da je prejako da bi 30mm bilo dovoljno za 2tone max vise 1.5tone bi radio .
 
Pa ako vec imas od 55mm onda sta fali da bude predimenzionisano.

Paleta Jelen piva kolko se secam je oko 1400kg kad se hvata prvi red viljuskar skoro da ne oseti da nesto nosi. Kada hvatam sa dugackim vilama, onda se malo ljulja ako naglo kreces, ali opet se nista ne krivi. Ako ima dimenzija 30mm i 55mm, onda definitivno sam ja radio sa 30mm. Jedino ako ima nesto izmedju. Nikada o tome nesto nisam razmisljao. Poskidam ceo drugi red, samo mimo kamiona, skinem dugacke vile i onda sa obicnim vilama manipulisem.
 
Nazad
Vrh