Ulja i maziva!

Pemco kako je g.Stalker ranije pisao do 150 rč i nekako posle toga kao da se pretvorilo u vodu.Srećom pa sam vratio nazad ne otvorene kante.Iz mog iskustva koliko para,toliko i muzike.
 
Danas tata u Rumi kupio neku tursku mast za podmazvanje. Lepo se zsteze i cvrsta je. Cena 1500 din za 4kg. Ali ono sto me iznenadilo i nigde nisam procitao je da mast moze izazvati rak, a ambalazu odlagati kao opasne materije. Je li uobicajno da je svaka mast kancerogena ioli je to slucaj samo kod pojedinih?
 
Poštovani Tomo,
Maziva uopšteno mogu biti kancerogena. Nisu (naravno) sva, a i opasnost je različita.
Postoje klasifikacije ali su one različite, u USA je za bazna ulja (samo) npr. kao što je navedeno u tekstu:
http://www.machinerylubrication.com/Read/28541/are-lubricants-hazardous
Dakle 4 kategorije, od dokazano kancerogenih za ljude, preko onih gde postoje indikacije da to jesu, i na kraju dve grupe gde za malo opasniju nije dokazano (II) i onu najblažu gde je najverovatnije da nisu.
Uopšteno, što su manje rafinisana bazna ulja, to su opasnija. Npr. HC ulja (sintetska) su kategorija II, dok slabo rafinisana mineralna pripadaju najopasnijoj IV-oj grupi.
Naravno, nisu ni sva mineralna opasnija od sintetičkih, jer npr. "bela ulja" (white oils), visoko prečišćena mineralna (parafinska) ulja, nisu kancerogena i koriste se u medicini i kozmetici.
Aditivi su u principu opasniji, pa ulje (mast) kao gotov proizvod uglavnom JESTE kancerogeno (više ili manje).
Što više aditiva to gore ... što "agresivniji" su aditivi (menjačka ulja) to gore ...
Zato je preporuka da se pri upotrebi (gde je neizbežan kontakt) koriste rukavice. Naravno, ako niste mehaničar koji svaki dan petlja sa tim, možete i obrisati ruke (nije baš plutonijum pa da toliko utiče).
Masti su u principu manje opasne zbog svoje (čvrste) konzistencije, ali i to zavisi od tipa pa bi ih računao slične uljima.
Negativna stvar je da se teže uklanjaju sa ruku (tj. ako obrišete, već ste ih "ugurali" u kožu) pa bih tu čak i više preporučio upotrebu rukavica.
Zaostala ambalažu treba tretirati (odlagati) kao opasne materije.
Food grade masti ne bi smele biti kancerogene (parafinska ulja i posebno izabrani ugušnjivači).
Najopasnije u vezi maziva su otpadna ulja, koja zaista treba tretirati sa dužnom pažnjom, pošto su ona zaista opasan otpad.
Ne spaljivati ih (potrebne su velike temp. i posebne peći za spaljivanje, u EU čak ni tako nije dozvoljeno), a litar može da zagadi i "milion" litara vode (to je suva (laboratorijska) teorija, u praksi je to od 10 do 100 hiljada litara, u zavisnosti od tla, nekad i manje, ali i 1000:1 je užasno veliki odnos (jedna zamena ulja 5 kubika vode, malo li je? A verovatno 50-500 zar nije i previše!?) pa nije loše tretirati kao milion (možda se treba držati najgoreg scenarija, da bi ljudi to brže prihvatili).
Sve u svemu, kratak i povremen kontakt nije veliki rizik (ali zašto i toliko preuzimati na sebe, pored svega drugog), ALI je za profesionalnu izloženost obavezno koristiti zaštitu (uglavnom samo rukavice i naočare (zavisno šta se podmazuje), ali nije loše pogledati sigurnosni list (ima ih na net-u, ako ne od proizvođača koga ste kupili onda pogledajte sličnu mast drugog koji to ima (preporuka da se kupuje od takvih, naravno), gde je to naznačeno).
 
Koje ulje ide u rezervoar hidlaulicnog sistema Belarus 820. Ko je ulje preporucujete i koliko?
 
Znam da su sva maziva otrovna ali ovo me zacudilo jer nigde pre nisam procitao. Bilo mi malo cudno pa reko da pitam. Proizvodjac je Petrol Ofisi a rang opsnosti je 1B.
 
Petrol Ofisi je (bar bilo) OMV ogranak u Turskoj. Sad je to verovatno (sve) pod Lukoil-om (OMV maziva su otkupili) ili su Turci po odkupili (ko bi ga više znao).
U svakom slučaju proizvođač je o.k.
Rang opasnosti je jedno ali uslovno je slično, 1B što se kancerogenosti tiče je "Substances presumed to have carcinogenic potential for humans", otprilike:
"Supstance za koje se pretpostavlja da mogu biti kancerogene za ljude".
Dakle, nije (baš) strašno ali treba tretirati sa dužnim poštovanjem (i koristiti rukavice pri primeni).

- - - - - - - - - -

Za Belarusa ... samo da zvirnem u ćitap (predveče).
 
Moram redom da nešto ne pozaboravljam.

1) Belarus.
Potrebno Vam je 20 lit. ulja (20,5 po katalogu, uputstvu). Belarus preporučuje monogradna motorna ulja po gost M8A ili M8B (SAE 20). Iskreno, ne mogu da se setim ali M8B bi trebalo da označi "zimska ulja" (SAE 20W-20) a M8A (verovatno) letnja SAE 30, po nekim starim standardima (SAE ekvivalent CC ili tako nešto).
To znači da bi bilo koje UTTO ulje 80W (10W-30 deklaracija još bolja, slično je ali ...) bilo dobro.
U principu može i neko motorno API SF/CC 15W-40 ali je 10W-30 ipak bolja odrednica (iako kod nas nema motornih ali ima UTTO ili STOU, pri čemu su UTTO jeftinija a dovoljno dobra i više od toga). Mogu se koristiti i kvalitetna hidraulična ulja (jeftinija, ali ih je teže naći u manjim pakovanjima) ISO 68 viskoznosti. Ovo jer je transmisija odvojena, inače je za zajedničko podmazivanje bolje koristiti UTTO ili menjačka ulja (i kao hidraulična).

2) Za takvu primenu su pogodna "bela" visokorafinisana parafinska ulja (koja se koriste u prehrambenoj industriji, kozmetici i farmaciji). Najverovatnije.
Kontaktirajte npr. FAM*, imaju takva pod nazivom FAM OIL FG (food grade), u ISO 68 viskoznosti (SAE 20), 46 (nešto između SAE 10 i SAE 20, otprilike SAE 15W) i ISO 15 (to je već veoma "retko" ulje). Ako vam treba SAE 10 (obično ISO 32), možete ga dobiti mešanjem 55% ISO 68 i 45% ISO 15, ili (još bolje jer je manja razlika) mešanjem 70% ISO 46 i 30% ISO 15 (to je tačno 32-jka, može se zaokružiti na 2/3 i 1/3 ili 3/4 i 1/4)**.

* za svaki slučaj, ali to je to.
** nije baš aritmetička sredina, ovo sam na brzinu sračunao, a poklapa se i sa on-line kalkulatorima, te možete uzeti kao tačnu računicu.

P.S.
FAM ima pakovanja od po 5 lit. (na svom sajtu) osim buradi. Proverite još jednom (verovatno je i to mnogo naročito za mešavinu, ako kupujete samo jedno, onda je ISO 46 verovatno najbolji izbor za SAE 10 potrebe a ISO 68=ISO 20, 100%).
 
@stalker
Koje ulje bi ste preporucili za hidrauliku i transmisiju za Deutz Fahr Agroplus 95 ??
 
Iamam i ja pitanje za gospodina @stalkera, na koliko bi moto časova trebao da menajm ulje u belarusu 82.1, a sipam Valvolin Premium Blue 15w40. Agropanonka preporučuje Mabanol 15w40 fleet, i koliko sam ja malo zagledao da su to slična ulja po specifikacijama (male razlike), a prethodno sam sa valvolinom, jako zadovoljan (i moje mišljenje da je valvolin kvalitetniji).
 
shale, ulje menjajte na 500 rh (mh).
Naročito pošto koristite ulja visokog kvaliteta (za one koji idu na monogradna CD ulja, preporuka da ostanu na 250, ma šta pisalo u uputstvu; preporuka da se ista i izbegavaju osim ako se ulje menja više puta u toku godine, pa SAE 30 još i nekako (leti)).
Mabanol se preporučuje zbog sopstvenih interesa, nema tehničkih razloga da to mora da bude.
Mabanol (svakako) nije loš, ali Valvoline može biti samo (još) bolje.
Premium Blue, sipajte slobodno i menjajte na 500 h.

P.S.
Ovo mi je nešto poznato, mislim da je već bilo ranije isto pitanje.

- - - - - - - - - -

@stalker
Koje ulje bi ste preporucili za hidrauliku i transmisiju za Deutz Fahr Agroplus 95 ??

Poštovani, stvarno ne znam.
Mislim da je bilo (i) ovo pitanje ranije (zbog Powershift menjača), ali ne mogu da se setim (niti brzo da to nađem, probao pa mi nije išlo).
Uputstvo nisam mogao da nađem na net-u (besplatno i bez registracije, kad sam našao, onda mi se aktivirao antivirus), tako da zaista nisam siguran.
Pogledajte uputstvo pa u slučaju nedoumice javite da zajedno to raščivijamo.
Verovatno da idu kvalitetna STOU ulja 10/15W-30/40. Detaljnije bih mogao reći kada bih znao šta piše u uputstvu.
Pozdrav!
 
Stalker, hvala na odgovoru. Bilo je pitanje za Premium Blue, zato što sam ga koristio na IMT 577 (pa mi je ostalo još dosta zaliha) i od tada sam zadovoljan sa njim, menjao sam ga na 200 motočasova i bukvalno kakarketistike su bile na manometru su bile iste ( hladan - vruć traktor) i kad se zameni ulje.

Mabanol kanta 20 l u agropanonci je 8200 dinara, a ja Valvolin nabavljam za manje para (kante od 20 l zapečaćene). Ja sam mislio da ga menjan na 150, ali sada ću ga definitivno ostavljati bar do 250 motočasova. A serviseri iz agropanonke su mu preporučivali da Mabanol menjam na 150 motočasova.

Imao bi još pitanje: kakvo je Vaše mišljenje za pakelo ulje pogotovo za neko 20w50 (mislim da je HD super 4)? Naime ove jeseni sam ga nasuo u kombaj (zmaj 142) i pokazao mi je bolji pritisak za odprilike 1 bar (hladan - vruć) u odnosu na SAE 40 koje sam do sada sipao. Napominjem da kombaj netroši ulje.
 
Poštovani, stvarno ne znam.
Mislim da je bilo (i) ovo pitanje ranije (zbog Powershift menjača), ali ne mogu da se setim (niti brzo da to nađem, probao pa mi nije išlo).
Uputstvo nisam mogao da nađem na net-u (besplatno i bez registracije, kad sam našao, onda mi se aktivirao antivirus), tako da zaista nisam siguran.
Pogledajte uputstvo pa u slučaju nedoumice javite da zajedno to raščivijamo.
Verovatno da idu kvalitetna STOU ulja 10/15W-30/40. Detaljnije bih mogao reći kada bih znao šta piše u uputstvu.
Pozdrav!

Sad sam pronasao u prirucniku na engleskom. Koji bi jos proizvodjac mogao da dodje u obzir osim Akros-a ??
 
Koristim dugi niz godina Maximu super mg SAE 15W-40 za imt traktore pa bih pitao koliko bi bio najkraci interval zamene i da li mogu preci na maximu turbo 15w-40, ustvari koliko je to ulje kvalitetnije u odnosu na ono koje sam dosad koristio?
 
Veeelika pohvala kolegi stalker na stručnosti . Imam 15akgodina trgovinu autodijelova pa su mi razna ulja i njihove osobine u opisu posla , naravno neznam ni približno kao stalker al imaću više zanimljivih pitanja za njega , dabome jedno po jedno mjesečno (ha-ha) . Pomenuste Mannol , evo radimo ga duže vrijeme količinski najviše čak više ide nego Castrol , zbog izuzeeeetno niske cijene a izgleda solidnog kvaliteta . nego pitanje je u vezi falširanja ulja , odnosno kopiranja ambalaže . Istina govoreći mislim da je toga zasad dosta manje nego prije desetak i više godina ali ipak možda ima . Pored ostalih pokazatelja za provjeru originalnosti ranije sam dosta obraćao pažnju na onaj "jednocifreni broj" utisnut na dnu ambalaže kod većine plastičnih pakovanja ulja . Ne onaj broj sa strelicom koji označava datum proizvodnje nego onaj drugi , vjerovatno znate na koji mislim. Ako se otvori recimo kutija sa 12-20 litarskih ambalaža i ako je na svim flašama taj broj isti ili ima samo 2 različita broja u cijeloj kutiji , odma mi je to bilo sumnjivo i često je to bio falš . Dali to ima logike ?? Mislim da taj broj označava položaj flaše u alatu pri proizvodnji ambalaže , koji kod ozbiljnijih firmi izbacuje bar desetak flaša odjednom ?
 
trenutno koristim za imt i rusa mogul ulja.. ima li neko sa njima iskustva, a takodje i mast uzimam kod njih.. malo mi je sumljiva, ali bolje ista nego nista...
 
Nazad
Vrh