Ursus

Svaka masina je dobra ako je ispravna a koliko ce biti ispravna to od gazde zavisi .Koliko on njemu pruzi masina toliko vrati i tu nema ovo ono a uporedjivati razlicite traktore je smesno.Svaki ima svoje dobre i lose strane i svaki je dobar u svom cenovnom rangu za koji je kupljen. Ja imam vladimirca od 600eur i nemogu da kazem da je los za te novce a da sam imao potrebe i novaca 2000eur sigurno vladimirec nebi dosao u dvoriste .Ali meni netreba bolji ni jaci za ovo jada od zemlje i treba biti zadovoljan onim sto se ima i zavrsava posao iako ima neke mane. Sto se tice ursusa mislim da nikakav problem nebi bio da se ubace dva razvojena sistema kocenja i nebi bilo problema. Jedan kocioni za jedan drugi za drugi tocak bez ikakvih smicalica izmedju. Glavni cilindar kvacila nema vecu silu pritiska i nisam bas siguran koliko bi to bilo pouzdano bas duze vremena.
 
Ja imam Ursus 355 već 35 godina i nemam sa njim ama baš nikakvih problema, uz održavanje kako treba. I naravno poštovanje njegovih mogućnosti. Jedina mana mu je mehanički volan.
 
E moj "prijatelju"! IMT 533 je za tebe "poluproizvod"? Danas na jednog IMT-a 533 zamenih glavu motora, a on ni manje ni vise nego 1968 godiste. Ja mu bi' prvi koji je otvorio motor! Da je kako ti kazes "poluproizvod" da li bi trajao evo gotovo pola veka? Na Ursusu (355-360) koji je stariji preko 30godina ne postoji ni jedan fabricki deo osim eventualno bloka motora. Toliko o poredjenju Ursusa sa IMT-om. Smesni ste mi vi koji pljujete po IMT-u bez ikakvog osnova!

Da naponem, da me ne bi pogresno shvatili! Nisam FAN IMT-a ali ovo su cinjenice iz visedecenijskog majstorskog rada. U ovu raspravu sam se ukljucio bas iz tog razloga da se neke sklopocije i krntije ne bi dizale u nebo da neko koji ovo cita ne pomisli da je to ozbiljan traktor pa da se zajebe...

- - - - - - - - - -



Ako je zaista problem u vozacima. Onda vzaci Ursusa imaju neki mentalni probem!
Ajd mi pokaži jednog imt-ja koji nije mastan ko guska?
Nebitno ko je šta radio i otvarao, koliko stroji daš toliko će ti i vratit i to je jedina činjenica. Ne velim da 533 ne valja, ali meni osobno imt traktori nisu sjeli k srcu, a najviše im zamjeram tu getribu sa 3 brzine i neimanje nožnog gasa. To me ubija dok moram šaltati, gas gurati i još volaniti, a da je poluproizvod, jest, prve generacije još ok ali sve poslje pobacano zajedno samo da se kotrlja. Nije niti medo nešt bolji, ima i on svojih mana, i našrafao sam se ga u tih 5g koliko je kod mene, ali dok ja velim skoči, on pita koliko visoko i ne razmišlja!



Ja i ti sami u garaži, šrajfamo po turaži!
 
Necemo se svadjati,da zanemarimo to sto sam ja imao Ursusa dok se vecina vas i nije rodila,i kvalitet tadasnjih delova,i fabricke servisere i cenu novih traktora,necemo ici daleko.Mnogima mogu biti i deda,a ne otac ali to neznaci da treba ici u svadju,pricajmo,ovde smo svi ista generacija.

Imam tu jedno drugo pitanje,nisam saznao taj podatak,cija je licenca Ursus i Zetor traktori.Pitanje vazi i za motore.
Za IMT se zna Massey,za Rakovicu pljunuti stari Landini,motori cisti cuveni Perkins,Torpedo je Deutz,Store je Fiat,Fap je Mercedes,Zastava je Fiat,Zmaj je Massey.....Sva domaca industrija ima neko zapadno poreklo jakih firmi,giganata.Poljska i Cehoslovacka industrija je bez ikakvog porekla,ja nisam nasao neki masovan podatak na internetu.Zanima me i Skoda,Liaz kamioni,Ursus i Zetor traktori,Jelcz kamioni,Skoda automobili.
 
Zetor i Ursus, kao ni Skoda nisu radili po licenci. Skoda je radio i izvozio menjace i za Posche-a. Ursus je posle radio po Massey licenci, a sad se samo sklapaju tamo traktori sa delova Bosch, Carrao, Iveco, Perkins... (izgorela prvobitna industrija do zemlje). Skoda je danas pod VW corporacijom (kao i Seat itd.), a Zetor do dan danas proizvodi sam sebi motore, i traktore (mada u neke modele i on ugradjuje Bosch hidraulike...).
Jelcz i Liaz nisu mi toliko poznate firme - ne pozajem toliko istoriju te dve firme.
Druga stvar, nije ni Ursus ni Zetor "kopirao" ili "krao" jedan od drugog. Vec su te firme saradjivali u istrazivanjima, pa su tako izradili neke modele traktora (i motora), kao i nekih delova (napr. prednja vuca za 80+ks u Ursusima i Zetorima iste generacije). Znaci nije "Ursus kopija Zetora" ili obrnuto, vec su radili zajedno na nekim modelima (napr Crystali i Ursusi C-385 - ... - C-1604).
Imt jeste kupio licencu od Massey-a, Zmaj je kupio licencu od Masseya (780, pa su pravili 780, pa 131 itd.), Zmaj Univerzal je po licenci New Holland-a (Clayson-a)... Ima tu jos kojekakvih kombinacija... :ideja:
 
Noviju istoriju znam,zanimala me starija istorija tih fabrika.Znaci vecina bez licence pa kad su videli da pucaju kupili licence.Ako su sami pravili dobro su to i uradili,mogli su i bolje ali dobro.Jedini problem sto to nije dugo trajalo pa je postalo preterano zastarelo.Dok resenja Masseja,Dajca,Landinija,New Holanda,Perkinsa i slicnih ostaju vecna i jos uvek efikasna i posle 50 godina.
 
Mislim da me niste najbolje razumeli. Znaci Zetor nije dugo trajalo? I postao preterano zastarelo? I do dan danas proizvodi svoje motore... Pa da li je tu ko pismen, t.j. da li ko zna ili hoce da cita tudje postove, ili se samo prepucava?
Znaci fabrike su krenule potpuno bez licence - ne sa sarafanjem i sklapanje od kupljenih i uvezenih delova. Pa kad je IZGORELA fabrika, tad su stali s proizvodnjom. Mislim da bi i vi "pucali" ako bi vase imanje izgoreo do temlja.
Bas su resenja bila vrhunska na tom zadrugaru (koji je nosio (i) perkinsov motor), samo je par ljudi poginuo zbog toga sto se prevrnuo...
Inace, jeste, bila su dobra resenja... na tim traktorima jesu bila dobra resenja.
Samo bih napomenuo - primera radi - malog Ursusa 325, 328, 330, 335 (koji su uglavnom isti traktori), a proivedeni su od '50-ih, pa sve do '93 (samo 330 je proizveden 1967-1993)... Ako ne bi bilo potraznje za tim, stala bi i proizvodnja. Bez licence.
Svi ovi (3) brendovi postoje, samo - da kazemo - nasi (IMR, IMT, Zmaj) ne, na zalost. Ali i imaju duzu istoriju, potrazite malo.
Evo, i malo pomoci:

http://ursus.com.pl/Historia

http://en.zetor.com/history
 
Poslednja izmena:
Pa danas je vecina traktora takoreci slicna. Menjace i prednje vuce uglavnom rade ZF i Cararo, hidraliku Bosch i ZF, motore uglavnom Perkins, Deutz ili jos koji proizvodjac. Sve te komponente tako upakuju u napravu zvanu traktor. Tako je bilo i 80ih i 90ih i ti traktori su bili takoreci u samom vrhu po kvalitetu. Tesko je naci traktor kod kojeg su sve glavne komponente od istog brenda(tj. fabrike), sto je pre bio slucaj sa Zetorom ili Ursusom.
Ima kod nas par ursusa i ljudi su zadovoljni. Jedni su kupili takoreci 355 (mislim da je nije bio u radnom stanju) i sredili su ga (generalna motora, remont menjaca i jos svasta nesto), a traktor radi odlicno i ljudi nemaju nikakvih primedbi na njega. Nekad zakrci prilikom saltanja, ali ne iskace iz brzina. Daleko od toga da je savrsen i bez mana, ali traktor odradjuje posao, pouzdan je a ono koliko para toliko muzike je uvek vazilo. Ne moze se za 2000e kupiti traktor u tip-top stanju:ppozdrav:
 
Nisam zeleo da ulazim u neku raspravu oko Ursusa,napisao sam rec,dve zbog toga sto sam ga imao kad je bio aktuelan,dok je bio nov.Napisao sam neke svoje probleme,a i mojih zemljaka koji ga imaju.Daleko od toga da je krs,daleko je bolji od IMT 555,551,533,od kratke Landine i od mnogo traktora iz tog doba.Mene je pogodilo pisanje da je 355 ili 360 jaci od 577DV,da Rakovica 65 nemoze da ore sa plugom 755 jer nema snage a Ursus vuce Leoparda 14 ili 757 do Kine i jos neke price koje neko cita i smeje se.:ppozdrav:
 
Sve je ok, treba biti objektivan, ili treba bar trudimo da budemo objektivni, i da tezimo ka tome... A ne da pricamo sta je bilo s komsijskim traktorom... Nijedna masina nije savrsena, a o ukusima... ne treba...:ppozdrav:
 
Pusti ti te price, nije ursus savrsen, ne mislim ni da je neki rang ispod IMT.
Eto u mom komsiliku ima i IMT i zetora, i ursusa, i niko nikoga ne kudi, dodjem i ja komsiji pomoci uzorati njivu sa ursusom, a bogami i on meni sa IMT. Bas imamo komsijki odnos, iako vozimo dva razlicita traktora :osmeh:.
Sve to lijepo radi, kada je u pravim rukama.

Gle da je imt malo kvalitetniji matrijal je.
Ja i susjed smo samo par puta šperu radili otezala se na kraju se popizdio i zavario .
A treba tu trubu skinut teška.
Sve to radi ali treba imat živaca za to.
Naradio sam se ja oko njega pa skidali motor kad je klip puko i meni se osobno zgadio.
Sta da recem nije da ga mrzim al njega je on hebeno koštao.
 
... Ursus vuce Leoparda 14 ili 757 do Kine i jos neke price koje neko cita i smeje se.:ppozdrav:

Evo malo da se smejes juce radjeno prvo trecom to ti je oko 9 - 10 km/h posle sam vratio na 2 gu oko 7 km . Plug je leopard 14 cola dubina 25+. Da nema snage ne bi ni krenuo a ne primao gas . Pri tim uslovima potrosnja je oko 9litara po jutru .

[video]https://youtu.be/MkoBXO-8yuQ[/video]

A okrece se na tanjiru ...

 
Nisi ga vukao bas do Kine ali i ovo je dovoljno :)

Послато са ONE TOUCH 4015X уз помоћ Тапатока
 
Niko nije rekao da ursus ne moze da ore. Isprobaj ga kako ore zemlju ne taj pesak, po mogucstvu snimi pa nam javi...
Ljudi vuku svakakve plugove sa svakakvim traktorima, ali to da ursus nemože orat to nemoj molim te pričat. Evo kod mene je samo masna ilovača, žutulja kako tko več zove. Več sam rekao da sa 2×14 može samo strugat zemlju za razliku od imt560 koji taj plug vuče bez nekih problema, ali stavi mu dobar, uredan plug 2×12 i možeš vadit kineze ako želiš. Mogu orat ljepo na nekih 25+ cm i sa 2×14, ali uvjeti na zemlji moraju biti vrhunski, a to je retko kad kod nas.
 
Ljudi vuku svakakve plugove sa svakakvim traktorima, ali to da ursus nemože orat to nemoj molim te pričat. Evo kod mene je samo masna ilovača, žutulja kako tko več zove. Več sam rekao da sa 2×14 može samo strugat zemlju za razliku od imt560 koji taj plug vuče bez nekih problema, ali stavi mu dobar, uredan plug 2×12 i možeš vadit kineze ako želiš. Mogu orat ljepo na nekih 25+ cm i sa 2×14, ali uvjeti na zemlji moraju biti vrhunski, a to je retko kad kod nas.

Upravo tako! Zemlju mom kraju Ursusima mahom oru sa IMT756 tj 12 coli plugom i taj plug ide 20-25cm bez nekih velikih problema. Ko ore u ravnici crnu smonicu taj kaci IMT755 i ide dobro! Neki vuku i Lemind ali to nije pravo oranje, sto bi nas narod rekao " ore kao kuče kad provuce raklju". Sa ovim plugom 14coli u ovoj zemlji kod mene Ursus (355-360) bi mogao samo da place...
Ovo na snimku je mnogo laka zemlja... :ppozdrav:
 
Tu se nemožemo složit i nikad se ni nečemo da je 755 plug za veliki ursus jer su to gluposti u najmanju ruku. Taj 355 ili 360 mora orat sa 12cola plugom, drugom ili trečom brzom na 25-30cm u svim uvjetim i tu me neče razuvjerit ni Isus Bog, Alah, Buda i svi sveci nebeski. Ja sam pre dvije godine išao rahlit zemlju sa oltom slavoncem 12cola i spuštao sam ga do grede i ursula ga je razvukao ko žvaku. To je bila zapuštena zemlja na kojoj su se godinama okretali sa kombajnima i traktorima i ja uzeo u obradu pa reko da ju razrovan što dublje jer nemam podrivač a htio sam je razbit po ljeti i potanjurat da mogu na zimu uzorat pošteno.
Bdw, plug olt posavac 2×10 vk vučem trečom bez sve brige a poznato je da se olt plugovi vuku teže od imt-a.
 
Vuku ljudi svasta prika moj a 756 ce ici podjednako tesko kao i ova kljusina od leoparda isprobano , a sa ovim ide mnogo brze da za jedan dan mogu uraditi oko 5 jutara .

Ovo je bila extra situacija kada se uhvatio ovakav momenat + sojiste da se tako sipa cim je mokrije ide ka slaninanju jel . Da je laka ne bi rekao a isto ne bi rekao da je pesak jer nije . Kojekakve rusine nose isto po dve brazde po neko po tri pa dize zadnju kada prigusti , znaci da je srednje teska sto bi kazli ali je to onda komotan posao brzo i duboko da se ne razmislja . Postavi koji video tvoga posla u odgovarajucoj temi .
 
Nazad
Vrh