Unutrašnjost štala

Ретка појава кад вентилација увуче хладан ваздух.
5ecf3d211deea44a542cdb16f3eff330.jpg
 
Jel ima ovde neko da mi predlozi kako da napravim elevator za odbacivanje stajnjaka od stale. U pitanju je vezani sistem drzanja i skreper za izdjubravanje. Potreban mi je sistem od skrepera da podize visoko na kamaru.. Pregledao sam dosta snimaka na youtube, ali mene da je nesto na principu elevatora za kukuruz ili transportne trake.. da li je neko vidjao tako nesto u radu? Da li je to izvodljivo
 
Htio bih na proljece poceti praviti objekat. Cilj je nekih 40 vezova( 2 reda po 20). E sad citao sam da se to moze ukombinovati u sirinu od 11 metara. Ja imam vec jedan sjenik sa kog sam mislio da povucem kecelju. Vijenac sjenika je na visini od 4.5metara. isao bi ukoso da na kraju bude 2.5 metara. Visa strana je vec zazidana tako da sam mislio iskoristiti taj zid. Na nizoj strani sam planirao ostaviti skroz otvoreno. Moje pitanje je da li cu moci imati dovoljno vazduha ljeti kad u nekom trenutku napunim stalu?
 
Po mom skromnom mišljenju 2.5m je nisko za štalu,pogotovo sa tim brojem komada...
A za ovih 11m širine tu bi se još i moglo ukombinovati...
 
Radio bih krov na dvije vode i u vrhu bih ostavio ventilaciju. A bila bi otvorena cijela niza strana po potrebi zimi bih zatvarao odredjene dijelove.
Juce imah posjetu jedne firme prodaju holandske sijalice. Dodju uzmu nacrt i odrede potreban broj sijalica. Sijalice rade non stop i automatski prilagodjavaju jacinu na osnovu dnevne svjetlosti. Garantuju povecanje mlijeka 10-25%. Ako ne postignu odgovarajuce rezultate kupe svoju opremu i ne treba nista placati. Kontam da ne bi se niko zajebavao i postavljao nesto ako planiraju skidati.
 
Radio bih krov na dvije vode i u vrhu bih ostavio ventilaciju. A bila bi otvorena cijela niza strana po potrebi zimi bih zatvarao odredjene dijelove.
Juce imah posjetu jedne firme prodaju holandske sijalice. Dodju uzmu nacrt i odrede potreban broj sijalica. Sijalice rade non stop i automatski prilagodjavaju jacinu na osnovu dnevne svjetlosti. Garantuju povecanje mlijeka 10-25%. Ako ne postignu odgovarajuce rezultate kupe svoju opremu i ne treba nista placati. Kontam da ne bi se niko zajebavao i postavljao nesto ako planiraju skidati.

Šteta ti napravit slobodno držanje, što se može i s malim troškom, dok si spreman platit za sijalice, koje povečaju proizvodnju mleka.

Kod mene ti je ostavština od tvog daljnog rođaka, treba samo da mi pokriješ troškove, pa ti pustim taj novac...
 
Šteta ti napravit slobodno držanje, što se može i s malim troškom, dok si spreman platit za sijalice, koje povečaju proizvodnju mleka.

Kod mene ti je ostavština od tvog daljnog rođaka, treba samo da mi pokriješ troškove, pa ti pustim taj novac...
Razmisljao sam i o slobodnom. Ali nekako mi je lakse ispratiti svaku zivotinju posebno kad su vezane. A o sijalicama ne razmisljam samo mi se to ucinilo zanimljivo. Cekam da mi drzava prebaci povrat za traktor i plug pa da pocnem objekat na proljece. A poznavajuci stanje u nasoj drzavi ko zna kad ce lova biti.
 
Što imaš da pratiš, da stoga nametneš nepotrebnog posla na svoja i tuđa leđa?
 
Sto se tice rasvjete, pretjera ga brate. Znam te ljude, firma je 20-ak kilometara od mene i postavljali su mi ventilatore ljetos u stalu a prosli mjesec su mi nudili i tu rasvjetu. Povecanje mljecnosti predviđaju do 8%. Neznam necu nista da komentarisem mozda je moguce ali kako da ti dokazes njima ako nije doslo do obecanog povecanja mlijecnosti ?
 
Što imaš da pratiš, da stoga nametneš nepotrebnog posla na svoja i tuđa leđa?
Problem je sto ja imam samo 7 na muzi krava. Imam ukupno 19 goveda razlicitih kategorija. I onda je to problem ako stavim da budu slobodne zauzima mi cijelu stalu 7 krava. A kad je na vezu mogu sve zivotinje tu drzati dok se ne postigne odgovarajuci broj muznih grla. A sto se tice tih silavica na mojih 80-90 litara dnevno vjerovatno bi se isplatile za 30 godina :ROFLMAO:
 
Nebi ti htio pametovati,a ni sam nevolim kada mi se pametuje.
Zato ti samo mogu dati nešto što meni nitko nije rekao.
Gledaj da imaš dovoljno KVALITETNE hrane,da su na čistome,suhome i prozračnom prostoru.
Uz naravo dostupnost svježe vode.
Isto tako sve ovo ti ništa ne znači ako nemaš dobru genetiku.
Tako da sve to na hrpi može dati dobar rezultat.
 
Dare, svakako je divno što praviš štalu i što se u ovoj temi posle dužeg vremena piše. Samo napred, ti i ja imamo sliačan broj goveda. :)

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Uvijek sam nekako kuburio sa kabastom hranom. Ove godine sam spremio dosta silaze. Planiram to u sjenazu. Na godinu cu definitivno vise kukuruza sijati. Ove godine sam sijao dekalb neki silazni. Vrhunski hibrid na svakom je bilo po dva klipa. U proljece cu praviti sjenazu jer sam posijao hektar stocnog graska i zobi. Sto se tice same genetike. Prosle godine sam uzeo 4 junice vrhunske genetike. Nazalost jedna je uginula 15 danaa nakon oteljaja. Imao sam dosta problema sa veterinarima nikako da ostanu steone tako da sam od svake u prosjeku izgubio laktaciju. Prva holstajn se otelila prosle godine 30.10 i sad je tek steona tri mjeseca. Sad saradjujem sa veterinarom koji naplacuje 60 eura po kravi. On pregleda, prati i sjemeni. Placanje kad tele bude u kravi. Zahvaljujuci njemu i njegovom pristupu u dva mjeseca 5mi je ostalo steono.
 
Nazad
Vrh