Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Ovo je da čovijek poludi sa ovim korijenom. Oko 8 godina isti problem. Sad sam na parceli gdje povrće nije bilo 5g, tri puta pustao Metalaksil M a zadnji put dodao i Funomil i ne vrijedi. Znači 8g radim papriku sa prosječnom štetom oko 30 %
 
Probaj balb i galofungin.
Ja imam problem sa bakteriozom u plasteniku, mislim da zbog toga odbacuje cvet. Prskao bakar oksihloridom, znatno se popravila situacija.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Galofungin T je isto što i Funomil, pustao sam prošle godine Funomil i ništa nije uspjelo. Šta god probam samo sam džabe bacio pare a problem ostao. Na ovoj parceli 5g nije bila paprika i ne vrijedi ni to. Dao sam brdo para na 6000m2 paprike u plastenicima ali riješenja nema. Sutra bi trebalo da mi stignu i predatori za trips za 3000m2 i ako to ne uspije riješiti trips biće veselo ove godine.
 
Jedan zaštitar mi je preporučio da ih kombinujem, balb i galofungin. Polio sam par puta i prestalo je. Ove godine sam prskao leđnom prskalicom tako da se slije niz struk, jer još nisam montirao kap po kap zbog stalnih kiša. Ja imam malu površinu, pa nije veliki posao i trošak.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
20 ml balb i 10 ml galofungin na 10 l vode za prskanje. Polivanje 75 ml po biljci ili 150ml između dve biljke u dvoredu, isti rastvor. Ovo za količinu vode po biljci nisam siguran, zaliva se na već polivenu papriku.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Po biljci obično ide 2 dcl, to za mojih 20000 biljaka treba 10 l Balba i 4 l Galofungina, to je negdje oko 400 e. E sad pošto sam ja svašta nešto godinama probao i nisam uspio riješiti problem, bojim se svakog sledećeg ulaganja pogotovo što je bolest već krenula. Probao sam tretirati Metalaksilom sa jačom dozom nekoliko već oštećeni biljaka i nije se desilo ništa na bolje.
 
Probaj na jednom manjem delu da vidiš ima li efekta. Verovatno neće puno pomoći sad kad je biljka već velika, a koren oštećen. Razumem muku, mi proizvodimo malu količinu za sopstvene potrebe, pa se nerviram za mnogo sitniju štetu od tvoje.

Послато са DN2103 помоћу Тапатока
 
Pustio sam prije nekoliko dana Metalaksil i Funomuil (Galofungin) pa ću za nedjelju dana još jednom probati.
 
8aa489d4f4fad6c421f166fda9960c5a.jpg

43717ec1ba3db6e932be6596c0bddfce.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Napredujemo polako. Bolja godina od prosle, pre svega zbog temperature i padavina. Ima na jednoj njivi malo bakterioze, dva-tri pecata po 100 ak kvadrata. To idemo rucno bakrom na svaki treci-cetvrti dan da bi drzali pod kontrolom. Ako sad lepo prodjemo s ovim toplotnim talasom, imamo cemu da se nadamo
0f69cd3937e7b2275a41304aeeb8caff.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel bakar beše usporava rast paprike?
Verujem da se pojavila kod mojih jer su skupljali rasad po komšiluku.
Dobila je protiv plamenjače Ridomil i Signum.
Kažu nema grinje što mi je čudno usled ovolikih padavina.


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Šta kažu iskusni proizvođači paprike. Ja nisam nikada radio folijarnu prihranu paprike Kalcijumom, a pošto ima dosta fleke od manjka ili neusvojivosti Kalcijuma planiram folijarnu prihranu Kalcijumom. Pitao sam stručnjake dali se može miješati Kalcijum sa insekticidima da iskoristim radno vrijeme. Međutim neki kažu da može a neki da nemože. Ja sam uradio jedno prskanje i pomiješao Kalcijum i insekticid i nisam primijetio ništa neobično. Šta vi mislite šta kaže praksa.
 
Mogućnost mešanja uglavnom uvek piše u uputstvu na preparatu,svaka grupa insekticida je uglavnom priča za sebe.
 
Pošto nemamo sve podatke onda je rizično. Malo se paprika zasušivala i to se osvetilo sa flekama.
 
Nazad
Vrh