Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Valja li čemu Supra Agro za patogene u zemljištu.
Koristio sam u malinama ranije, skup sport, to trihodermu, ostale carobne napitke batalite. Nista bez stajnjaka, ko nema stajnjak ima slamu, zafrezirajte sto vise slame pre sadnje, potom tokom vegetacije po rasadjavinju dva tri puta huminske kiseline. Sto prirodnije to bolje brz mnogo hemije.

Послато са 22101316G помоћу Тапатока
 
Radio sam i sa stajnjakom, ništa ne riješava što se tiče bolesti korijena. Ne riješava ni hemija, jedino mi ostaju biološki preparati, gljivice razne.
 
Meni su bili stručnjaci firme enzazaden njih 8, pratili su novo sjeme paprike koju su posadili kod mene, i za bolesti korijena mi preporučili da radim Trianum gljivice, ali od rasade i do kraja augusta. E sad i ja sam se nadavao dosta para za koje šta i često džaba. Vazda stručnjaka koji kao nešto znaju a ništa od toga. Ja ove godine poslušao opet struku pa ubacim na 3000m2 predatore za trips. I bilo je to dobro što se tiče tripsa, ali krene smrdibuba od prve berbe. Šteta je krenula od druge berbe pomalo, da bi treća bila katastrofa. Nabave oni meni nim ulje kao bio proizvod jer nesmijem hemijom zbog predatora. I uradim dva prskanja u roku 10 dana a smrdibuba sve više. I juče odlučim poprskati sa kopijom karate zeon i time sam pobio i predatore. Eto to je struka koja je polovična nedovršena. Ja ću probati sledeće godine Trianum najvjerovatnije, ionako sam dosta para bacio pa da i to probam jer je inače paprika postala veoma veliki upitnik za proizvodnju.
Citam malo unazad, pa vidim za smrdibubu. Mi smo imali jednu zasitarku koja nam je preporucila da koristimo Epin ekstra za smrdibubu (da, znam da nije za to, ali navodno nesto u njemu smeta smrdibubi, pa ne slece na te plodove koji su tretirani).
Sto se tice tog zutila nasao sam neku studiju da izazivaju larve cikada koje u prolece krenu da izlaze iz zemljista, i na putu ka povrsini svaku korenovu dlacicu koju gricnu prenose virus (ako je cikada zarazena). To se desava krajem maja, pocetkom juna, i manifestuje se od polovine do kraja juna (i tacno tako se i pokazalo da sto kasnije se sadi, manje zutila ima).
Lek za cikade bi bila hladna zima, da pobije larve u zemlji, ili mozda (ovo je vec moje misljenje, ne znam da li je neko probao) pustati neki insekticid kroz kpk u tim kriticnim fazama kraj maja-pocetak juna. Ne znam koji bi insekticid mogao biti efikasan, ovako na prvo razmisljanje mi pada na pamet hlorpirifos, ali njega vise nema, tj zabranjen je.

Jos jednu varijantu za bolesti sprovodnih sudova koju sam nasao je upotreba giberelinske kiseline. Mi je koristimo u jabuci za diferencijaciju pupoljaka, deobu celija i ne znam sta sve ne. U studiji pise da ne moze da izleci papriku, ali drzi sprovodne sudove cistim i otvorenim duze, i paprika ispoljava manje simptoma, i duze ostaje zelena, pa iznese kakav takav rod.
Eto mala tema za razmisljanje, jer izgleda i tebe muci to zutilo u paprici kao i mene.
 
Smrdibuba se lako riješava hemijom, samo je problem kad se radi sa predatorima za trips, onda nemože hemija. Razgovarao sam sa stručnjakom iz Zelemog Hita vezano i za smrdibubu ako imam predatore tripsa i vezano za korijen paprike. Za smrdibubu mi je rekao da su imali prošle godine i predatore protiv smrdibube, i da su se dobro pokazali, cijena je bila oko 100 e za 1000m2. Za korijen mi preporučuje Trianum gljivice i nekoliko tečnih biostimulatora kroz kpk. Sve je skupo pa ću vidjeti šta ću od toga raditi.
 
Radio sam i sa stajnjakom, ništa ne riješava što se tiče bolesti korijena. Ne riješava ni hemija, jedino mi ostaju biološki preparati, gljivice razne.
Probaj ubaci zeomin pre freziranja. Samo ne problem do zemljista jer nije u balansu. Meni je prvo on resio kilu kod kupusa, tu sam video da vredi, nista drugo mi nije pomagalo a samo tu jernu parcelu imam odvojenu za kupusnjace. Nije skup ne reklamira se, ko onaj geo 2 od kog sam jedva naso sastav, zeomin je duplo koncentrovaniji slican sastav. Koristim ga i za paradajz i papriku nikad ne pustam kalcijum fergitaciono, samo pre freziranja posolim, jedino je zajebano sto nije granulat nego praskast ko pepeo pa ako je vetrovito nosi ga vetar.

Послато са 22101316G помоћу Тапатока
 
Koju kolicinu zeomina si bacio i na koliko ari? Ako sam te dobro shvatio, na toj njivi si imao problem sa kilom kupusa, a posle primene vise ne. Da li si ga primenio jednokratno ili vise puta uzastopni.
Pitam jer i mene na njivi muci kupusna kila?
 
Nema toga kod nas, mislim da je kod mene zemljište puno patogena, radi se tu 40g povrće, nema tu više mjesta da nije bila paprika prije 2 3 g. Sada gdje prebacujem 3000 m2 plastenika bila je parika prije 2g, i na tom mjestu je bilo problema sa korijenom. Stručnjaci samo savjetuju Trihodermu i druge gljivice od sadnje paprike jer kasnije nema efekta.
 
Moji seju papriku vec pa 40 godina na isti nacin, napravi se leja (tunel) 5-7 m duzine sirine do 1m, ode se u sumu uzme zemlja i izmesa sa pregorelim sitnim stajnjakom. Oivci se zemlja gde ce biti leja, tj na ejsen se tu izrilja, onda se prekopa isfrezira da se usitni zemlja, izravna, stavi malo te mesavine stavi seme i pokrije tom mesavinom. U leji se seje paprika, paradajz uvek ide u jedan kraj leje i onda se po sredini leje u ceoj duzini poseje krastavac koji ostaje tu kada se rasad iscupa.
Medjutim, poslednjih godina ima dosta problema sa poleganjem rasada paprike i krastavca, cak i problem sa losim nicanjem krastavca.
Ove godine razmisljam da probam nesto drugo, uzmem sitan supstrat (mozda i balu od 250l ili dva dzaka na primer od po 70 l) glistenjak jablan 20l ja ga koristio za cvece prosle godine u saksijama i mogu da kazem da je bas cvece bilo u boljoj kondiciji nego ranije i ima neko djubrivo u granulama(stajsko)
Lepo se to izmesa , napravi se da kazem leja daskama na primer 7*1*0.1, na dnu je zemlja onda se tu sipe izmesan supstrat stavi seme pa preko ostatak supstrata.
Jel neko ima ideju koliko 250l pokriva?
Zvao sam poljo apoteke i u jendojm mi kaze prodavac ja sa 250l stavim mislim da mi rekao 30 kontejnera od 104 rupe.
Da sade u kontejnere nema nista od toga navikli ovako i to je.
 
Substrat je zdrav, ali opet i tu mora da se koristi previkur da rasada ne pada. Vreća 70 l kod mene puni 19 do 20 kotajnera stiropol 60 rupa
 
Da da previkur sam zaboravio, njega odmah nakon sto stave seme tog dana se zalije sa 10l vode u kome je Previkur, onda kada krene da nice i ima 3 lista ide zalivanje ponovo previkurim, onda kad krene da pada rasad ide Previkur i prihrana ali se prska
Pre nekoliko godina mi jedan tehnolog iz Fitoferta napisao sta treba da radimo da ne bi doslo do padanja, dao neke prihrane neke fungicide, insekticide ono izadje mislim skor 5000. Ja stao cekaj bre malo seme jos nije u zemlju a dado ovolke pare jes da ce ostati to i za sledecu godinu posto su bile ambalaze od 250 ml do 1l ali mnogo. Broj covekov sm zagubio takodje uputstvo sto mi je dao isto zagubio.
A koliko je dubok taj stiropor?
Jel kontejner jedna rupa ili je vise spojenih rupa kontejner?
Ako mzoe dimenzije pa cu na osnovu toga da napavim neku projekciju prostora, nesto mi se nedaje preko 3000 za 250 l pa to da ostaje da se razvlaci
 
Imam i kotajnere bez rupa za sjetvu za pikiranje, oni su oko 51 x 30 cm i punim ih oko 3 do 4 cm debljine i na jednu vreću 70 l napunim oko 15 kotajnera.
 
Znaci 6 kontejnra da kazemo zauzme prostor metar kvadratni pa odokativno rekao bih da za nasu leju bi dva dzaka od 70 l. plus glistnjak 20l i stajnjak u granulama 15l taman ce biti dovoljno, laske da se dokupi ako zafali malo zemlje u lokalnoj prodavnici.

Hvala na info
 
Bejah juče do poljoapoteke pa uzeh program zaštite.
Ovo mi liči na program na koji mi je pre par godina jedan zaštitar pisao iz Fitofrrta, ograničavam se na prihranu i polaganje rasada, ostalo što je u ovom planu sem Afinexa nije mi poznato.
Ono što se sećam da sa poštovao prihranu i od tada tu prihranu koristim, što se tiče fungicida Previcur, na ovaj Proplant sam zaboravio možda ga ove godine vratim u upotrebu.
Znači pored Previkura samo Ridomil, Signum ako se pojavi trulež korena i nešto na A ako se dobro sećam protiv grinja.
Tamo ako se javi baš jaka plamenjača avgusta ide Ekvejzn tj.išo je ne znam dal ga sada ima u prodaji
1552f07456f7bcaf08af79485a206d2b.jpg
f2cf77a6185be216fac70b6487ac1a47.jpg


Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Interesuje me na koji nacin radite postupak prepiranja i dezinfekcije semena paprike i cime? Pozabavio bih se malo time zbog povecanja procenta klijavosti i smanjenja bakterioze.
 
Ja sam radio isti dan kad sijem papriku sa živom sodom (kaustična soda) rastvorom sa vodom 2 %, u trajanju 20 minuta. Posle se dobro ispere uz promjenu 4 , 5 puta čistom vodom, zatim femom prosušim sjeme i sijem.
 
Znaci pripremis rastvor u tom odnosu, naspes seme u rastvor i posle 20 min stajanja ga propiras par puta cistom vodom, zatim sledi susenje.
Da li to mogu uraditi primera radi i dvadesetak dana pred setvu, da bih pripremio na vreme?
Takodje, da li si kasnije u proizvodnji primetio manje bolesti?
 
Poslednja izmena:
Tako je, samo dobro isperi uz miješanje i mijenjaj vodu, ja osjetim po prstima kad voda više nije klizava. Knjiga kaže da se može tretirati prije sjetve i lagerovati sjeme. Sad dali je kasnije bolja proizvodnja mi to nemožemo ni znati bez probe tretirano i netretirano. Vjerovatno da je bolje jer skoro sve proizvodne kuće tretiraju sjeme. Enza Zaden je prije tretiralo sjeme paprike a od prije nekoliko godina ne tretira, barem se ništa ne vidi na sjemenu i ne piše da je tretirano.
 
Nazad
Vrh