Upotreba Totala u obradi zemljišta u voćnjacima - da ili ne ?

Najbolje je kombinacija freza u proljeće i total po potrebi.
 
Eh u proleće...ja od proleća frezirah već 3 puta a ovih dana evo niče opet ubrzano :D
 
Pcelari su cudna fela.
Imam ja iskustva bas sa totalnim herbicidom i pcelarom.
Covek je dosao sa idejom da ja prskam nocu, najkasnije do 7 ujutru a on posle, ne znam kad, da pusta pcele.
Naravno da ga nisam poslusao i prsako sam u normalno vreme u toku dana.
Kaze da je imao uginuca ali ja mu ne verujem.

Ne moze se sa njima racionalno razgovarati, makar sa onima sa kojima ja imam kontakt i onda ostaje da se postuje zakon, a zakon kaze:

Zabranjeno je prskati sredstvima otrovnim za pcele u periodu cvetanja bilja, a ako je neophodno prskanje onda se obavestavaju pcelari (oglasna tabla u mesnoj zajednici, sredstva javnog informisanja, ne mora neposredno).
Kljucno je da se to odnosi SAMO na sredstva koja su otrovna za pecle, a koja su to sredstva ne odlucuje pcelar (oni naravno tvrde da su to svi pesticidi) vec sredstva koja na pakovanju imaju to upozorenje.
Dakle, ako na etiketi pise tekst "otrovno za pcele" ili oznaka upozorenja R57, to sredstvo je otrovno za pcele i njime se ne sme prskati u fazi cvetanja bilja, a ako se prska onda se obavestava.
Sve ostalo je dobra volja onoga ko prska, hoce li obavestavati ili ne, hoce li postovati zahteve pcelara ili ne.
Totalni herbicid na bazi glifosata (vecina totala kod nas) nisu deklarisani kao otrovni za pcele i njima se sme prskati bez obavestavanja pcelara.
 
Ja sam se danas na moje iznenadjenje dogovorio sa komšom koji ima pčele . Pošto meni odgovara da prskam uveče kad nema što se kaže daška vetra obavestio sam ga da prskam insekticidima .Mada me ove godine nisu ujedale ali prošle juu naopako .
 
Vocari i pcelari bi trebali biti veliki ako ne i najveci kooperanti - suradnici. Mi vocari (svrstavam i sebe u tu felu iako sam novajlija) svojim postupcima treba da nastojimo da zbog nas ne ugine ni jedna jedina pcelica...jer oprasivanje voca sa pcelama jednostavno nema alternativu. A pcelica je jedna bogom dana mirna i plemenita zivotinja. Pre par dana sam okopavao vocnjak badema a na jednom velikom grmu "drake" koja je tada cvetala..rekao bih da je bilo par milijona pcela, zvuk-brujanje koji se ne moze opisati ... ni jedna pcela nije nasrnula mada bi u pcelinjaku to verojatno bila druga prica.. u svakom slucaju cuvajte pcele ne zbog pcelara, zbog nas.
 
Evo kako ja suzbijam korove. Prve 3 godine takođe upotrebljavam total na bazi glifosata samo što koristim prskalicu sa štitnikom i vodim računa da korov ne preraste. Najbolje kad je visine između 5-10 cm.

Evo i slike prskalice sa štitnikom.


A posle 3 godine upotrebljavma herbi prskalicu. Evo i njena slika


Freza je takođe dobra stvar u kombinaciji sa totalom. Samo freza je ograničena u nekim slučajevima, pogotovo gdje se voće nalazi u terasama ili u stranama sa većim nagibom. U svakom sličaju frezu treba koristiti gdje god se može, a pogotovo poslije bacanja mineralnog i prirodnog gnojiva.



Naredni postovi premešteni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1708-Herbicidni-pojas-unutar-reda
 
Poslednja izmena od urednika:
Ko kaže/tvrdi?

Uh!
Sad treba da se setim imena autora tekstova u kojima sam to procitao?
Mnogo trazis, al ajd pogledacu malo po netu kad vec tebe mrzi, mora da ima nesto o tome, nije to nista novo ni nepoznato.

---------- Poruka napisana u 20:58 ---------- Prethodna poruka je at 20:53 ----------

evo, minut je bio potreban, ukucaj razgradnja herbicida i nacices dosta toga.
Npr ovo:

UTICAJ HERBICIDA NA MIKROBIOLOŠKA SVOJSTVA ZEMQIŠTA
Nada A. Miloševiã*, Mitar M. Govedarica**
* Nauåni institut za ratarstvo i povrtarstvo, M. Gorkog 30,
21000 Novi Sad, Jugoslavija
** Poqoprivredni fakultet, Trg D. Obradoviãa 8,
21000 Novi Sad, Jugoslavija
herbicidi se mogu razgraditi u zemqištu enzimima mikrobnih populacija koristeãi ova hemijska jediwewa i dobijene metabolite kao izvore biogenih elemenata. Uoåava se da pojedine grupe mikroorganizama (primarna populacija)
razgraðuju herbicide veã posle nekoliko dana nakon dospevawa u zemqište.............................

Zastupqenost Actinomycetes i u manjoj meri gljiva je povecana, što ukazuje da ove grupe mikroorganizama koriste herbicide kao izvore
biogenih elemenata
.
 
Zanimalo me da u pitanju nisu "nezavisni" stručni kadrovi, sasvim slučajno zalutali na platne spiskove proizvođača, obično oni dolaze do takvih super-fantastično-epohalnih otkrića. Hvala za trud.
 
Zanimalo me da u pitanju nisu "nezavisni" stručni kadrovi, sasvim slučajno zalutali na platne spiskove proizvođača
Takve prepoznam na puskomet i zaobilazim ih u vrlo sirokom luku.
 
Ljudi sta da radim sa travom sto je vise kosim vise raste :( ovo je mojim lesnicima prva godina i trava me ubija, da li da nastavim da je kosim ili neko ima bolje resenje, POMAGAJTE
 
Ako ne možeš ili nećeš herbicide, onda freza, tanjirača... Mada opet će nići jelte, trava je jedino što uvek i sigurno uspeva :D
 
Ljudi sta da radim sa travom sto je vise kosim vise raste :( ovo je mojim lesnicima prva godina i trava me ubija, da li da nastavim da je kosim ili neko ima bolje resenje, POMAGAJTE

Evo slike koju je naš kolega postavio :

Uploaded with ImageShack.us
Poklapaj travu sa ovim štitnikom i prskaj herbicidima .Ide malo sporije ali deluje . Umesto ove bele plastike( kupovna ) ja sam na moje prskalice ledjne ( kada je leska bila mala ) stavljao vrh plast.flaše od 5 lit. Odsečeš 15-20 cm i postaviš na vrh prskalice .
 



pokusao sam to ali ja imam nesto vise od 1 ha pod lesnicima, trebala bi mi citava vecnost da sve ospricam
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma burazeru ide to brzo, samo stani u leskar i nećeš otići dok je ne oprskaš, za početak prskaj u redu a sredinu nek ti neko pokosi i eto lepote....
 
Evo ako nekog zanima slika plastike za herbicide . Jutros bio u prodavnici Mr Bricolage , Bačvanska 21 , Beograd .
Cena 909 din.

Uploaded with ImageShack.us

Ima i nastavaka za ledjne prskalice posebno i cena su pristojne .
 
Total je najbezbolniji nacin za suzbijanje trave u lesnicima. A kada su lesnici stari 2 godine vise im total i ne smeta.
 
Nazad
Vrh