Upotreba Totala u obradi zemljišta u voćnjacima - da ili ne ?

Dunja posadjena jesen 2012. , interesuje me vaše mišljenje da li bih mogao , pažljivo, da ne kaplje po mladim sadnicama da prskam totalom, korov sada kada krene s proleća? Ambrozija, sirak.. Hvala u napred na odgovoru !
 
Meni je rekao covek koji je dobar kalemar(rasadnicar) iz Krusevca,da dunju koja mi je tek zasadjena prskam galopom ili njemu slicnim preparatima,koji sprze korov ne-unistavajuci koren,sa tim se prska oko stabla.I ne postoji mogucnost da otrov preko korena trava sprzi mlade zilice korena dunje. A redove,malo dalje od sadnica totalom prskati. To mi je receno.

Ako neko zna nesto vise i ja bih bio zahvalan na svakom savetu...
 
Zar nije bolje kad krene trava i korovi potanjirati i posaditi leguminozu, da li će ona da nadjača korov? Ne znam o kojoj površini pričamo, pa je možda i moguće pratiti situaciju svaka dva tri dana i ako krene neki korov motikom ga vaditi dok leguminoza ne poraste, šta mislite o ovome?
Ja ne bih rizikova sa herbicidima barem 3 godine, ali me svakako zanima mišljenje drugih ako neko ima iskustva ličnog, ovo što navede stefanvoce.
 
na jednom forumu sam procitao da je najbolja kombinacija u vocnjacima za unistavanje trave mesavina totala+ureje+zemljisnog hebicda.ja sam too isprobao i mogu vam reci da je uspesna.mesao sam 3kg glifosava 5 kg ureje i 2 kg acetosav plus .tri tretiranja za sezonu i bilo je super
 
na 150 litra vode.imam na traktoru prskalicu koja se kaci napred i prskalice su 1,5
prskao sam kad su korovi bili mali ne veci od 15cm
 
Kolege treba da uzmem ``galop`` galenikin kao kontaktno sredstvo za prskanje protiv trave blizu mladih sadnica,jer do 3-4 godine ne sme total,verovatno ste galop koristili.Da li je stetno za drvo ako se poprska stablo,ili deluje iskljucivo preko lista??

- - - - - - - - - -

Nije valjda da niko ne zna ???
 
Ja ne znam, ali reč "kontaktno" mi se ne sviđa u kombinaciji sa "dotakne" stablo :)
 
A ne,to znaci da deluje kontaktno folijarno na korove , unistava nadzemni deo biljke,koren nesto manje (ostaje ziv ) . Dok na primer total deluje sistematicno i unistava sve. :)
 
Druze mozes totalom da prskas polako rucnom prskalicom polako kad ne duva vetar. Ako malo totala dodirne stablo nece biti problema total deluje samo preko lista.
Ja non stop prskam totalom oko mladih vocaka nisam imao problema. Nemoj da prskas po velikoj vrucini jer herbicidna isparenja mogu da oprlje list.
 
Ja sam koristio galop, nije problem ako dotakne stablo, on deluje preko lista , ali je problem sa njim sto je dosta skuplji od totala i za 15 dana trava poraste kao da je nisi ni prskao, jer oprli samo nadzemni deo. Moza da posluzi kod mladih vocki ako vam vreme ne da da ofrezujete, ali je dosta skupa stvar a slab efekat.
 
Zna li neko koliko Glifola treba miješati s 10 litara vode, kupio sam jučer litar pa planiram malom ručnom prskalicom prskati voćnjak. Na uputstvu ima samo omjer po površini , hvala unaprijed.
 
Zna li neko koliko Glifola treba miješati s 10 litara vode, kupio sam jučer litar pa planiram malom ručnom prskalicom prskati voćnjak. Na uputstvu ima samo omjer po površini , hvala unaprijed.

1l glifola ja stavljam na 50l vode. Podeli taj litar glifola na 5 prskalica, mozes casu od 2dl da stavljas po prskalici.
 
1 do 2 dl. Bolje je i da prskaš sa veće visine nego da vučeš pri zemlji. Nemoj da prskaš ako ti je voće u cvetu a ima iole malo vetra, ne bi verovao kako to malo vetra daleko nosi preparat, ja namirišem kad otac prska na 50 metara daljine.
 
Totalom slobodno u mladom voćnjaku , ovo pišem iz iskustva. Naravno treba paziti da se ne prska po stablu, ako i dodirne stablo neće se ništa desiti, a ako se baš i zabrinete kad malo poprskate stablo , odmah sa dosta vode isprati i to je to!
 
Ima li neko ideju koje sredstvo da koristim protiv poponca, prosle godine isao total, i samo ga "zamrljio" verovatno treba jaca koncentracija.
Sad bih kao probao neko drugo jer nemam drugih korova trenutno osim poponca
 
Nazad
Vrh