Unutrašnjost štala

Bog te materin al sam se zeznuo - 20 metara je sirok hangar, 15 metara je stala. Na onu tvoju racunicu fale jos i jasle, zidovi...:osmeh:
 
11i1zj8.jpg
21j6hb9.jpg
3.tinypic.com/24kxslu.jpg[/IMG]
vzfu52.jpg
evo ovo sam imao trenutno pri ruci ,štala je samo za muzne krave 16 vezova dimenzije 20*5,5metara 1.5 metara prolaz koji je ujedno i valov širina veza 1.10 i1.20m dužina170 gumene prostirke i rešetke za izđubravanje sjeverna i istočna strana zatvorene a južna i zapadna otvorene a po potrebi samo ispod -8 počnem djelomično zatvarati što hladnije više zatvaram .zatvara se ceradama koje su napravljene po mjeri.jednostavno i funkcionalno da pravim opet ne bi ništa mjenjao jedino bih dodao mljekovod,ako nešto jš zanima nekog slobodno pitajte.i zaboravio sam štala je pravljena po uputama iz knjige oprema i objekti za držanje krava .

---------- Poruka napisana u 20:20 ---------- Prethodna poruka je at 20:16 ----------

i da ne bude zabune ono gore nisam ja
24kxslu.jpg
 
rolbala je na početku prolaza i odatle je razvučem dalje tako smo od prvog dana i nisam ni pokušavao da je uguram ovako mi treba dve minute da je podelim ,glave su napred zato što mi je bilo jednostavnije da napravim kanal pošto je septička iza njih pored onog silosa a slama ne ide nikad nisam primetio da im je hladno a ne bi ni smjela da se pošto bi armirala sve u kanalu
 
Možeš im stavit bar malo piljevine.
Iako trgovci reklamiraju, ni sa gumom ne možeš 100% bez ikakve prostirke.

Ratko, probaj da ikako središ bez veza.
Ne znam, kako su ti spojeni novi i stariji objekat.
Staviš hranidbeni hodnik u stari objekat, iznad njega vakum ili mlekovod, a mogu ležat u novom delu popreko na slami.
Kad ih krmiš, vežeš in kod jasala, podeliš im koncentrat, pomuzeš i i spustiš.
Hodnik iza jasala dnevno izguraš sa traktorom.
 
zbog čega piljevina zbog hladnoće ili klizanja , na mojim gumama od kad su stavljene nisam vidio kravu da se možda dva puta poskliznula
 
Stari objekti su tri stalice za po 6-8 grla i jako niske sa jaslama do zida,veoma male i ne prakticne,ubijem se dok ocistim i nahranim stoku.U toku leta su krave pustene i ulaze unutra samo na muzu ali kad dodje zima i sneg onda je katastrofa.Ja sam na kraju sela i sve je otvoreno kosava napravi smetove od po dva metra a voda mi mrzne u cevima iako su cevi ukopane 70cm u zemlju.Nije tako svaki dan ali prokunes majku sto te rodila kad dodje to vreme.Ja bi i dalje pustao krave kao i do sad ali kad je zima da su zatvorene i da mogu da ih nahranim i pomuzem ko covek
 
da vidiš kako ovo funkcioniše bio bi zadovoljan krave imaju puno svetla i zraka nikad nije zagušljivo ,otkad su na gumama uopšte nema bolesti na papcima .ovi iz sana što režu papke rekli su da još nisu videli da od 18 krava imaju samo 18 korekcija papaka a nijedan čir ili neku drugu bolest papci su stalno suvi i čisti.da ovo dobro funkcioniše dokaz je da ni po najvećim vrućinama ni na najvećoj hladnoći nema odstupanja u količini mlijeka a i mastitisi su puno ređi otkad su krave na gumama .rad oko krava za jednu mužnju i hranjenje je 1,20 minuta ako rade dvoje onosno 1.40 minuta ako radi jedan radnik.
 
@pankin
Kako izdjubravas kanal i koliko cesto?Takodje me zanima u zimskim uslovima da li imas problema sa smrzavanjem vode ili cevi,i kako reaguju krave kad u stali padne temperatura dosta nisko?:ppozdrav:
 
ne izđubrava se kanal sve ide u septičku i vučem cisternom stane za mjesec i po a sa smrzavanjem do -15 nema problema preko te temperature preko noći zatvorim i ispustim vodu ali ta temperatura je samo nekoliko dana u godini a zamislite cijevi od vode su kompletno sve vani na pregradi između ležišta i valova. izzvlačenje stajnjaka mi se taman uklapa preko čitave godine po žitu poslije svake košnje na djetelinu prije oranja čak ga ima i malo koliko bi ja volio da ga ima.

---------- Poruka napisana u 18:05 ---------- Prethodna poruka je at 18:00 ----------

zkhla8.jpg
2e3yahd.jpg

evo jošš koja slikica

---------- Poruka napisana u 18:08 ---------- Prethodna poruka je at 18:05 ----------

http://i40.tinypic.com/2e3yahd.jpg[/I[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]---------- Poruka napisana u 18:09 ---------- Prethodna poruka je at 18:08 ----------[/SIZE]

[/COLOR][IMG]http://i40.tinypic.com/2e3yahd.jpg
 
Pankin,jel ti baš nikako ne koristiš slamu,jako mi se sviđa što je objekat jako praktičan i jeftin kao investicija.
Podeli sa nama koliko te je koštalo tprilike ,samo razdvoji štala-jama-. Jel leti idu na pašu ili su samo puštene u šetnju?
Jako mi se sviđa ovo bez slame,jes da je imam na pretek ali sama manipulacija sa njom je jako zamorna i pravi dosta veliki trošak(baliranje,donošenje ,kamarenje ,svakodnevi unos-iznos,puno stajnajka...itd).
Koliko vremena ti je dnevno potrebno za opsluživanje tih 16 muzara. Voleo bi da se i drugi članovi izjasne o vremenu opsluživanja po grlu.
 
Pankin,jel ti baš nikako ne koristiš slamu,jako mi se sviđa što je objekat jako praktičan i jeftin kao investicija.
Podeli sa nama koliko te je koštalo tprilike ,samo razdvoji štala-jama-. Jel leti idu na pašu ili su samo puštene u šetnju?
Jako mi se sviđa ovo bez slame,jes da je imam na pretek ali sama manipulacija sa njom je jako zamorna i pravi dosta veliki trošak(baliranje,donošenje ,kamarenje ,svakodnevi unos-iznos,puno stajnajka...itd).
Koliko vremena ti je dnevno potrebno za opsluživanje tih 16 muzara. Voleo bi da se i drugi članovi izjasne o vremenu opsluživanja po grlu.
napisao sam već oko sat i pol kad radim sam znači sve bude gotovo i namirivanje i mužnja 16 na mužnji 2 zasušene 8junica preko godine dana i 9 do godine dana i da neverovatno manje posla je bez slame slamu koristim samo za hranu čisto ono što kažu da malo očiste stomak. krave ne idu na ispust zbog nedostatka prostora ali mislim da će se i to za neko kraće vrijeme promeniti (komšinica oće da proda kuću do mene)
 
Nazad
Vrh