Vesti i obaveštenja

A oni se vec vode u grupu trajno zainteresovanih. Na njih uvek mozemo da racunamo.
 
Ja mislim ako im dopustimo da ce prodati i nasu licnu zemlju. U ovoj zemlji sve funkcionise bez ikakvog reda i sve je na dza bu probace da nas zajebu pa ako prodje prodje,tako da ukoliko se pobunimo protiv prodaje zemlje strancima umesto nama verovatno ce odustati a u protivnom ce reci da je to super da budemo robovi na svojoj zemlji
 
Asocijacija poljoprivrednika: zahtevi za izmenu Nacrta Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju


SUBVENCIJE ZA BILJNU PROIZVODNJU 17.000 DINARA PO HEKTARU
Novi Sad, 16. novembar 2012.
Na Upravnom odboru Asocijacije poljoprivrednika doneseni su sledeći zahtevi vezani za izmenu Nacrta Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju i upućeni su na adresu Ministarstva poljoprivrede:
- Agrarni budžet treba da bude minimalno 5% nacionalnog budžeta.
- Subvencija za nekomercijalna gazdinstva u minimalnom iznosu od 90.000 dinara godišnje.
- Pravo na podsticaj se pokreće po zahtevu korisnika podsticaja koji se podnosi Upravi za agrarna plaćanja sa podacima Registra na dan 31.01. tekuće godine.
- Premija za mleko se isplaćuje mesečno, a minimalni iznos premije po litri mleka je 10 dinara. Premiju dobija svaka litra mleka bez minimalnog limita od 3.000 i po kvartalu. Premija se isplaćuje direktno na namenski račun proizvođača.
- Podsticaj za biljnu proizvodnju se isplaćuje po površini proizvodnje u minimalnom iznosu od 17.000 dinara po hektaru. Troškovi inputa (regresi za repromaterijal) u poljoprivrednoj proizvodnji su uračunati u predloženih 17.000 dinara po hektaru. Poljoprivredni proizvođači ne moraju dobijena sredstva pravdati fiskalnim isečcima. Regresi se isplaćuju kao subvencija za osiguranje i skladištenje u Javnim skladištima.
- Pravna i fizička lica imaju pravo na subvencije do maksimalno 100 ha i ne manje od 100 ha za one koji imaju više 100 ha u Registru.
- Podsticaji za kvalitetne mlečne krave se utvrđuju po grlu u minimalnom iznosu od 25.000 dinara po grlu, maksimalno do 100 grla, a podsticaji za krave dojilje se utvrđuju po grlu u minimalnom iznosu od 25.000 dinara po grlu, maksimalno do 100 grla.
- Korisnik sredstava u toku kalendarske godine po osnovu direktnih plaćanja, osim po osnovu kreditne podrške može ostvariti maksimalni ukupan iznos subvencije do 5.000.000 dinara za pravna i fizička lica.
- Mere EU o nitratnoj direktivi za nabavku nove mehanizacije, opreme i izgradnju/adaptaciju potrebnih u stočarskoj proizvodnji subvencionisati sa minimalno 45% od vrednosti investicije.
- U okviru ostvarivanja prava na subvencije za ruralni razvoj udruženja poljoprivrednika imaju isti tretman kao pravno ili fizičko lice - nosilac poljoprivrednog gazdinstva.
- U okviru mera ruralnog razvoja definišu se i posebni podsticaji za proizvođače i udruženja proizvođača deficitarnih proizvoda u voćarstvu i povrtarstvu, kao i za proizvodnju proizvoda sa oznakama geografskog porekla (stručna savetovanja, učešće na sajmovima u zemlji i inostranstvu) – piše u tekstu primedbi Asocijacije poljoprivrednika, koji je potpisao Miroslav Kiš.

Samo mi nije jasno zasto se ne pominje govedarstvo i svinjarstvo u zahtevu za izmenu nacrta zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju ?!?
A gde su ovde zahtevi za podsticaj po grlu stoke ( bika ili tovljenika ) ??
Ili to spada u ,,posebni podsticaji " znači gore je sve navedeno za one koji obrađuju zemlju i imaju krave , takoreći u detalje a za ostalo ništa
Kakav ovde zaključak izvesti '??
Da je ovo asocijacija ratara i mlekara !!!
 
Poslednja izmena:
- Pravna i fizička lica imaju pravo na subvencije do maksimalno 100 ha i ne manje od 100 ha za one koji imaju više 100 ha u Registru.

Ajde neko da mi pojasni glupav sam..
 
Nisi jedini, izgleda namerno se pise dvosmisleno ili visesmisleno
U uredbama 2+2 mogu biti i 4, i 5, i 7, i 1...cak i 0 ....i to sve u isto vreme
 
Crno nam se pise. Cilj EU nije da srbija ulaskom u EU bude konkurentna već njene vodece clanice koje ce plasirati svoje proizvode po srbiji. Privreda u Srbiji je unistena a i poljoprivredi dolaze crni dani. Svi oni "veliki" poljoprivrednici koji smatraju da ce biti konkurentni na stranom trzistu, mislim da su u velikoj zabludi. Naša privreda nije mogla da opstane pod pritiskom stranaca a po svemu sudeći to će se dogoditi i sa poljoprivredom, ako se nešto ne preduzme. Svaka drzava podiže svoju privredu,poljoprivredu za razliku od srbije. Nebih me iznenadilo da jednoga dana (ako vec nije) strani kapital uce i u nasu skupstinu. Skupštini srbije je više potrebna podsticajna injekcija nego srpskoj poljoprivredi. Poljoprivreda je ovu drzavu mnogo puta izvlačila iz krize i kao takvu je treba ostaviti. Ako treba nekome pomoći to je srpska privreda Drzava je mnoge firme pomagala, raznim privatizacijama, mnoge od tih firmi vise nerade. Sada pomaze poljoprivredu, kakav ću tu scenario biti ostaje samo da se nasluti.
 
Poslednja izmena:
Sada pomaze poljoprivredu, kakav ću tu scenario biti ostaje samo da se nasluti.
Нема шта да се наслућује! Просто речено ради се о производњеи (стварању нове вредности тј. добара) и потрошњи. Држава, односно државна администрација, ништа не ствара (осим ако не штампа паре па ствара инфлацију што смо видели 1993.) него само троши. Е сад, не може да захвати из п р а з н о г казана (мог нпр.) ал' може из пуне штале и амбара (твог нпр.).
 
To vam ja skrećem pažnju odavno,malo se investira u proizvodnju-obnavljanje mehanizacije,pare-ono malo što se ima troši se na druge stvari,zato i ima Srbija užasan prosek prinosa,naravno da će NEOZBILJNI ispasti iz kombinacije,bez obzira dali rade 5 ili 500kj
 
To vam ja skrećem pažnju odavno,malo se investira u proizvodnju-obnavljanje mehanizacije,pare-ono malo što se ima troši se na druge stvari,zato i ima Srbija užasan prosek prinosa,naravno da će NEOZBILJNI ispasti iz kombinacije,bez obzira dali rade 5 ili 500kj
Pare nisu problem, para u srbiji nema osim kod tajkuna koji ne razlikuju šangarepu od šećerne repe a sada naveliko kupuju zemlju i nabijaju cenu poljoprivrednicima čiji su dzepovi prazni. Drzava treba da pomogne mala, srednja i na posletku velika gazdinstva a strancima šta ostane
 
Nazad
Vrh