Uljana repica 2022/2023

Ovde su pali prvi otkosi krecu po 25 pa 20 i na kraju oko 16 meteri po jutru. valga maltene vojnicka 4.5.7 procenata. Jedan je imao 10 vlagu ali zato sto ju jako rano krenuli..
p.s. Cene se variraju iz dana u dan juce 45 din/kg dana samo 43 din/kg.
Neka pouzdana informacija kaze da bi krajna trebala da bude max. 55 din/kg...ali ZATO SE LEPO LOVI PO MUTNOM za sada
 
Ni kod nas nisu nesto repice, ako bude 3t/ha prosek bice ok.Kod nas je svako zrno niklo, mi smo sejali od 3.3kg/ha pa do 3.7kg/ha dosta je gusta i kao sibica je.Tu po meni nema roda ali videcemo, vaga ce da kaze
Meni je bilo lose nicanje i jako je retka. Ponegde je sklop kao u kukuruzu. Ali na tim mestima ima 5-6 bocnih grana na kojima ima mahuna kao na glavnom stablu kod guste repice. Na jednom mestu sam isbrojao 10 grana koje krecu od zemlje. Bas cu da slikam kad naidjem na takvu biljku.
 
Jel to ona na asfaltu od vas prema Čaušu?
Ja sam malopre bio da obiđem moslim da neće ove nedelje dosta zelenih mahuna ima i kad se otvori još nije zrno menjalo boju.
Da na tom putu kad izadjes iz sela drugo skretanje desno pa odmah levo i jedno 150 m napred ( ide na asfalt samo sto ima kanal i letnji put ). Ja imam tamo sledecu repicu 200 m napred od ove pokosene.
 
Stručnjaci za repicu su mi rekli da setva mora da se radi sa kvalitetnim širokorednim sejalicama. Na 50 ili 70 cm . Razlog je nicanje
 
Ček, jel ispada sad da je bolje da je šire između redova?
Meni se iskreno čini najbolja koju sam sejao na 25 cmćć imam i jednu od 5 kj za probu svaku lulu otvorio,ispoštovao normu.
Takođe imam jednu na tnjiranim suncokretištu,8 kj ta mi se čini bolja od oranih.
Što se riče ishrane imam nekoliko različitih igleda sa NPK, obična ruska 16 i timaco ne dođe mi sad formulacija u glavu. Sa različitim normama.Te rezultate posle vage.
 
Meni je bilo lose nicanje i jako je retka. Ponegde je sklop kao u kukuruzu. Ali na tim mestima ima 5-6 bocnih grana na kojima ima mahuna kao na glavnom stablu kod guste repice. Na jednom mestu sam isbrojao 10 grana koje krecu od zemlje. Bas cu da slikam kad naidjem na takvu biljku.
Treba samo da se ispostuje setvena norma, mi kad smo posejali racunali smo da nece kisa pasti kad ono samo sto smo zavrsili setvu i nismo povaljali nista posle setve i kad je pala kisa bulvalno je niklo skoro svako zrno🙈
Neke parcele ce dati jako dobar rod mozda i blizu 5t a na nekima bice i 2.5t/ha
 
Stručnjaci za repicu su mi rekli da setva mora da se radi sa kvalitetnim širokorednim sejalicama. Na 50 ili 70 cm . Razlog je nicanje
Najbolje širokoredno.....moja je na 44cm i dobro je nikla i dobro izgleda.....samo je pitanje koliko sam ju uspio obraniti od štetnika.....

I jos bitna stavka.....na ovako vlaznu godinu, bolje izgleda ona sto je dobila zastitu fungicidom....jer sam citao da ljudi kazu da je to bacanje novca.....al sve cu znati kad udem kombajnom.....

U zadnja 3 dana je pozutjela, koliko brzo zrije.....temp su preko 30.......tako da za 5 do 7 dana racunam vrsidbu.....
 
Ček, jel ispada sad da je bolje da je šire između redova?
Meni se iskreno čini najbolja koju sam sejao na 25 cmćć imam i jednu od 5 kj za probu svaku lulu otvorio,ispoštovao normu.
Takođe imam jednu na tnjiranim suncokretištu,8 kj ta mi se čini bolja od oranih.
Što se riče ishrane imam nekoliko različitih igleda sa NPK, obična ruska 16 i timaco ne dođe mi sad formulacija u glavu. Sa različitim normama.Te rezultate posle vage.
Stvar je u kvalitetu setve i nicanju kao osnovi prinosa. Ako je loš sklop džaba sve ostalo. Postoje sorte koje se granaju. I nije potrebna bočna kosa (manje gubitaka). Plus manja verovatnoća od oboljevanja zbog bolje provetrenisti. Plus mogućnost međuredne kultivacije.
 
Nije potrebna ni ako se u redove posije.....prije sam isao sa 490 000 na hektar, i tada je bila vece visine i nesto manje grana a ove godine sa 530 000 i niza je rastom ali puno vise grana......sve dkc
 
Treba samo da se ispostuje setvena norma,
Ispostovana je setvena norma i posejano je 500k zrna na 50 cm rastojanje od zrna do zrna 4 cm ali kod mene su bile 3 greske. Previse slame na povrsini, posejao jako duboko 5-6 cm mada je lepo nikla i sa te dubine ali posle nicanja najmanje mesec dana nije rasla uopste i bila je ljubicasta. Verovatno je delovao Metmark. I sve je to prebrodila i preko zime je izgledala skoro isto kao druge u ataru ali voda je ucinila svoje. Gde je dugo lezala skroz je unistena a ima dosta parcela gde nije bilo vodolezi ali je zemlja bila prepuna vode i napravila stetu. U tim parcelama nije propala ali se dugo mucila i slaba je.

To je ta parcela sto si video pored asfalta. Mesecima je skoro neprekidno lezala voda i rezultat je da na pola parcele nema ni jedna repice. Jeste problematicna je ta parcela sto se vode tice i imam jedan Dondi kanal ali to nije bilo dovoljno. 10 godina nisam imao problema sa vodom pa sam se opustio i nisam napravio vise kanala.

 
Najbolje širokoredno.....moja je na 44cm i dobro je nikla i dobro izgleda.....samo je pitanje koliko sam ju uspio obraniti od štetnika.....

I jos bitna stavka.....na ovako vlaznu godinu, bolje izgleda ona sto je dobila zastitu fungicidom....jer sam citao da ljudi kazu da je to bacanje novca.....al sve cu znati kad udem kombajnom.....

U zadnja 3 dana je pozutjela, koliko brzo zrije.....temp su preko 30.......tako da za 5 do 7 dana racunam vrsidbu.....
Nikako nije bacanje novca, uvjerio sam se već više puta.

DKC odličan i kod mene, sijem na 25 cm, mislim da ću na godinu probati na 37.
 
Pšenična pleva pada počne da trune stvara neka jedinjenja koja mnogo smetaju repici. To je jesenas bilo čest slučaj kod onih koji nisu dirali štrnjiku do pred setvu, posle je pala kiša i započeo je proces.
 
Nikako nije bacanje novca, uvjerio sam se već više puta.

DKC odličan i kod mene, sijem na 25 cm, mislim da ću na godinu probati na 37.
Probaj i na 45 do 50cm......ako imas mogucnosti, i sklop od 500 000 na hektar, to se kod mene najbolje pokazalo


U odnosu na cijenu id prije 5 dana, danas su jos podigli 20e/t
 
Poslednja izmena:
@ivanz Sa nodetkom sejete uljanu repicu ?.Posto je sitno seme u pitanju,jel je sejalica opremljena kao za repu sa onim nagaznim tockovima ispred baterija,plus raonik za repu ?.
 
@ivanz Sa nodetkom sejete uljanu repicu ?.Posto je sitno seme u pitanju,jel je sejalica opremljena kao za repu sa onim nagaznim tockovima ispred baterija,plus raonik za repu ?.
Tako je, sve kako si napisao.....i ploce 100 rupa promjer 1mm, i iza samo V nagazni tockovi bez zagrtaca.....nastimao sam 3 reda, htio sloziti jos dva al nikako da stignem,pa tako slozio i kultivator jer s njom sijem i bob na 44cm koji se mora kultivirati.....volio bi probati i suncpkret na 44cm i razmak u redu oko 32cm.....

Znaci ide i bez bocne kose.....nesto me bocna kosa zeza, al se bojim bez nje, jer se repica sva presavinula i upetljala pa neznam kako bi to islo.....

Cici......neznam sto bi rekao za prinos
 
Nazad
Vrh